Kirjaston valot

Näkyy olevan kuntalaisaloite tehtynä surkeitten ulkovalojen takia. Jos haluaa oikeasti jotain tehtäväksi, voi todellakin tehdä jotain. Muut tyytyvät urputtamaan. No...suurin osa on tyhjän urputtajia.

https://www.kuntalaisaloite.fi/fi/hae?municipality=980
6101
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Oliko tämä sinulta jotenkin poissa?

Äänestä

Ongelma on se, että katuvalot ovat liian hyvät. Näin kirjaston valot eivät vaikuta hyviltä.

Äänestä
  • No eiväthän ne ole olleet kunnolliset koskaan. Onnettomat matalat tuikkupylväät valaisevat kelmeää valoaan puoli neliömetriä edustaltaan eri värisillä lampuillaan. Mitä tuollaisilla valoläikillä tekee? Ja entä sisäpuolen valot sitten? Niillekin tarvittaisiin aloite. Niitä helvatan ilmanvaihtoputkia ei tarvitsisi valaista sillä vähällä valovirralla mitä siellä on. Se vähä valo pitäisi suunnata sinne missä sitä tarvitaan eli alaspäin.

    Kummallinen pimeä esitys koko kirjasto. Vähällä pilattu.

    Äänestä

Valosaaste on merkittävä haittatekijä joka uhkaa ihmisten hyvinvointia.

Itseään voi valistaa vaikkapa:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Valosaaste

ja googlaamalla termillä.

Kyseinen saaste on suurempi ongelma kun vaikkapa huuhaahörhöjen sähköyliherkkyys joka katoaa heti jos ihminen ei tiedä olevansa sähkökentässä. Ja varsinkin suomessa jossa muutoinkin on liian valoisaa puolet vuodesta.

Äänestä
  • Autoissa on nykyään niin hyvät ja energiatehokkaat valot, että katuvalaistuksessa on perusteltua säästää. Pyöräilijöidenkin valot näkyvät paremmin, jos katuvalot eivät häikäise,

    Äänestä

  • xenon1 kirjoitti:

    Autoissa on nykyään niin hyvät ja energiatehokkaat valot, että katuvalaistuksessa on perusteltua säästää. Pyöräilijöidenkin valot näkyvät paremmin, jos katuvalot eivät häikäise,

    Mitä katuvalaistus tähän kuuluu? Kirjaston piha-alue ei ole mikään katu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vähemmän urputtava kirjoitti:

Näkyy olevan kuntalaisaloite tehtynä surkeitten ulkovalojen takia. Jos haluaa oikeasti jotain tehtäväksi, voi todellakin tehdä jotain. Muut tyytyvät urputtamaan. No...suurin osa on tyhjän urputtajia.

https://www.kuntalaisaloite.fi/fi/hae?municipality=980

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu