Onko tietoo tai mitään järkeä ostaa ulkomailta Isonäyttöistä navia suomen vesille motopaattiin?
GPS navikaattori
Gulf of Botnia
15279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei ainakaan ole järkeä kysyä sitä purjehduspalstalta...
Ehkä silloin jos saat siihen hyvät ja ajan tasalla olevat kartat, mitä en kyllä ole koskaan juuri missään myytävissä laitteissa nähnyt.
Kaikkein tarkimmat kartat saat kun käytät suomen merikartoista tehtyjä CD-merikarrtoja taikka veneily-CD karrtoja ja joku edullinen XP-käyttöjärjestelmällä oleva tietokone taikka sitten tämä SeaClear johon asennat em. kartat.
Tarkempaa laitetta et löydä markkinoilta, ja edullista myös.
Tämänhetken parhaat kartat ovat
http://www.loistonavigointi.fi/taskuloisto.html
kaikki nuo vanhemmat ovat rasterikartoja ja veneily-CD katrroja ei saa asennettua SeaCleariin.
Ajan tasalla oleviksi kartoiksi tarjoat CD-merikarttoja, joita ei ole ylläpidetty enää vuosiin. Plottereihin saa vuosittain päivitetyt. Mutta jotenkin ovat plotterikartat pidetty sadoissa euroissa siinä kun Androidiin saa kympeillä.
Et näemmä ymmärrä kirjoitettua tekstiä. Loisto-ohjelman kartat ovat vektorikarttoja, ainoita virallisia suomalaisia, joita voit ostaa.
Ymmärrän kyllä tekstin, mutta sinulta taisi jäädä huomaamatta viestiketjun rakenne. En sanonut mitään Loiston kartoista, vaan CD-kartoista, joihin "paljon käyttänyt" viittasi.
Loisto merikartat eivät ole virallisia merikarttoja.
Oletkos nimimerkki " no ei saa " kuullut kartan julkaisijan tekemistä muutos ja korjaus tiedotteista joiden perusteella voit vaikka ihan itse päivittää mahdolliset muuttuneet karttasi ajan tasalle.
Lisäksi on monia kartoitettuja alueita missä ei ole tullut muutoksia pitkiin aikoihin ja kun alkuperäinen kysyjä ei maininnut tarkemmin tarvisemaansa kartta-aluetta.
Tarkistappa tai vertaa mitä tahansa plotterikarttaa noihin suomen merikarttoihin niin huomaat paljonkin eroja ja puutteita lotterikartoissa.
Olen paljon käyttänyt plotterikarttoja ja rinnan paperisten kanssa. Ainuttakaan merkittävää eroa tai puutetta ei ole tullut vastaan. Plotterikartat vain ovat paljon helpommin ajantasalle päivitettäviä. Silloin tällöin karttoihin tuodaan jopa uusia luodattuja alueita, milläs ne päivität ikivanhaan karttapohjaan?
"Silloin tällöin karttoihin tuodaan jopa uusia luodattuja alueita"
Kaikki purjehduskelpoiset alueet itämerellä ovat jo luodattu. Paljon helpompaa ja nopeampaa on piirtää paperikarttaan korjaukset kuin digikarttaan, näytötkin plottereissa ovat niin pieniä.
Ai jaa. Föglön eteläpuolinen aluekin (Maarianhaminasta kaakkoon, Degerbystä etelään) on sitten kartoitettu jo. Täytyypä käydä tarkastamassa uusimmat kartat.
Aivan niin, luotaamattomat alueet purjehduskelvottomia, koska niitä ei ole luodattu. Tosin suuri osa luodatustakin alueesta on edelleen vain linjaluodattua, eli vähän sinne päin.
Jep. Ne muuttuu purjehduskelpoiseksi kun ne luodataan. Siellä Föglön eteläpuolella on tapahtunut vuosien saatossa sellaista yksityistä luotausta ja näille luotaajille sinne on ilmestynyt purjehduskelpoista vesialuetta..... Ei kaikkea löydy merikorteista.
Viime kesänä kaveri meni uudehkolla kartalla föglön eteläpouolelta kun olin piirtänyt merikarhujen reitin. Oli hän myös aiemmin mennyt samalla kartalla omaa ulompaa reittiä gpsin avulla.
"Tässä se on, vedät viivan kynarastien välille:
http://www.asort.se/3Bil/3BilderFinland10del1.htm
Vaikein paikka on Berskäristä muutama satametriä länteen kahden pikkuluodon välistä mennessä, siinä on vedenalasia kiviä (jotka näkyvät hyvin, joten varovasti. Kapea kanaali menee berksärin luoteis ja pohjoispuolitse, mutta siellä on syvää ja ei ole kiviä muita kuin ristikivi joka näkyy kartassa. "