Nyt ne Niinistön lukemat sitten tasoittuvat, kuten odotimmekin. Enää ei tarvitse unelmoida kiitettävistä vaan Niinistö on kansan mielestä ollut "ihan hyvä". Siis "ihan kiva". Niin vastataan, kun ei oikein ole jäänyt toimista mitään mieleen.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288628983977.html
" Ei ole ainakaan mokannut", kuten professori tuloksia tulkitsee.
Professorin mukaan nykyään presidentin puolison osuus korostuu, koska kyseessä on edustustehtävä. -HS-
Jennille siis puolet Niinistön pisteistä.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288628983977.html
" Ei ole ainakaan mokannut", kuten professori tuloksia tulkitsee.
Professorin mukaan nykyään presidentin puolison osuus korostuu, koska kyseessä on edustustehtävä. -HS-
Jennille siis puolet Niinistön pisteistä.
Vastaukset 147
Vanhimmat
Niin se ropisee alaspäin kuin lehmän häntä.
Vielä kun Jenniin kyllästytään, niin syöksy vaan kiihtyy.
Tottahan se on, että Salen suosio johtuu Jennistä ja siitä, ettei hän ole ainakaan vielä mokannut. Jennin vaatteet pitävät suosiota yllä. Viime vaaleissa äänestettiin presidentin puoliso presidentin sijaan.
...tapettiin ja juhlissä säkenöivät ihan muut pimatsut.
Tämä on kaunis tavoite. Se ei kuitenkaan lainkaan vastaa todellisuutta, jossa syrjäytetyt nuoret elävät. Tukea tarvitsevien nuorten joukko on hyvin monimuotoinen ja heidän taustoistaan löytyy erilaisia ylisukupolvisia ongelmia. Niitä ei ratkaista listalla niksejä ja vinkkejä.
Ei oikein tykätty sitten pakolaispoliitikasta siellä? Or wait, saudeilla ei edes ole pakolaispolitiikkaa. Ajattelevat ilmeisesti, että rakentakoot omaa maataan? Ennenkuulumatonta..
Kuinka alas vielä tippuukaan ennen kuin Sale armahdetaan eläkkeelle.
Jäpäläski käy ittensä kanssa keskustelua tällä palstalla, kun ketään ei kiinnosta sen sontavingunnat.
Halvat on hullulla huvit, jäpälyllertäjällä ilmaiset.
Ne listat on julkaistu useissa Eurooppalaisissa ja amerikkalaisissa lehdissä. Eikä niissä listoissa ollut ainoatakaan merkittävää suomalaista poliitikkoa.
Ei ole mitään sionistien salaliittoa, vaan ainoastaan varallisuutensa menettävän eliittihallinto EKP:n selviytymispyrkimys, saada virheellisesti sijoittamansa varallisuus takaisin itselleen.
Kolme päivää ennen vuoden 1994 presidentinvaalien toista kierrosta esitetty Tuttu juttu -ohjelman jakso oli Martti Ahtisaaren kampanjatoimiston ideoima, väitetään tänään ilmestyvässä kirjassa.
Ohjelman silloinen juontaja Timo Koivusalo kiistää väitteen.
Kauhia stondis yhdestä gallupista.
Tekijänä vielä joku valitut palat ja tarjolla erittäin typerä valikoima "poliitikkoja".
Eihän presidentit kumpikaan ole poliitikkoja vaan nimenomaan päivänpolitiikan ulkopuolella. Testissä pitäisi mitata vain ministerit ja kansanedustajat, ei presidenttiä.
Presidentillä ei ole sisäpoliittista valtaa eikä vastuuta lainkaan.
Tottahan istuva presidentti väistyneet voittaa eikä mukana edes ole Ahtisaarta ja Koivistoa. Tästä riemastuneena sitten yksi idiootti sontii palstan täyteen roskaa kikkeli ilmeisen kovassa kulmassa ja verta täynnä, koska aivotoimintaa ei enää ole.
Voi kilin VlTTU miten älytöntä älämölöä.
Hih hih, aika hassunkurinen tuo palstan koominen demarirassukka kun nostelee sairasta pissahousu-uhoteelmäänsä jo monettako sadatta kertaa ketjun alkuun.
Aitoja Romanov-sukuisia löytyy toki suomestakin, ei toki tarvitse ulkomailta lähteä hakemaan. On aivan eri asia suostuisivatkohan moiseen hommaan.
Vaalityöntekijä tukee kokoomuksen puoluesihteerin Taru Tujusen kertomusta elokuvariidasta. Sauli Niinistön vaalikampanjan kenttäpäällikkö Hanna Laine kommentoi Presidentintekijät-dokumentista aiheutunutta kiistaa Ylelle.
Halosen aikana oli surkeakuntoista, nyt on toista. Halosen valtakauden jälkeen uuden presidentin aikana on kansamme urheilijoiden kuntokin noussut ihan silminnähden. Hyvä, hyvä, hyvä :)
Sen sijaan kaikkein vähiten Niinistöön ovat tyytyväisiä työttömät, pienituloiset sekä koululaiset ja opiskelijat".
Eipä yllätä.
Jenni on höyhensarjalainen.
Pintajulkisuudella mukana, ei ansioillaan.
