Työvoimakoulutuksen vaihto?

Olen ollut työvoimakoulutuksessa jonkin aikaa, ja nyt alkaisi toinen, parempi. Voinko vaihtaa koulutusta ns. lennossa? Voiko TE-toimisto sanoa ei, vaikka yrityskumppani toiseen koulutukseen löytyisi.
12319
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kaksi tahoa voi sanoa ei.

Eli TE-toimisto ja/tai koulutuksen järjestäjä.

Ja luultavasti jompi kumpi sanookin ei, riippuen tuon toisen kurssin hakijamäärästä. Ensisijalla ovat aina henkilöt, jotka eivät ole missään koulutuksessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kysymysmerkkinä kirjoitti:

Olen ollut työvoimakoulutuksessa jonkin aikaa, ja nyt alkaisi toinen, parempi. Voinko vaihtaa koulutusta ns. lennossa? Voiko TE-toimisto sanoa ei, vaikka yrityskumppani toiseen koulutukseen löytyisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu