WLANin kautta modeemin hallintaohjelmaan ja asetuksiin

ihmetyttäätietoturva

Miksi WLAN-verkon kautta pääsee Zyxel P-870HN-51b VDSL2/ADSL2 modeemin hallintaohjelmaan ja modeemin asetuksiin käsiksi. Luulisi että vain Ethernet-kaapelin kautta pääsisi modeemin hallintaohjelmaan käsiksi jo ihan tietoturvankin takia. Nyt jos pääsee langattoman verkon kautta murtamaan WLAN-salasanan niin voi ottaa koko modeemin haltuun. Onko nykyään kaikissa WLAN-modeemeissa sama juttu?

4

262

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No-

      Poista sieltä kruksi kohdasta proadcast ssid silloin se ei näy kenellekään.

      • Yes-

        Ei auta SSID:n piilotus.


    • No-

      Sitten jää vaihtoehdoksi ottaa wlan pois käytöstä ja lisätä erillinen wlan purkki perään.

    • Hakkerit ei pelota..

      Jos noin kovasti modeemin hakkerointi pelottaa, niin modeemin takaseinässä on painike, jolla Wlanin saa päälle tai pois päältä.

      Modeemi in sen verran pienitehoinen, että se toimii oman huoneiston puitteissa. Esim. kerrostaloissa saattaa tarjolla olla kymmeniä Wlan-verkkoja, mutta kenellä on intoa ja aikaa alkaa hakkeroimaan modeemien salasanoja? Lomareissun ajaksi otan Wlanin pois päältä, mutta muuten se on helpompaa pitää päällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      81
      1203
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      814
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      236
      708
    4. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      59
      655
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      571
    6. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      77
      540
    7. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      45
      538
    8. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      498
    9. 36
      494
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      26
      482
    Aihe