Siirtoputki valmistuu huippuedullisesti

Siirtoviemäri Lakialan laitokselle tulee laskutyönä halvemmaksi kuin oli kustannusarvio. Huikea saavutus kunnan työnä. Putki tosin lyheni kilometrillä kun tekivät sen tien penkkaan. Viemäri tuli valmiiksi marraskuun loppuun aikataulussa. Kai.

Näin puhutaan. Mutta tietääko kukaan asiasta mitään oikeaa tietoa?
9187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Onko koneita? Siitä tietää jotain.

Äänestä
  • Laskutus on eri asia kuin työnteko ja koneiden näkyminen.

    Äänestä

  • t. tieltä kirjoitti:

    Laskutus on eri asia kuin työnteko ja koneiden näkyminen.

    Koneita käymässä oli paljon kaiken aikaa. Tosin ukkoja näkyi harvakseltaan. Konetunti tulee laskuriin varmaankin koneen käydessä.

    Äänestä

Joko koneet ovat häipänneet?

Äänestä

Joko putkissa kulkee tavara?

Äänestä
  • Onhan putki valmistunut aikataulussa ja huippuedullisesti. Kukaan ei ole väittänyt, että siellä jotain pitäisi kulkea. Ei saa sekoittaa valmistumisia ja kulkemisia.

    Äänestä

Putki on kuulemma huippuedullisesti vielä kesken. Ei kulje nesteet. Kustannukset ylittävät puskaradion mukaan vain vähän kustannusarvion.

Äänestä

Eli vähitellen kustannusarvio ylittyy enemmän ja enemmän vaikka putki lyheni ja tienpenkka oli kevyt kulkea. Missä säästö? Yhteiskaivanto alkuperäisellä reitillä olisi puolittanut kaivuukustannukset.

Äänestä
  • Konsultti laski, jotta yhteiskaivanto osuuskunnan kanssa on edullisin vaihtoehto. Päätöksiä varten jätettiin yhteiskaivannon vaikutus pois laskelmista. Ja aloitettiin hurja mainostaminen jotta tulee halvemmaksi kuin koskaan ennen laskutyönä.

    Nyt hinta on kivunnut kalliimmaksi kuin mikään laskelma osoittaa, homma on kesken ja hinnannousu vaan kiihtyy. Osuuskunnan suunnasta pyydettiin aivan oikein kunnollisia ja puolueettomia laskelmia ennen hölmöilyn aloittamista. Vastaukset ovat luettavissa kunnan pöytäkirjoista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyläluuta kirjoitti:

Siirtoviemäri Lakialan laitokselle tulee laskutyönä halvemmaksi kuin oli kustannusarvio. Huikea saavutus kunnan työnä. Putki tosin lyheni kilometrillä kun tekivät sen tien penkkaan. Viemäri tuli valmiiksi marraskuun loppuun aikataulussa. Kai.

Näin puhutaan. Mutta tietääko kukaan asiasta mitään oikeaa tietoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu