Veden saartamat

aivan mahtava dokumentti/luonto-ohjelma, rauhallinen miesääni selostaa, kauniit suomalaiset maisemat. Nykyajan dokkareissa aina taustaääni sotkee koko systeemin, milloin joku akka kiekuu taka-alalla, tai kitara rämpyttää, että varsinainen asia jää kokonaan kuulematta. Mutta "Veden saartamat" on aivan toista maata. Suosittelen. Jotkut ne vaan osaa.
8922
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Samaa mieltä! Oikein sydäntä lämmittää katsella ohjelmaa. Varsinkin Pielisen ja Saimaan maisemat puhuttelivat - sattuneista syistä. Näiden vesistöjen rantamilla olen elämäni suureksi osaksi viettänyt.

Äänestä

Aivan oikein.Miksi yleensä kiinnostavia dokumenttiohjelmia päästetään pilaamaan joku musiikkiterroristi?Tehdään dokumenttiohjelmat ilman musiikkia ja musille kokonaan omat ohjelmat.

Äänestä

Paras luonto ohjelma ihana yksinkertainen mutta siinä on kaikki ja mikä harmonia.
Musiikki taustalla on kaunis (onko joissa osissa Unkarilainen tanssi nro 4 kaunis sovitus.
Koko hänen perheelleen Kaikkea hyvää

Äänestä

Upea kuvaus ja tarinankerronta. Kerrankin ohjelma, jossa ei mitään hypetystä ja turhaa toimintaa. Mieli ja silmät lepää maamme kauniissa luonnossa. Ja korvat :)
Fiksuja ihmisiä haastateltaviksikin!
Tämän sarjan lähettäisin heti maailmalle, se tekisi vaikutuksen.
Kaunis Suomi <3

Äänestä

Hyvä ohjelma,mitä ei ole pilattu kaamealla taustamusiikilla ja
epäpätevällä selostajalla.

Äänestä
  • Häiritsevällä musiikilla pilataan nykyään lähes kaikki ohjelmat ja Yle on yksi pahimpia. Miksei enään mitään osata?

    Äänestä

Olen täysin samaa mieltä nimimerkki"ihastunt" kanssa, mutta en mistään löytänyt mikä musiikki taustalla välillä soi, niin kaunista ja Rauhallista.
Yksi Parhaista Ohjelmista! Enemmän vain!!

Äänestä
  • On hyvä ohjelma. Ennen (siis kymmenen vuotta sitten...) YLE tilasi ja rahoitti kauniita ja tärkeitä ohjlemia joissa kerrottin ja näytettiin kaunista isänmaatamme. Nykään YLE:n johdon mukaan rahaa riitää vain arabian ja somaliankielisen toimituksen pyörittämiseen?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihastunut.... kirjoitti:

aivan mahtava dokumentti/luonto-ohjelma, rauhallinen miesääni selostaa, kauniit suomalaiset maisemat. Nykyajan dokkareissa aina taustaääni sotkee koko systeemin, milloin joku akka kiekuu taka-alalla, tai kitara rämpyttää, että varsinainen asia jää kokonaan kuulematta. Mutta "Veden saartamat" on aivan toista maata. Suosittelen. Jotkut ne vaan osaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu