Syyrian pakolaiset?

No niin Lieksa on jo rasistin maineessa,joten tuskin tulevat tänne.
Mutta eipä tunnu oikein kelpaavan muillekkaan kunnille nuo pakolaiset noin vain?
http://yle.fi/uutiset/tiukka_taloudenpito_kunnissa_hillitsee_mahdollisuuksia_pakolaisten_vastaanottoon/6971401
36245
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

mitä ne oikein pakenee että tulisivat toisten eläteiksi ja miksi meidän pitäisi edes elättää heitä?

ymmärrän että jos meri nousee peittäen jonkun saaren niin sieltä on lähdettävä pakoon, mutta jos jotkut eivät tule toimeen keskenään niin miksi he sitten pärjäisivät meidän kanssa meidän elätettävinä tuoden mukanaan tapansa ja kulttuurinsa joiden takia ovat joutuneet "pakemaan kotimaastaan?

leireilläkin on lisäännyttävä?

Äänestä
  • Toni on oikeassa, tämä virta Afrikan mantereelta ei tule loppumaan koskaan.

    Äänestä

  • moi mä oon pena :)

    Äänestä

Kajaani ja suomissalmi HARKITSEE?

Äänestä
  • RASISTEJA RASISTEJA!!!!!!!!!!!!!!!

    Äänestä

  • Pata kattilaa soimaa kirjoitti:

    RASISTEJA RASISTEJA!!!!!!!!!!!!!!!

    jos se sinua helpottaaa niin olen rasisti, täytyyhän pakolais-asiasta edes pystyä sanomaan mielipiteensä onko edes halukas elättämään heitä täällä?

    tunnen vastuuni minulle rakkaan paimenkoirani elättämisestä en mistään muusta

    Äänestä

Muslimit ei ikinä sopeudu länsimaiseen elämään. ei pitäisi ottaa yhtään tänne

Äänestä

500?
On aika paljon?
No...siinäpä mietitte,minne sijoitatte.
Me taas täälä mietitän,mitä yt:een jälkeen?
Ja toisaalla poliitikot puhuu:TÖITÄ TÖITÄ....sillä suomi pELASTUU?
????????????????????????????????????????????

Äänestä

Lieksa ei tarvitse yhtään sellaista tulijaa jolla ei ole töitä tiedossa.

Äänestä
  • tarvitseeko yhtään ulkomaalaista vaikka olisi töitäkin tiedossa koska vie lieksalaiselta työpaikan sillä

    emme ole vastuussa kuin toisista suomalaisista emme ulkomaalaisista mitenkään

    Äänestä

  • toni. kirjoitti:

    tarvitseeko yhtään ulkomaalaista vaikka olisi töitäkin tiedossa koska vie lieksalaiselta työpaikan sillä

    emme ole vastuussa kuin toisista suomalaisista emme ulkomaalaisista mitenkään

    No jos perustaa yrityksen niin sitten tarvitsee. Silloin ei ainakaan vie keneltäkään työpaikkaa.

    Äänestä

  • toni. kirjoitti:

    tarvitseeko yhtään ulkomaalaista vaikka olisi töitäkin tiedossa koska vie lieksalaiselta työpaikan sillä

    emme ole vastuussa kuin toisista suomalaisista emme ulkomaalaisista mitenkään

    Joptek tarvitsee vaan ne ei ole somaleita.

    Äänestä

Mut kun on jo...?
Ja lisää pitäs tänne suomenmaahan saada?=

Äänestä
  • miksi lisää?

    Äänestä

Voihan Lieksa!

Äänestä

Rasssissmia sanon minä.

Äänestä
  • kerroppa mikä tässä on rasismia?

    Äänestä

Mediaseuranta


Maahanmuuttoaiheiset uutiset, tiedotteet ja tutkimukset











Karjalainen: Lieksan rasismi äimistyttää poliisipäällikköä


Karjalainen: Lieksan rasismi äimistyttää poliisipäällikköä 1.10.2011

Karjalainen: Veikko Huotari: Oletko puolellamme vai meitä vastaan?

Pohjois-Karjalan poliisilaitoksen poliisipäällikkö Kai Markkula on hämmästynyt, suorastaan äimistynyt, millaisen ilmapiirin somalitaustaisten maahanmuuttajien asettuminen Lieksaan on kaupunkiin luonut.

– On vaikea ymmärtää, että pari sataa uutta ihmistä on synnyttänyt niin vahvan vastakkainasettelun lieksalaisten ja maahanmuuttajien välille, hän sanoo.

Markkulan mukaan sama asenteellisuus ja sama suvaitsemattomuus, joka hallitsi Joensuussa 1990-luvulla, on nyt Lieksan ongelma.

– Mutta se, mikä erottaa Lieksan Joensuusta on se, että Lieksassa asenteellinen suhtautuminen maahanmuuttajiin on huomattavasti voimakkaampaa ja se näkyy kaikissa sosiaaliryhmissä, hän täräyttää.

Joensuun rasistisia ilmiöitä johti ja hallitsi kaupungin oma skiniporukka. Lieksassa varsinaista skini-ilmiötä ei ole, vain 30–40 nuorta, jotka kokoontuvat epämääräisenä joukkona häiritsemään maahanmuuttajien elämää.

Lue lisää lauantain Karjalaisesta.

----

Markkula pelkääkin, että jos lieksalaiset eivät ala korjata tapojaan, niin rasistinen ilmapiiri kääntyy vielä koko Pielisen Karjalan tappioksi.

-Ehkäpä jo nyt joku miettii, että kannattaako Lieksassa enää asua. Eikä hän mieti sitä suinkaan maahanmuuttajien vaan ilmapiirin vuoksi.

Vähän hakusessa

Markkula varoittaa lieksalaispäättäjiä hakemasta oikeutusta - sellaisesta kun merkkejä on olemassa - häätää "vääryydellä ja viekkaudella kaupunkiin tulleet maahanmuuttajat" pois keinolla millä hyvänsä.

_____________________________________________________

Karjalainen: Veikko Huotari: Oletko puolellamme vai meitä vastaan?

On vastenmielistä sanoa tätä ääneen, mutta lienee pakko: viime aikoina en ole kovinkaan suureen ääneen kehdannut kertoa tuntemattomille, että asun Lieksassa.

Syy on yksinkertainen. Se johtaisi keskusteluun maahanmuutosta, väkivallasta ja oman käden oikeudesta. En jaksa sitä enää.

Enää keskustelu ei ala Kolin maisemasta, Ruunaan koskista ja kalastuksesta, kuten vielä silloin, kun muutin tänne.

Myös kaupungin sisällä ilmapiiri on muuttunut, eikä ainakaan parempaan suuntaan, vaikka sitä kuinka katselisi Pielisen värittämien silmälasien läpi.

Lieksassa on parhaillaan käynnissä luultavasti suurin äkillinen kulttuurinen ja ennen kaikkea asenteellinen muutos sotien jälkeen, ellei vuosikymmeniä jatkunutta, koko maassa näkynyttä maaseudun yleistä murrosta oteta huomioon.

Muutoksen ovat saaneet liikkeelle ne noin 200 pääosin somalitaustaista maahanmuuttajaa, jotka ovat tulleet Lieksaan parin viimeisen vuoden aikana.

Siis hetkinen, voiko muka pieni ulkomaalaisryhmä päästä muuttamaan yli 12 000 asukkaan kaupungin ilmapiirin?

Kyllä voi, ainakin Lieksassa. Ulkomaalaiset toivat kipinän, lopusta lieksalaiset ovat huolehtineet itse.

Tämän päivän Karjalaisessa poliisipäällikkö Kai Markkula ihmettelee, eikö Lieksassa tosiaan ole opittu mitään 1990-luvun Joensuusta. Vastaus on helppo: ei ole.

Täällä sovinto ja yhteistyö ovat kaukana, ja maahanmuuttokeskustelua ovat hallinneet kentän äärilaidat. Näissä, valitettavasti kaikkein äänekkäimmissä puheenvuoroissa maahanmuuttoon suhtaudutaan aivan liian yksisilmäisesti, joko täysin kritiikittömästi tai sitten Lieksa lieksalaisille -ajatuksin.

Kummankaan ryhmän ajatuksia eivät tunnu lieventävän edes faktatiedot.

Kumpikaan ajattelutyyli ei ratkaise Lieksan ongelmaa, ja kuten Markkulakin arvioi, lieksalaisten olisi aika herätä orastavaan rasismikaupungin maineeseensa.

Ilmeisesti Lieksassa mennään nyt ilman jarruja helvettiin, kohti laajamittaista väkivaltaista yhteenottoa. Tilanteeseen, jossa kaupungin kaduilla kysellään vastaantulijoilta, oletko meidän puolellamme vai meitä vastaan.

Se lienee väistämätöntä, elleivät kaupunkilaiset sitten ihan oikeasti tule järkiinsä ja pysty tekemään eroa kivikauden ajan sukulaisiinsa. Siis niihin, jotka kävivät lyömässä naapuria nuijalla, kun eivät tykänneet.

