Tuli tälläinen vastaan glorian ruoka ja viini- lehdestä. Ikävä kyllä lehteen ei oltu laitettu esimerkki viinejä tai kerrottu sitä, että saako sitä alkosta ollenkaan. Googlettaminenkaan ei hirveästi auttanut. Oletteko törmänneet tähän viinilajiin, onko hyvää ja kokeilun arvoista? Nimiä viineistä kiitos!
Oranssi viini
6
489
Vastaukset
- ght
Alkon tilausvalikoimasta löytyy yksi ,eli Brown Brothers Orange Muscat ,hintaa pullolla on 12,99 euroa.
- ght
Pullo on vain 0,375 litrainen.
- Tahtoisin maistaa...
ght kirjoitti:
Pullo on vain 0,375 litrainen.
Kyseessä taitaa kyllä olla jälkiruokaviini? En hae sellaista vaan omaan luokkaansa kuuluvaa viiniä. Oranssi viini tehdään valkoisista rypäleistä, jotka tehdään punaviinin menetelmällä. Tällöin viini tulee valkoisesta poiketen oranssiksi. Lisäksi valkoisesta poiketen siihen tulee tanniinia ja jytkyä makua. Oranssissa viinissä on punaviinin rakenne, valkoviinin mineraalisuus ja vähän hapettunut maku. (näin gloria kertoo)
Oranssia viiniä kutsutaan myös kuorikontaktiviiniksi.
Löysin englanniksi googlettamalla sen, että usein viinin nimessä esiintyy ramato. Alkossa on ollut joskus Ramato XL viiniä, mutta ei ole enää saatavana. Alkosta löytyy kyllä Tommasi Il Grigio Ramato 2012, mutta joidenkin mielestä se ei ole täysin oransiksi viiniksi luokiteltavaa (?).
Taitaa tämä viini trendi olla vielä niin uusi, että tarjontaa ja tietoa ei hirveästi vielä ole. Apua siis viisaamilta otetaan vastaan, jos tietoa löytyy. Lisäksi otan tietoa vastaan, onko viiniä saatavana jo heti jorpakon takaa (Viro/Ruotsi) vai pitääkö viiniä alkaa etsimään syvemmältä euroopasta. Jos saisin jonkun tutun kautta viiniä hankittua. :)
- ght
Mainitsemani viini on oranssin värinen valkoviini joka on tehty viinirypäleistä ,joten arvelin sen kuuluvan kyseisiin viineihin.
- kuori kontaktiin
http://www.wine-searcher.com/wine-62050-0001-scarbolo-ramato-xl-pinot-grigio-friuli-venezia-giulia-italy
http://www.cellartracker.com/wine.asp?iWine=1187695
http://www.tampereenviiniklubi.net/wordpress/wp-content/uploads/Slovenia-18.9.2013_Timo.pdf
http://www.felix.ee/?op=body&id=57&cid=190&cgid= - viinistelyä
kuori kontaktiin kirjoitti:
http://www.wine-searcher.com/wine-62050-0001-scarbolo-ramato-xl-pinot-grigio-friuli-venezia-giulia-italy
http://www.cellartracker.com/wine.asp?iWine=1187695
http://www.tampereenviiniklubi.net/wordpress/wp-content/uploads/Slovenia-18.9.2013_Timo.pdf
http://www.felix.ee/?op=body&id=57&cid=190&cgid=
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854960- 432756
- 952724
- 1982390
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj281953- 1331949
- 1781560
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161471Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3581279Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51249