Snowdenin paljastusten myötä Googlen etabloituminen Haminaan alkaa saada ymmärrettäviä syitä, joskin samalla varsin pelottavia ja arveluttavia.
http://yle.fi/uutiset/svt_ruotsi_merkittava_kumppani_yhdysvalloille_venajan_vakoilussa/6970792
http://yle.fi/uutiset/svt_ruotsi_merkittava_kumppani_yhdysvalloille_venajan_vakoilussa/6970792
Vastaukset 22
Vanhimmat
Kylmää merivettä, heh! Kyllä Google olisi voinut yrittää keksiä parempia perusteita, miksi perustaa Haminaan palvelinkeskusta. Kylmää jäähdytystä voidaan saada lähes ilmaiseksi samalla kun viereiseen rakennukseen tehdään kaukolämpöä.
Haminan Google on niin salaista puuhailua, että lapsikin tunnistaa siellä tapahtuvan jotakin todella salaista. Venäjän ja Suomen tietoliikenteen vakoiluun asemapaikka soveltuu paremmin kuin hyvin.
Google toteuttaa NSA:n maksamia tehtäviä myös Haminassa, eli vakoilee yötä päivää meidän tekemisiämme.
Tässä taas uutta tietoa amerikkalaisten urkintatoiminnan laajuudesta:
http://www.itviikko.fi/uutiset/2013/12/05/snowdenilta-todellinen-pommi-nsa-tallentaa-5-miljardia-puhelinpaikkatietoa-paivassa/201316902/7
Auttaako asiaa yhtään, jos jätetään ne älypuhelimet ostamatta ja tyydytään vanhoihin antiikkisiin kapuloihin ?
Kotkan vainoharhaiset kommunistit ja moskovan juoksupojat taas jahtaa usaa ja länsimaita.
On parempi tietää ja olla varovainen:
http://www.tietoviikko.fi/uutisia/article943609.ece
http://www.tietoviikko.fi/blogit/turvasatama/nailla tyokaluilla nsa vakoilee sinua/a937823?s=u&wtm=tivi-23102013
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=4&id=3867
Alkeellista, että tarvitaan jotain Googlea vakoilemiseen. Ryssän tarvitsee vain kysyä, niin jo on jonoksi asti Vasemmistoliittolaisia ja Vasemmistonuoria kertomassa kaikki tietonsa.
Kaksi tarkoitusta on kuuklettimella. Maailman internet liikenne ja palvelut siihen on erittäin hyvä ja hieno asia. Tosiasia on sitten se vakoilu ja seulominen nettiliikenteestä "täkeitä" asioita. Tärkeät asiat on terrorismi, muu rikollinen toiminta, sotilaaliisien tietojen välityksien seulominen jne. Toisaalta on hyväkin kontroloida niitä ja jossakin mielessä pahantekijöitten haku ja löytäminen on jopa kansakuntien etu. Myös se internetin väärinkäyttö on näin erittäin merkittävää, jota Amerikkalaiset seulovat pitkälle vietyjen teknologian taitojen johdosta ja toki muitakin osaajia on, jotka myös ovat pitkälle päässeet kehityksessä.
Amerikkalaisilla on sellainen paha tapa, että kun ne kuvittelevat saaneensa jonkun merkittävän toisinajattelijan/terroristin saarroksiin, ne kovin usein laittavat lennokin matkaan ja PUM. Siellä menee sitten milloin mitäkin.
Mikä tuossa tavassa on niin pahaa?
Suurin osa tapetuista on valitettavasti ollut siviilejä, kuten naisia ja lapsia.
Kannettavan kamera saattaa seurata sinua.
http://www.mpc.fi/kaikki_uutiset/fbi vakoilee kannettavien kameroita ilman merkkivaloa/a952595
Kotkalaiset runkkaajat pelkäävät että jäävät kiinni kun pippelii vemputtaavat lenin patsaalla aaahh leniiiiiiin hhhaaa.
Kotkan kaupungilla huhutaan että Googlelle on päässyt töihin myös ei-vasemmistolaisia.
Urkintaa paljastuu koko ajan lisää:
http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/toimittaja-tiedusteluyhteistyosta---usa-sanelee-ja-ruotsi-toimittaa--/2441966
Teollisuusvakoilu on osa Googlen salaisuuksien verhoamaa toimintaa myös täällä Suomessa:
http://www.ts.fi/uutiset/ulkomaat/588029/Snowden NSA keraa tietoa myos yrityksilta
Ketä se haittaa? Onko jotain salattavaa?
Ai teollisuusvakoilu, että onko jotain salattavaa, heh!
Käyhän nyt koulusi loppuun ja hanki jokin ammatti!
Teollisuutta? Kotkassako? Haminassa?
Hoijjaahh!
http://yle.fi/uutiset/suomalainen_osaaminen_kiinnostaa__yritysvakoilu_on_voimakasta/6914141
Google on kuin kyykäärme puutarhassa tietoturvamielessä.