Tästä ei talvisää enää parane, lumi vaan puuttuu täällä eteläsuomessa. Sitten kun se saadaan onkin kuin satumaailma taas!
Mäntyharjulta kuulin aamulla kuvausta lumisesta maisemasta, liekö viime myrsky tuonut sitä lisää sinne. Sen verran täällä sitä näki ojanreunan valkoisuudessa, muuten täyspaljas maa.
Hämärä jo laskeutuu kuin vaippana, valotuikut koristavat pihoja somasti. Niin aurinkoinen ja valossa kylpevä oli kotikin tänään, kattoikkunoiden näyttäessä puhdasta taivasta.
Mielikin kuin kirkastuu silloin, ja kaikenlainen puuhastelukin maistuu. Näyttipä ihmisten ilmeetkin iloisilta kaupassa, ainakin kassatyttöä nauratti joku mies :)
Iloa silmiin, ja illan TV-tarinointia seuraamaan,..moikka
Mäntyharjulta kuulin aamulla kuvausta lumisesta maisemasta, liekö viime myrsky tuonut sitä lisää sinne. Sen verran täällä sitä näki ojanreunan valkoisuudessa, muuten täyspaljas maa.
Hämärä jo laskeutuu kuin vaippana, valotuikut koristavat pihoja somasti. Niin aurinkoinen ja valossa kylpevä oli kotikin tänään, kattoikkunoiden näyttäessä puhdasta taivasta.
Mielikin kuin kirkastuu silloin, ja kaikenlainen puuhastelukin maistuu. Näyttipä ihmisten ilmeetkin iloisilta kaupassa, ainakin kassatyttöä nauratti joku mies :)
Iloa silmiin, ja illan TV-tarinointia seuraamaan,..moikka
Vastaukset 28
Vanhimmat
Huvitti kun juttelin erään perhetutun kanssa, hän kun menee kauppaan hän käyttää lastenvaunuja ostoksilleen. Mikäpä ei, onhan ne tukevat pitää kiinni liukkaalla eikä tarvitse kantaa painavia kasseja.
Niin oli joku pysähtynyt ja kurkkinut vaunuihin niin hymyilevänä, että lastenlastako siinä ulkoiletaan. Hyvänä ideana oli toivuttuaan hämmästyksestä, pitänyt tuota konstia, ja myöntänyt sen olevan niin tuttuakin:)
Konstit pitää olla meillä monet!
Nythän on tapana ripustaa sideharsovaippa kuomuun, niin että sinne ei näe. Hyvä konsti, jos kuljettaa siellä esim. olutkoria. :)
Huonosti liikkuvalla sukulaisellani on tapana tehdä kävelylenkki isossa kauppakeskuksessa kärryjä työntäen ja niihin nojaten. Tunninkin kävely on ihan hyvää reippailua. Ulkona hänen pitäisi käyttää rollaattoria.
Täytyykin kertoa tuo konsti, eihän niitä
Sadepäivinä olen minäkin viettänyt Isossa Omenassa kuljeskellen ihan tahallaan ympäri hehtaarialassa:) Onpa vielä katseltavaakin.
Varmaan tuo kaupunkilaisuus istuu minussa vielä, kun kaipaan joskus näyteikkunoita lenkilläni. Kun käveli Katajanokalta Aleksia pitkin, meni matka kuin siivillä näyteikkuinoiden valoissa:)
Metsäässä kuljen kyllä mielelläni, mutta tietä suoraan talsia autojen surinassa kaihdan. Järvenrantaan on niin lyhyt matka ettei se lenkistä käy, muuten on kyllä katseltavaa.
Tänään oli aurinkoa riittämiin se kai minut inspiroi maantielle.
Olin tänään tutustumis reissulla Muurlassa olihan sitä näkemistä ja ihmettelyä, näyttää kuin emalimukit olisivat valtaamassa mukimarkkinoita.
Oli muumiaiheisia ja useita värejä, lasitavaraakin yltäkytyräiseen.
Lapsuudestani muistan valkoiset mukit sinisellä reunalla, samaa sarjaa oli myös kulhoja eri kokoja, olivat kestäviä ja moneen käyttöön.
Suoramyyntikaupassa oli kaikkea mahdollista, muutamia pakastettavia ostin vierasvaraksi, kyllä ne minullekin maistuu!.
Suurin anti reissussa oli tulomatka, tulin moottoritietä ja siellä tunnelien paljous yllätti, pisin tunneli oli yli 2 km, jotain niissä tunneleissa on monikin hiljensi vauhtia huomattavasti alle sallitun.
Kouluajoilta muistan karttakuvaa armaasta kotimaasta, muistelin kuinka vihreää ja avaraa kartta esitti, mutta luonto on yllättävän kallioista ja huimia korkeuseroja.
Nukahdin pariksi tunniksi ja nyt tuntuu niin 'aamulta'.
