Silmien "pyöritys?"

Mikä on kun lapsi "pyöräyttää" silmiänsä? Tyttö on nyt 5 vuotias ja tämä on alkanut huomaamatta. Elämässä tapahtunut muutoksia, perheeseen on syntynyt uusi vauva. Voiko tämä olla jokin ohimenevä vaihe, joka johtuu esim. uudesta perheenjäsenestä vai onko kyse jostakin vakavasta?
57292
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ensimmäiseksi tule mieleen epilepsia. Pienissä kohtauksissa pyörivät vain silmät tai kohtaukset ilmenevät jonain pakkoliikkeinä kasvoissa.

Mene terveyskeskukseen/lastenlääkärille, josta sinut ohjataan EEC-kokeeseen (aivokäyrä). Se on kivuton ja helppo. Silmien pyöritys voi myös olla pakkoliike, joka johtuu sisaren syntymästä johtuvasta stressistä.

Äänestä
  • Voisi viitata Touretten syndroomaan. Onko muuta "poikkeavaa"?

    Äänestä

Mieheni pojalla oli sama juttu. Poika oli silloin 9.v. Pyörittelee silmiään huomaamattaan. Lääkärin diaknoosi oli ylivilkkaus. Sitä kesti kaksi vuotta. Sitten se yht'äkkiä loppui. Hurjan näköistä, mutta lapsi ei sitä itse huomaa.

Äänestä
  • Se on diaGnoosi

    Äänestä

Meidän pojalla alkoi 8 vuotiaana silmät pyörähtelemään ja meillä tuli hätä että mikä nyt on ja mentiin terveyskeskukseen ja sieltä samantien keskusairaalaan osastolle tutkimuksiin kun ajateltiin epilepsiaa. Siellä vierähti kolme päivää ja tehtiin kipeitäkin tutkimuksia mistä johtuu että pelkää nyt piikkejä. Otettiin kaikenlaisi kuvia päästä esim: magneettikuvia yms. Sitten otettiin selkäydinnäyte joka oli todella kivulias toimenpide hänelle ja tietenkin paljon verikokeita. ja kaikki oli ihan normaalia. Me sitten ajateltiin että onkohan ne tic-oireita ja kysyttiin lääkäriltä ja sekin oli sitä mieltä että niitä ovat. Meille tuli muutto toiseen kaupunkiin niin se reagoi sillä tavalla. Päästiin kotia ja siitä ei pidä lapselle huomautella ja kieltää vaan ihan rauhassa antaa olla niin se saattaa vähentyä tai loppua kokonaan. Meillä oli sitä silmien pyöräyttelyä noin vuoden ja välillä on pois ja jos jotain muutosta tapahtuu koulussa tai kotona niin taas silmät pyörähtelee. Sen kans on vain elättävä ja koulussa ei ole kertaakaan kukaan kiusannut sitä ja on nyt neljännellä luokalla. Jokainen lapsi niin erillä lailla reagoi muutoksiin jotkut saavat mahakipuja ja jotkut näitä pitempiaikaisia juttuja.
Mutta tietenkin voi käyttää sairaalassa mutta kannattaa heti mainita olisiko tic-oire ettei lapsen tartte kärsiä niistä toimenpiteistä. Ja pitää muistaa ettei tic-oire ole kuitenkaan mikään hävettävä asia. Tic-oireita voi olla silmien räpsyttelu, niiskuttaminen yms. joku tapa minkä uusii tihiään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huolestunut kirjoitti:

Mikä on kun lapsi "pyöräyttää" silmiänsä? Tyttö on nyt 5 vuotias ja tämä on alkanut huomaamatta. Elämässä tapahtunut muutoksia, perheeseen on syntynyt uusi vauva. Voiko tämä olla jokin ohimenevä vaihe, joka johtuu esim. uudesta perheenjäsenestä vai onko kyse jostakin vakavasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu