Moikka, ihmettelin vaan kun olen tilannut 3 pakettia 2 kuukauden aikana ja 2 niistä ei ole tullut ollenkaan (11 päivää mennyt arvioidusta saapumis ajasta) niin onko kuinka todennäköistä että itellan postinjakaja on laittanut sen noudettavissa postin toimipisteestä jonkun mainoksen väliin mainoksen väliin ? Mulla on tapana heittää ei mielenkiintoiset mainokset roskiin..
Paketti noudettavissa lappu
itkettää
11799
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Postinjakajilla on ohje, että lehtien ja mainosvihkojen sisälle ei tungeta kirjeitä eikä kortteja.
Et kerro, mistä pakettisi ovat tulossa. Euroopasta yleensä saapuvat kahdessa viikossa. Englannista on mennyt välillä jopa kolme viikkoa, vaikka normaalisti menee yksi viikko. USA:sta halvoilla lähetystavoilla voi mennä kuukausikin. Kiinasta tulevilla on tosi iso vaihtelu. Voi tulla kahdessakin viikossa. Voi mennä kuukausi tai pari. Joskus ei tule ollenkaan, vaan jostakin syystä Kiinan Posti on palauttanut paketin takaisin lähettäjälle.
Jos lähetykset ovat kirjattuja, voi seurantanumeron perusteella katsoa, missä ne ovat. Kirjaamattomia täytyy vain odottaa ja ilmoittaa lähettäjälle, että ei ole näkynyt, Voit tietysti kysyä postitoimipaikastasi, onko siellä jotakin sinulle tulevaa.
Hei!
Ikävä kuulla, että osa lähetyksistäsi ei ole saapunut perille. Jos sinulla on näiden pakettien lähetystunnukset, voimme asiakaspalvelussa tarkistaa ovatko ne saapuneet Suomeen ja mahdollisesti noudettavissa postissasi.
Lähetystunnuksettomien lähetysten osalta emme valitettavasti voi tehdä tiedustelua, koska emme pysty todentamaan lähetyksen saapumista maahan tai sen käsittelyä tuotannossamme. Tällöin suosittelemme sinua ottamaan yhteyttä suoraan lähettäjään.
Euroopan yhteisön etämyyntisäännösten mukaan myyjällä (sillä jolta olet ostanut/tilannut tuotteen) on vaaranvastuu kuljetuksesta kuluttajalle eli myyjä on täysimääräisessä vastuussa kuluttajalle, jos tuote ei tule perille tai vahingoittuu kuljetuksessa ennen sen luovuttamista kuluttajalle. Mikäli olet tilannut tuotteen Euroopan yhteisön ulkopuolelta, voit ottaa yhteyttä myyjään tämän vastuun selvittämiseksi.
http://www.posti.fi/hinnatjaohjeet/korvauskaytanto.html
Ystävällisin terveisin
Mirva, Postin asiakaspalvelu
p. 0200 71 000 ma-pe 8-18
www.posti.fi/yhteystiedot
Täälläkös ne Itellan asiakaspalvelijat roikkuu keskustelupalstoja lukemassa? Täytyykin seuraavaksi laittaa tänne ongelmista kysymys, kun ette sähköposteihin vastaa 2-3 viikossakaan. Ja puhelimitse on toivotonta päästä läpi.
En tiedä millä toimitustavalla pakettisi on tulossa, mutta nykyään "saapumisilmoitukset" lähetetään tekstiviestillä ja kaikista ei eses toimiteta mitään paperilappusta. Eli jos et ole ilmoittanut kännykkänumeroasi tai se on virheellinen, et saa mitään ilmoitusta.
Vaihtelee lähettäjästä riippuen. Joskus tulee saapumisilmoitus paperisena, joskus tekstiviestillä. Joskus tulee myös sähköpostiviestinä. Ulkomailta saapuvista tulee vain postilaatikkoon saapumisilmoitus.
Itse katson Itellan seurannasta seurantanumeron perusteella, koska paketti on noudettavissa. Paketit ovat yleensä olleet noin klo 14 mennessä postikonttorissa, kirjatut kirjeet jo klo 9 mennessä. Tällöin ei tarvitse saapumisilmoituksia odotella.
Kirjaamattomista lähetyksistä tulee saapumisilmoitus postilaatikkoon. Sen saamatta jääminen on hankalampi asia.
Minä jouduin kerran odotteleen yli kaks kuukautta. Luulin tietysti tulleeni huijatuksi. No, näin jälkikäteen arvelen että tilaamani tuote on ollut loppu ja sen vuoksi toimitus viivästynyt.
Sanon vaan, että täällä postitoimipaikassa tietoisesti kiusataan ihmisiä niiden lappujen ja numeroiden kanssa. Eikö tavara, jonka ostan netin kautta ja jonka maksan, olen minun omani?
Onhan se sinun. Sen takia postivirkailija onkin tarkkana, ettei anna sitä kenellekään muulle.
Luetun ymmärtämisesi on nollatasoa. Passilla on henkilöllisyyteni todistanut postitoimipaikassa. Kirjoitin kiusaamisesta, jota olen kokenut kysyessäni kauan viipynyttä postipakettia.
Yritä esittää asiasi niin, että sen voi ymmärtää yksikäsitteisesti. Lähettäjän puoleen on syytä kääntyä, jos pakettia ei kuulu.
Täällä on postipaikassa käytäntönä, vaikka paketti on hyllyssä ja vaikka todistat henkilöllisyytesi ja vaikka postin toimitsija tietää, että paketti on hyllyssä hänen selkänsä takana, niin sinne hyllyyn myös pakettisi jää ellei sinulla ole esittää saapumisilmoitusta tai numeroa tai koodia. Ainoa mitä postin toimitsija voi tehdä on, että, yrittää pysytellä edessä ja estää sinua kurkkimista hyllyssä olevia paketteja, ilme myös muuttuu kummalliseksi ja hyvin vaivautuneeeksi.