Kiinteistövero

Kalevi1

Omistan ohjeellisen asemakaavan mukaan neljä tonttia, joiden välissä kulkee asemakaavassa katu, jota ei ole vielä tehty lainkaan. Kunnalta saamani tiedon mukaan kiinteistörekisterissä on merkitty koko tuo alue tekemätön katu mukaan laskettuna, josta sitten tulee tuo kiinteistövero.

Kuuluuko maksaa kiinteistövero koko alueelta vai yksistään asemakaavan merkityiltä tonteilta?

Käsittääkseni ainakin rakennetut kadut tulee vähentää pinta-alasta kun yleensä kunta ottaa ne haltuun rakennusvaiheessa.

7

415

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kullervo108

      Mihinkä perustuu kiinteistöni verotusarvon nosto viimevuodesta noin 7 prosentilla. kiinteistö(omakotitalo) sijaitsee haja asetusalueella missä ei ole asemakaavaa. Kiinteistö sijaitsee taantuvalla Kotkan kaupungin alueella jossa asuntojen hinnat ovat laskeneet jo vuosia. ja talo vanhenee vuosi vuodelta.(rakennettu v1977).
      Kunnan ei tällä menolla tarvitse koskaan nostaa kiinteistöveroa koska verottaja mielivaltaisesti nostaa asunnon verotus arvoa. Jos kunta lisäksi nostaa kiinteistöveroa se saa tuplapotin ja vanhus tai muuten vähätuloinen joutuu luopumaan asunnosta ja lähteä kunnan elätettäväksi ja asutettavaksi. Aika mielivaltaista touhua joka ei perustu ainakaan asunnon arvon nousuun vaan päin vastoin. Mitenkä ja mihin tästä voi valittaa.

      • veroaverolle

        Lähes jokaisen kiinteistönomistajan maksettavaksi tulee tänä vuonna aiempaa suurempi kiinteistövero, sillä kiinteistöveron perusteita on kiristetty monella tavoin. Taustalla on hallituksen viime vuoden kehysriihipäätökset, joilla on haluttu vahvistaa kuntien kiinteistöveropohjaa. Tämän lisäksi monet kunnat ovat nostaneet kiinteistöveroprosentteja.
        Mutta mihinkäköhän nämä kiinteistöveroista saadut tulot käytetään. Ennen veroja perusteltiin katujen kunnossapidon kehittämisellä, valaistuksella, maankäytöön liittyvillä asioilla.(vesi- ja jätevesijärjestelmät). Mutta käytännössä nämä kustannukset maksaa kiinteistön omistaja.


    • Perillinen

      Perikunta omistaa talon jossa ei asuta vakituisesti. Voiko kiinteistöverosta saada alennusta sen vuoksi?

      • Verorotta

        Eikun vakituinen asuminen nimenomaan on alemman verokannan peruste, kaikki muu on verottajan mielestä hupikäyttöä. Eli ei voi saada.


      • pentti3

        Tämäkiinteiatö veotus on åäin helvetiä ? Kerron oma kokemuksen siitä Omistan omakotitalon joka on ollut vuokralla 25 vuotta asukaat on kyllä muuttunut Mutta talo on tyhjilään ollut vuoden verran . Siksi kunta on muuttanut minun Omakotitalon Vapaa.ajan asunoksi ja sillä perusteella nostaneet Kiinteitöveron Viimme vuonna maksoin 260 euroa kiinteitöveroa .Mutta nyt kiinteitövero on nostettu 680 euroon Mitä tähän sanotte . Meinasin saada sydänhalvauksen kun näin tämän veron Voiko olla näin yksin kertaista että kunta voi tehdä Töllaisia päätöksiä ilman että ottaa yhteyttä asian omaiseen Jos joku oikeus on tässä maassa toivon että kuulisin muiltakin onko muita kohdeltu näin


    • Kaunela

      Mihinkä perustuu maa-alueen verotusarvon nosto 910% (siis lähes 10-kertaiseksi) vuoden 2013 arvosta kaavoittamattomalla alueella. Alue on lähinnä kallioista huonokasvuista metsää. Kokonaispinta-ala on n 30 000 neliömetriä, josta rakennusten ja pihan osuus 2 000 neliömetriä.
      Alue sijaitsee Paraisten "kaupungissa".

    • verottaja varastaa

      Maksaisin mieluummin sitä tienpitomaksua.

      Kiinteistövero kuten myös ajoneuvovero ovat omistamisen verottamista eli varastamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      73
      1167
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      78
      832
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      616
    Aihe