Ainakin jos katsoo Kelan asiakaspalvelun tavoitettavuutta. Toiselta puolen Suomea tuleva omainen, joka tulee täyttämään vanhan äitinsä tai isänsä hakemuksia, kokee ikävän yllätyksen havaitessaan Kelan toimiston olevan vähän aikaa auki vain kahtena päivänä viikosta ja ei kumpanakaan viikonlopun ympärillä olevana päivänä. Mikä suuri viisaus on saanut aikaiseksi tiistan ja keskiviikon aukiolot?
Kela, kuten muutkin valtion virastot ajavat kuin käärmettä pyssyyn asioimista netin välityksellä. Tällä vältetään vanhusten oma asiointi eikä tarvitse katsella omaisiakaan silmästä silmään.
On mielenkiintoista havaita Kelan palvelujen romuttaminen Iistä aikakautena, jolloin Iin "oma tyttö" Liisa Hyssälä on Kelan pääjohtajana. Liisa on ilmeisesti varmistanut kovimman kautta, ettei häntä ainakaan oman paikkakunna suosimisesta voi syyttää. Päinvastoin, Kelan palvelut ovat jo huonommassa jamassa kuin vastaavan kokoisissa muissa kunnissa.
KELA KUIHTUU IISSÄ PIAN OLEMATTOMIIN
2
267
Vastaukset
- Inhoan byrokratiaa
Sama kokemus täällä, jos sitten yrität soittaa Kelan Iin toimistoon saadaksesi ohjeita, ei se enää olekaan mahdollista. Soittaessasi netissä olevan Iin Kelan toimiston kohdalla annetuun palvelinpuhelimeen sinulle vastaa Helsingin keskus. Jos siis halua saada henkilökohtaista palvelua Iin Kelan toimistolla, tulee sinun matkustaa Iihin ja huom! toimisto on auki vain tiistaina ja keskiviikkona. Olemme siis palanneet takaisin Breznevin aikakauteen!
- Luolamies
Hain pojalleni Iin Kelalta opintomatkaa varten lomaketta; ei ollut auki..... Menin nettiin löysin lomakkeen täytin ja lähetin. Mietin miksi en aikaisemmin ollut hoksannut!! Olen asioinut poliisin lupapalveluissa kolmesti tänä vuonna ja aina olen netistä poliisilaitoksille ajan varannut ja palvelu on pelannut! Perunkirjoitusta varten tilasin maanmittaushallitukselta netissä lainhuudatostodistukset ja maksoin ne netissä. Hoidan äitini asioita pankissa ja vakuutusyhtiössa netin kautta, hyvin pelittää. En ole Facebookissa ja harvoin myös kommentoin näitä keskusteluita, mutta sitä enemmän yritän ottaa hyötyä irti näistä nykyajan vempeleistä ja tarjota sitä myös iäkkäämmille vanhemmillekkin. itse olen jo elämäni ehtoo puolella, mutta aion roikkua tulevaisuudessa niin kauan kunnes aikani loppuu. Ja omaiset joutaa hommata käytännön asiat, vaikka netissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896052KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3365351Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222707Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841885Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1051697- 1141581
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181543seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241464Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351413