Nyt tarvittaisiin laajaa ja ennen kaikkea molemmin puolin kiihkotonta keskustelua siitä, miten kotiuttaminen hoidetaan järkevästi. Nyt ei ole aika tapella siitä, kuka on rasisti ja kuka ei.

Lieksan sosiaalitoimella on tähän mennessä ollut tahtoa tarjota kovia kokeneille maahanmuuttajille mahdollisimman toimivat palvelut. Jatkossa on ihan aiheellista kysyä, kuinka palvelut voidaan järjestää niin, etteivät ne rasita kunnan taloutta suhteettomasti.

Mutta vielä tärkeämpää on se, mitä tapahtuu pään sisällä. Onko tosiaan niin, että eriväriset ihmiset eivät mahdu Lieksaan? Ihanko totta, lieksalaiset?

Äänestä
  • JOO,NO KYLLÄ TÄNNE MAHTUU!
    SIITÄ VAIN!
    ANTAA TULLA.

    Äänestä

Lieksan kyllä kannattaa pohtia asiaa. Meillä on kokemusta ja osaamista. Syyrialaiset ovat kuulemma kovaa kauppaporukkaa, joten siihen tarttisi tämä alue ulkoa päin tuotua vankkaa osaamista. Meillä on Venäjän Karjalan meininkiä liikaa. Eli akat raataa ja ukot juopottelee. Osa väestä töllistelee sosiaalituilla tumput suorana ja valittavat töiden puutetta. No eihän ammattitaidottomia kukaan töihin otakkaan.

Äänestä
  • eiköhän lieksan olisi jo aika tulla toimeen pelkästään omillaan ilman mitään ulkopuolista tukea

    Äänestä

  • Tuolta karkuun lähteneet ovat suurin osa shiia-muslimeita. Somalit ovat sunneja.

    Viisi sataa shiiaa Lieksaan, niin johan alkaa tapahtumaan. Ei puutu enää kuin saman verran juutalaisia, niin näette omin silmin miten kulttuurit kohtaavat.

    Äänestä

  • Sittenhän kulttuurit ovat kohdanneet. Somalimies vetää khattia ja pirkkaolutta ja naisen tehtävä on lisääntyä => mitä enemmän pirttiviljelyä sen enemmän tienaa.

    Äänestä

  • Loma Afrikkaan kirjoitti:

    Sittenhän kulttuurit ovat kohdanneet. Somalimies vetää khattia ja pirkkaolutta ja naisen tehtävä on lisääntyä => mitä enemmän pirttiviljelyä sen enemmän tienaa.

    kuka lystin maksaa?

    Äänestä

  • Tästä lieksalaiset voisivat oppia ottaa syyrialaisilta. Tavat ovat meillä samat kuin venäjän karjalassa.

    Äänestä

Kunha sana loppumattomasta taikaseinästä leviää syyriaan, niin tulijoita riittää ! Taikaseinällä on maaginen voima ja kuuluisuus ulkomaita myöten!

Äänestä

Soile Syrjaläinen kertoi lärpäkkeessä Lieksa tienaa edelleen mamuilla...naurua päälle...kuka uskoo... laskelmatkin oli helppo havaita fuulaksi.

Äänestä
  • miten lieksa tienaa edelleen mamuilla, tuovatko mamut mukanaan kotimaastaan rahaa lieksaan?

    Äänestä

Lieksa AAA maan parhaat sossuetuudet!

Äänestä

Kantikset muuttaa jo muualle.

Äänestä

Joensuu ottaa syyrialaiset pakolaiset ilolla vastaan. Ottakaa mallia jos osaatte. Ette osaa.

Äänestä
  • Mitenkähän tuolla suu pantas, jos monta sataa tulisi lyhyessä ajassa....Joensuun väkilukuun suhteutettuna tuhansia....

    Äänestä

  • Nopeesti laskettuna pöhähtäisi noin 3000 somalia Joensuun keskustaan.

    Äänestä

  • muut mamut tietysti vielä päälle

    Äänestä

Joensuuhan on hiljenny täysin.

3000 somalia suoraan keskustaan paikkaamaan huutavaa työvoimapulaa. Miltä kuulostaa?

Äänestä

Taksia ajamaan Joensuuhun.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jos on rahaa? kirjoitti:

No niin Lieksa on jo rasistin maineessa,joten tuskin tulevat tänne.
Mutta eipä tunnu oikein kelpaavan muillekkaan kunnille nuo pakolaiset noin vain?
http://yle.fi/uutiset/tiukka_taloudenpito_kunnissa_hillitsee_mahdollisuuksia_pakolaisten_vastaanottoon/6971401

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu