Espanjassa verotuksellisesti asuvia koskien. Onko Wikipedian tieto edelleen ajan tasalla ja onko paikallisessa mediassa ollut puhetta mahdollisista kaavailluista muutoksista arvopaperkaupan myyntivoittojen verotuskäytäntöön?
Entä myyntitappiot, ovatko ne voitoista vähennettäviä?
"Spain's capital gains tax law changed on 1 January 2012. For individuals, the first €6,000 will be taxed at 21%, gains from €6,000 to €24,000 will be taxed at 25%, and gains above €24,000 will be taxed at 27%."
"For companies, CGT is taxed like any other income gain, that means between 25% to 30% depending on whether a company is small or big."
- http://en.wikipedia.org/wiki/Capital_gains_tax#Spain
Ovatko oheisen linkin taulukon veroprosentit ajan tasalla? Sen mukaan osingoista menee tasavero (prosentti mainitsematta), joka tulo kuitenkin lisätään muihin tuloihin ja kaikesta lopulta veroprogression mukainen vero.
- http://en.wikipedia.org/wiki/Income_tax_in_Spain
Entä eläkkeiden ja työkyvyttömyyseläkkeiden verotus. Kohdellaanko niitä verotuksellisesti kuten palkkatuloa?
Myyntivoittojen verotus Espanjassa ?
Tax in Spain
0
155
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1937317Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1303310Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161954"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?611912Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611857- 191809
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am831796Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61685Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 721416