Ajoit varmaan 1-tietä Turkuun, se onkin suorin matka monine tunneleineen. Yllätyin minäkin ensimmäisellä kerralla matkalla Turun saaristoon niiden pituudesta ja kaipasin entisiä tuttuja näkymiä.
Mutta kyllä se matkan lyhentyminen oli paikallaan monelle päivittäin ajavalle.
Nuoret on jo isomman veneen laittaneet talviteloilleen, mutta vielä kai käyvät ennen jäätymistä saaressa, koska pienen moottoriveneen on jättäneet sinne.
Poikani on niin innostunut Grillimestarina olemisesta, että on hankkinut luvat ja hygieniapassit sun muut. Hankki Texasgrillin, jossa maustaa ja grillaa tai savustaa tilauksesta jopa 22 kg kerrallaan.
Jäi eläkkeelle, mutta aktiivisena ei osaa vielä asettua aloilleen.
Sinisirkun tunnelipuheisiin palaan, sillä muistan lähi-ihmisteni autossa tehdyn matkan Turussa ikänsä virassa olleen vanhemman sisareni hautajaisiin kevättalvella 2009,
jolloin tie oli avattu liikenteelle.
Surutunnelmaa keventääksemme opettelimme kaikkien seitsemän tunneln nimet ja pituudet menomatkalla, ja päätimme takaisintullessamme muistaa ne päinvastaisessa järjestyksessä.
Nuo muut muistelivat hiljattain sitä matkaamme, ja niitä tunneleita, ja vieläkin nimet olivat muistissa, mutta pituus vain Karnaisten tunnelin osalta, joka on Suomen nykyisin pisin tietunneli, 2,3 km. Se on Lohjan jälkeen muistaakseni. Sitä ennenhän Itä-Helsingissä oli pisin se 1,5 km pitkä Vuosaaren tietunneli.
P.S.
Erään kaikkein liikuttavimmista ja parhaista hautajaispuheista
kuulin silloin sisareni pojan pitämänä. Se oli niin koruton, pitkä kaunis kertomus sisareni elämästä, perhe-elämästästä, työstä ja henkilöstä, siitä millainen hän oli. Oli ihan pakko kiittää häntä.
Se todella hämmästytti pituudellaan, vaikkakin koin maisemat karuina entisiin verraten, joissa oli niin paljon tuttuja taloja isoine navettoineen ja mahtavine kivijakoineen.
Nimistä en ollutkaan tietoinen, onhan tuo rattoisaa ajomatkan aikana keksiä ajankulua:)
Onhan siitäkin jo aikaa siskosi poismenosta, itse olen vielä saanut pitää ainoan sisareni, enkä tiedä tilanteen muuttuneen. Laihahan hän on 46 kg, mutta hitaasti tuo syöpä 80 v etenee.
Karnaisten tunneli, opin nyt samalla minäkin Suomen pisimmän tunnelin nimen :)
Korjaan: Karnaisen, Karnainen on sen oikea nimi.
Tai ei, korjauksen korjaus: Karnaisten! HIH.
(Nyt kävin googlettamassa.)
Minunkin poikani harrastaa mökillä grillaamista ja savustamista, se on hänen hommaansa ja hyviä maistuvia aterioita hän loihtiikin.
Nuorin lapsistakin poika kun on jäljittelee isäänsä hyvällä menestyksellä jopa komentamalla mummin kauemmaksi kun 'täällä roiskuu'!
Mielelläni toki väistynkin aivan ruokapöytään asti, siellä harvemmin roiskutetaan täytetään vain suu herkuilla ja nautitaan.
Tuli niin kesäinen olo vaikka ulkona sataa lunta.
On siinä hohtoa kerääntyä grillin ääreen:D Jo savun tuoksu saa odotuksen nousemaan.
Minulla on täällä kotipihassa vain sähkögrilli, tuoksut tulee itse muurinpohjalätyistä tai pihveistä, silakat nyt ei tuoksu kovin , mutta käryäväthän ulkona.
Ihan koin kesäisen tunnelman minäkin, muistui mieleen terassin ritilän päivänsinetkin:D
Kohtahan ollaan pimeyden pohjassa, nousuahan se onkin sen jälkeen. Niinhän on tämä elämäkin, milloin pohjalla, ja milloin korkeuksissa, joskus vaan tasaisen suorittavana!
Siitä nautin kun on pahimmasta suoritusmyllystä jo VAPAA !!!
Piusin Suomen tunneleista on II kehällä Hiidenkallion tunneli melkein 7 km. oli jo ennen Vuosaaren tunnelia rakennettu.
Tunneli on vikasliikenteinen.
pi useinkin, mutta ei kai se ole noin pitkä? Vajaa 0,5 km vain.
Mutta aikoinaan valmistuessaan taisi olla jonkin aikaa Suomen pisin.
Vuosaaren 1,5 km pitkä tietunneli valmistui, niin se meni sitten edelle.
Pyydän anteeksi!
Koko kehätie pituudessaan on n. 7 km,
Katohan, en ole tainut koskaan joutua sitä kautta kulkemaan.
