Nettikirjoittelu

Tällä palstalla kirjoittavat tietänette että internetin keskustelupalstoilla roikkuminen ei ole suotavaa esikoislestadiolaisuuden virallisen kannan mukaan. Onko nettikirjoittelu oikein vai väärin?
994
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Oikein, taikka väärin.

Jos ihminen roikkuu täällä loukaten omaatuntoaan, niin hän tekee väärin.

Äänestä

123456 3.12.2013 22:48

"keskustelupalstoilla roikkuminen ei ole suotavaa esikoislestadiolaisuuden virallisen kannan mukaan"

Mistäpä olet moisen totuuden kaivanut?

Äänestä
  • Seuroissa on monesti asiasta mainittu ainakin lähetysmiesten taholta. Käytkö 5 7# ollenkaan seuroissa kun et ole asiasta kuuluu. Vai kuunteletko valikoivalla korvalla?

    Äänestä

  • 123456 kirjoitti:

    Seuroissa on monesti asiasta mainittu ainakin lähetysmiesten taholta. Käytkö 5 7# ollenkaan seuroissa kun et ole asiasta kuuluu. Vai kuunteletko valikoivalla korvalla?

    123456 4.12.2013 08:15

    " Vai kuunteletko valikoivalla korvalla? "

    Tottakai kuuntelen valikoivalla korvalla. Sehän on meidän tehtävä.

    Sinuakaan ei auta kenenkään totteleminen, vaan oma usko, joka on rakentunut Jumalan sanasta.

    Äänestä

Asia on ongelmallinen, koska tavallaan ulkopuolelta ei voi kehottaa kansalaistottelemattomuuteen, kun ei pysty vastaamaan seurauksista.

Olisi mielenkiintoista kuulla ne primmäiset perusteet siihen suositukseen. Tietenkin virallisesti sanotaan, että netistä tarttuu synnin siemeniä ihmisen aisteihin. Tämä on tavallaan totta, jos ei ole suojat päällä.

Haluan nyt analysoida riskistä tietoisena vähän tätä asiaa. Jos hengellinen johtaja on epävarma omasta auktoriteetistaan ja oman oppinsa kestävyydestä, pitää alamaistaa lähimmäisiä käskytyksellä Älkää rakkaat menkö nettiin. Syitä on kaksi! Voi pian joutua sellaiselle sivulle, josta kuulee vaihtoehtoista sananjulistusta ja sehän on kauheaa, jos se alkaa kiinnostaa ja vaikuttaa rikkaammalta.

Toinen on tietysti kaikenlaiset riippuvuudet, jotka voivat turmella elämää ja viedä myös toimeentulon.

Äänestä
  • Perussyy netti- ym. pelkoihin on luottamuksen puute Jeesukseen Kristukseen (= Jumalan Sanaan). Jumala on luvannut pitää huolen omistaan. Siis kaikista niistä joilla on usko Kristukseen, pitää Pyhä Kolmiyhteinen Jumala Isä Poika ja Pyhä Henki huolen. Jokainen ihminen hoippuu ja horjuu Pyhän Jumalan edessä, eikä kukaan pelastu ilman Jumalan armoa ja anteeksiantamusta. Joudumme joka päivä ja joka hetki turvautumaan Jumalan armoon, Jeesuksen sovintoveren voimaan.

    Valvova kristitty on usein sen kysymyksen edessä, jonka paholainen hänelle tekee joka päivä:" Kuinkas sinä tuollaisena syntisenä ja saastaisena meinaat kelvata Jumalalle? Hengellisesti kuolleet eivät tällaisista kamppailuista tiedä mitään. He elävät onnellisina ja tyytyväisinä omassa valheessaan. Kuolleilla ei ole kiusauksia, niin kuin tiedämme.
    ________

    Jos sille tielle lähdetään, että ihminen ryhtyy omilla teoillaan ja tekemättä jättämisillään ansaitsemaan itselleen autuutta, niin sääntöjä ja ehtoja kyllä
    riittää, eikä pelastusvarmuutta tule koskaan (siis rauhaa Jumalan kanssa).

    Isävainaa kertoi eräästä miehestä joka totesi: Kun tuo omavanhurskaus ei antaisi piertäkkään, sitten hän pieri kuuluvasti. Joka pirulta kyselee lupaa uskomiselle, niin ei varmasti saa lupaa koskaan.

    Joka pahana uskoo se pyhänä pysyy, tämä on viisaasti sanottu.

    Äänestä

Näin ulkopuolisena lestadiolaisuudesta, sanoisin, että on hyvä , että tavalliset lestadiolaiset pääsevät sanomaan mielipiteensä itsestää ja uskostaan, ettei vaan ne suuremmat itseoikeutetut yhteisön napamiehet. Ymmärrettävästi se häiritsee lestadiolaisuuden periaatteita täällä sanoa pahojakin sanoja yhteisöstä ja sen ulkopuolisista.

Täällä myös voi saada toisellaisia ajatuksia raamatun selityksisstä, jotka panavat ajattelemaan uuskonnon kokonaisuudesta ja raamatun uusista tulkinnoista.

Äänestä

Lähetysmiesten nettikielloille haistatan kukkasen jonka lehmä eilen söi.

Jokaisella on oikeus kirjoittaa tänne suurin piirtein mitä lystää. Sitä varten tämä foorumi on olemassa.

Lutheria mukaillen:

- kirjoitan tänne jos $aatana kieltää kirjoittamisen.
- en kirjoita tänne jos $aatana käskee kirjoittaa.

..ja kirjoitan tänne jos siltä tuntuu.

Äänestä

Kymmenen euron kysymys: Miten saat,anan käskyt ja kiellot tunnistetaan?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


123456 kirjoitti:

Tällä palstalla kirjoittavat tietänette että internetin keskustelupalstoilla roikkuminen ei ole suotavaa esikoislestadiolaisuuden virallisen kannan mukaan. Onko nettikirjoittelu oikein vai väärin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu