Tuomion tohtori”. Roubinin ennustaa asuntokuplaa !
http://www.kauppalehti.fi/etusivu/roubini nakee suomessa asuntokuplan/201312579787?ext=nwnd
Älä osta asuntoa vielä !
15
573
Vastaukset
- poopppooo
Kannattaako nyt odottaa vaikka 3 vuotta ja maksaa vuokraa 900 euroa kuukaudessa?
- asp-koti rules
Eipä juuri koskaan "kannata" maksaa noin suurta summaa vuokra-asumisesta.
Uskoisin, että suurimmalla osalla holtiton rahankäyttö nuoruusiässä ajaa ihmisen tuollaiseen kurimukseen.
Pienillä talletuksilla jo ensimmäisistä kesätienesteistä valtion takaamalle asuntosäästöpalkkiotilille, antaa mahdollisuuden ostaa oma asunto jo nuorena.
Jos on varaa maksaa 900 vuokraa kuukausittain, eikä tarvitse tinkiä ruosta, terveydenhoidosta ja harrastuksista, on varaa ostaa järkevä omistusasunto, jossa sijoitus säilyy varmasti paremmin, kuin polttamalla melkein tonni taivaantuuliin kuukausittain.
Nokialtakin on saatavissa järkevän hintaisia asuntoja, mutta hieman kauempaa vieläkin paremmin. Uudet,kalleille tonteille taai rannoille rakennetut ovat niitä kupla-asuntoja.
Valtion köyhtymisen myötä toimeentulo- ja asumistukeja karsitaan tulevina vuosina, rankasti, joka kannustaa oman asunnon hankintaan.
Tänään mutaman kympin kuukautisella säästöllä, et lahjoita tulevaisuudessa pientä palkkaasi muille. - 17+9
Nokialla vuokra-asuminen on myös kallista jos tarvitsee isompaa asuntoa.
Kaarikatu 10-12 A 6, kerrostalo
4 h k, 91 m2, 2. krs.
765,12 €/kk
Kylmänojankatu 5 A 6, kerrostalo
3 h k, 2.krs / hissi
675,96€/kk
Asumisoikeusasuntojen hinnat ovat ihan poskettomia, vaikka niiden pitäisi tarjota edullista asumista.
Hinttalankatu
Pinta-ala 95 m²
Tyyppi 4H K S
Kerros 1
Asumismuoto Asumisoikeusasunto
Asumisoikeusmaksu * 20 993,24 €
Käyttövastike 908,67 €
Horsmapolku
Pinta-ala 93 m²
Tyyppi 4H K S
Kerros 1
Asumismuoto Asumisoikeusasunto
Asumisoikeusmaksu * 25 998,32 €
Käyttövastike 791,73 €
Sähkölämmitys
Metsä-Purrankatu
Pinta-ala 85 m²
Tyyppi 4H KT S
Kerros 1
Asumismuoto Asumisoikeusasunto
Asumisoikeusmaksu * 28 186,22 €
Käyttövastike 866,15 €
Kyselisin kuitenkin pankista minkälaista lainaa saisi vastaavilla kuukausilyhennyksillä oli sitten ASP-säästöt tai ei.- Xenxuuri
Vilkase tukireitille päin
- verotus kevenee, heh
Asumis- ja toimeentulotuet ovat perustuslain turvaamia oikeuksia Suomessa. Niitä ei tulla karsimaan tulevaisuudessakaan, päinvastoin, ne saatetaan hyvälle pohjoismaiselle tasolle leikkaamalla valtion ja kuntien suojatyöpaikoissa lusivien palkkoja ja korottamalla veroastetta. Kunnallisveroa korotetaan 25%:iin ja pääomatulojen sekä palkkatulojen verotusta nostetaan.
Vuokria alennetaan kautta linjan, tarkoituksena vähentää vuokra-asunnoilla keinottelua ja harmaata taloutta.
Omistusasuminen tehdään veronalaiseksi etuudeksi. Todennäköisesti asuntoa ei kannata ostaa, vaan on edullisempaa vuokrata se itselleen. Asuntojen hinnat eivät tulevaisuudessa tule nousemaan, vaan suunta on laskeva.
Suomella ei ole enää varaa kovapalkkaisiin tyhjäntoimittajiin, joten ns. päällikkötason palkat ja palkkiot puolitetaan ensimmäiseksi.- verotus kev jatkuu
ei tainnut jäädä kellekkään epäselväksi, kenen lauluja laulan
vaikken usko tuohon itsekkään
- Ilmaa on hinnoissa
Onhan ainakin omakotitalojen hinnoissa järkyttävä määrä ilmaa. Jokin mättää jos hinnat lähentelevät kolmeasataatuhatta.
90-luvulla rakennettu talo, nejä huonetta ja keittiö (123 m²) ja vieläpä vuokratontilla ja hinta lähellä 290.000.- En maksaisi kuin korkeintaan 225.000,-- naulatkin maksaa
et pysty rehellisesti rakentamaan nykyisin tuon kokoista taloa 225kt minnekkään päin Suomea
- myyntivoittoo
naulatkin maksaa kirjoitti:
et pysty rehellisesti rakentamaan nykyisin tuon kokoista taloa 225kt minnekkään päin Suomea
Älvsby-talon saa helposti. Ja parin vuoden asumisen jälkeen voi lyödä omiin kustannuksiin 100000e myyntihintaan lisää ja näyttää menevän kaupaksi.
- Pystyy kyllä
naulatkin maksaa kirjoitti:
et pysty rehellisesti rakentamaan nykyisin tuon kokoista taloa 225kt minnekkään päin Suomea
Tietojeni mukaan talon kustannus on 1.700 - 1.800 € neliö joten kyllä onnistuu.
1.800 x 123 = 221400 €
- kuka pöljä
nokialle haluaisi muuttaa.
- 4+4
Ilmeisesti pöljiä riittää, sillä Nokia on ollut ns. muuttovoittokaupunki jo vuosia. Tarkoittaa siis sitä, että Nokialle muuttaa koko ajan enemmän ihmisiä kuin väkeä muuttaa kaupungista pois.
Muutin Nokialle takaisin 10v sitten ja ostin asunnon. Syynä se, että täältä sai asuntoon pari huonetta enemmän samaan rahaan verrattuna Tampereeseen.
Tänä aikana on tuo ero pienentynyt ja varsinkin uudistuotannon asunnoista huudetaan täällä ihan järkyttäviä hintoja. Tosin näyttää tänä aikana oman kämpän arvokin nousseen komeasti noin 15%. - Nokialla ei pöljiä
Taidat olla jostain ?
Pöljän kirjallinen ensiesiintymä on Lönnrotin sanakirjassa vuodelta 1880. Sana on siis verrattain nuori. Murteissa sanan esiintymisalue on Kainuu, Pohjois-Pohjanmaa ja Peräpohjola sekä näiden lähialueet.
Sensijaan länsimurteissa käytetään ilmaisua esim. pölvänä
- Ei vuokraa
Vuodesta 2006 omakotitalossa asunut ja lainaa lyhentänyt. Koko ajan on puhuttu, että kupla puhkeaa kohta.
- sijoita omaan
Vuonna 2000 ostin Nokialta 2 vuotta vanhan omakotitalon eli talo oli rakennettu 1998. Maksoin silloin siis melkein uudesta talosta 140 000. Nyt tämän ikäisten ja kokoisten hinnat pyörii siellä 270 000 huitteilla ja kauppa käy. Talon arvo on siis noussut 10 000 joka vuosi.
Tampereen seudulle muuttaa jatkuvasti porukkaa maakunnista työnperässä. Tampereen hinnat ovat liian korkeat maakunnasta asunnon myyneille.
Tampereen ympäryskunnissa hinnat ovat hieman halvemmat, joten mm. Nokia kuuluu Suomen nopeimmin kasvaviin kuntiin. Muuttovoitto on taattu, joten asuntojen hinnat eivät laske. Osta oma täältä milloin vain.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.733664Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91991Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2261323- 1341210
- 1001073
- 1091055
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil701010- 60974
Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6965- 35876