Hyvä kun oikaisit!
Kesäisiä tunnelmia on teillä muillakin mielessä ollut. Viime yön myrsky valvotti meitä, pihalla taviteloilla olevan veneen pressu lepatti ja läpätti. Käytiin yöllä laittamassa lisää painoja pressun liepeisiin ja heitettiin pari paksua köyttä yli sekä tiukattiin ne.
Omenapuun oksat löivät metallisiin paloportaisiin seinän takana, monenlaista natinaa puutalo yöllä piti, koira säpsähteli ja äännähteli myös. Pysyihän pressukin ehjänä, käytiin paattia taputtelemassa heti aamun vähän valjetessa. Kesällä lisäiltiin kasviryhmiin kohdistettavia valoja, ja kokeiltiin tontin suunnata ulkopuolella "kunnan puolella" olevaan valtavaan vahaan mäntyyn rakennusaikaista tehokasta työmaavalaisinta. Vauu, on komea näky !
Eiks se vie sähköä kamalasti ne työmaavalot eikai sitä yötäpäivää raaski pitää vai?
Kokeiltiin vain, sammutettiin sitten . Ehkä itsenäisyyspäivän kunniaksi ja jouluaattona, uudenvuodenaattonakin olisi varmaan kiva. Eihän sitä työmaavaloa ole kiinteästi asennettukaan.
Ne on tosi tehokkaita, muistan rakentamisen aikoina kun ne valaisi tosi tehokkaast! Varmaan mänty näkyi loistossaan ja värit upeina,...onhan se ympäristöäkin juhlistava.
Nyt pitänee vetäytyä saunatiloihin ja pukea rennot kotiasut yllensä.
Kiitos teille osallistujille, mukava keskusteluhetki olikin niin monen kanssa:D
Hyvää jatkoa vaan, ja aamulla tuore ja uusi päivä.
Tässä ketjussa on suhtauduttu hienosti toisen tekemään virheeseen.
Ei haukkumisia eikä lällättelyjä,
vaan asiallinen korjaus ilman omaa nikkiä,
jotta ei korostu oma tietäminen.
Ottakaa opiksenne,
niin palstankin taso voisi nousta tämän ketjun tasolle!
Viime aikoina on muunkinlaista riittävästi saatu kestää.
jotkut "suoraansanojat" jotka korostavat rohkeuttaan hyökätä omalla nikillään saisivat hävetä jos ymmärtäisivät.
Hyökkääminen täällä on tyhmyyden osoitus tekipä sen omalla nikillään tai ilman, ei se mitään muuta. Palstan pilaamista sellainen on.
Jo on äärimmäisyyteen vietyä herkkähipiäisyyttä, jos ei kestä nikiltä saatua pientä oikaisua.Ei luulisi että ainakaan metsien MIESTÄ hetkauttaa pätkääkään.
vaan pysyttiin asiassa, et menty oman itseen eikä toiseen.
Se oli todellakin hienoa, olen samaa mieltä siitä.
Minäpä hyppään tuonne sini-sirkun auringon paisteiseen viestiin ja jätän kehumiset väliin.
Ei meillä oikein ollut aurinkoista päivää, mutta vähän sinnepäin.
Kylmä tuuli oli kun lykkäsin rollaattoani niin kädet paleli.
Nyt kuitenkin on loistava ilta , ainakin tässä minun huoneessani.
Tai oikeammin tuolla ikkunan takana,
Sain kuuseni niin kauniiksi kun tuli kahden väriset kynttilät.
Hienot ja hillityt , ei mitään sirkusvaloja.
Ja kaiken lisäksi, kun oikea kuusi loistaa toisesta ikkunasta, niin sen suurentunut varjo loistaa tämän toisen ikkunan ulkopuolella.
On hauskaa, kun on korkea kuusiaita ihan ikkunan alla, mutta tuo minun kuusen varjoni loistaa aivan niinkuin olisi la loistaisi sieltä aidan takaa.
Suurena ja korkeana, vaikka oikeasti on vain ehkä 1½ metriä
Eipä aurinko pilkistele tänän täällä eteläreunalla, mutta luin kuitenkin tämän aurinkoisen ketjun oloa valaisemaan.
Istutettu pihakuusi on minullakin, korkeus noin 170 cm. Siinä se seisoo kuin kartio, aivan tuuhea ylt'ympäriinsä ja odottaa saavansa jouluvalot jälleen. Vielä en ole kiirettä pitänyt niiden kanssa.
Olen sen istuttanut juuri joulun vuoksi,vaikka se ilahduttaa kesälläkin tumman vihreänä.
Tänään laitan tuon lasipallo ruokintalaitteen omenapuun oksalle linnuille.
Eväät ostinkin jo aiemmin. Aamun hämärissä hyppelivät varpuset niin virkeinä puussa, ilmeisesti löytävät vielä itse ravintonsa.
Lounasta on itsellekin lähdettävä nyt valmistamaan, heippa