Kannaksella otetuista kuvissa näkyy Iskander-ohjuksia, joita on sijoitettu Pietarin eteläpuolelle Lugaan. Venäjän alueen ensimmäinen iskander-ohjusprikaati tuli Lugaan. Iskander on keskimatkan ballistinen ohjus.
Kansa epäilee ihosairautta!
Vastahan se ilmoitus terveydentilasta annettiin...petettiinkö meitä?
TAAS?
http://is12.snstatic.fi/img/658/1288540684594.jpg
Sehän olikin todella omaperäinen ehdotus. Eihän sitä ole muut ennen esittäneetkään paitsi kaikki ministerit pääministeriä myöten sekä työmarkkinajohtajat ja suurin osa kansanedustajista.
Kuninkaallisia tarvitaan lehtien levikin lisäämiseksi. Levikki romahtaisi, jos lehdet kirjoittaisivat oikeista asioista eikä pelkästään hömpästä. Ja siihenhän Jenniä ja Salea tarvitaan. Hömppälehtien kirjoituksiin. Ei siis oikeiden asioiden hoitoon.
Tyhjästä on paha nyhjästä. Siksi Salen rillinpuolikkaista on tehty turha uutinen, kun muutakaan kerrottavaa ei ole esimerkiksi Salen saavutuksista tai kansan puolustamisesta yhteiskunnan alasajoa vastaan.
Yleensä yksityiskoneita käytetään tiukkojen aikataulujen, reittilentojen puuttumisen, useaan kohteeseen suuntautuvan matkaohjelman tai esimerkiksi turvallisuussyiden takia.
Presidentti Sauli Niinistön ja hänen kiinalaisen virkaveljensä Xi Jinpingin mielestä kansainvälisen yhteisön pitäisi tehdä kaikkensa, jotta Ukrainan kriisi ei laajenisi.
Niinistö ei ota suoraan kantaa kysymykseen Euroopan pysyvän vakausmekanismin asemasta. Hän katsoo, että kysymys päätöksen sisällöstä on vielä auki.
Presidentti Halonen on yhä IN, Niinistö ei ole sitä koskaan ollutkaan.
http://www.iltalehti.fi/viihde/2014040618190181_vi.shtml
Ei riitä, että ovi käy ja että jotkut ministereistä lähtevät ehdolle eurovaaleihin."
Ojasen mukaan kriisissä pitäisi hallituksen lisäksi olla myös koko eduskunnan.
Nyt Soini tunnustaa, että hän ajoi itsensä niin piippuun ja että keväällä 2012 jouduttiin tekemään sydänoperaatio. Se salattiin tänne asti.
Hih hih, aika hassunkurinen tuo palstan koominen demarirassukka kun nostelee sairasta pissahousu-uhoteelmäänsä jo monettako sadatta kertaa ketjun alkuun.
Setalaisille lapset ovat vapaata riistaa!
Iltalehti kysyi lukijoiltaan, onko Ukrainan kriisi vaikuttanut Nato-kantoihin. Lähes 4 000:sta vastaajasta 60 prosenttia vastasi myöntävästi. Huomattavasti suuremman osan kantoja kriisi oli muuttanut myönteisemmäksi Natolle.
1980-luvulla Halonen halusi lakkauttaa koko Suomen asevelvollisuus armeijan, ja sitten halusi ollla sen ylipäällikkö henkeen ja vereen.
Aikamoista takinkääntöä ja valheellista imagopeliä.
Sale se on varhaisseniili, jollei se itse ymmärrä, ja kannattajat ymmärrä,
miten typerää on valehtelu ja Tarjan solvaaminen aiheetta. Sale psykiatrille ja palstan kokoomuslaiset myös, joten nähdään, kuka on palstahäirikkö ja kuka ei.
Savon Sanomat kysyy, olisiko Suomella enemmän ystäviä maailmalla, jos se ei olisi heittäytynyt hankalaksi eurokriisissä. Savon Sanomien mukaan jääminen turvallisuusneuvoston ulkopuolelle johtaa Suomessa syvälliseen itsetutkiskeluun. Lehti kysyy myös, mikä oli Venäjän kanta Suomen jäsenyyteen.
Vanhuspalvelulain henkilöstömitoitus, verovapaat kilometrikorvaukset, kotitalousvähennys ja yleissivistävän koulutuksen rahoitus. Siinä ovat elokuun lopun budjettiriihen suurimmat kiistakysymykset, jotka repivät hallitusta.
Niinistön mielestä kriisi ja ennen muuta Venäjän toiminta on nopeassa tahdissa asettanut eurooppalaisen turvallisuusjärjestyksen kovien paineiden alaiseksi.
Niinistö on jo yli vuoden tasavallan presidenttinä, mutta on jäänyt edelleen Tarja Halosen varjoon. Maailmalla ei Niinistöä tunneta, sen sijaan hänen puolisoaan on kuvattu usein presidentin sijasta. Mistähän sekin johtuu?
Luulisi, että näiden rassukoiden elämä olisi jo helpottanut, kun saa Jennin tätimäistä garderoobia kehua, mutta ei....yhtä tyhjää ja sisällötöntä on homofobisen persuräkättäjän elämä. Siitä sosiaalisesta noususta porvarilliseen kastiin nousemisesta unelmoiden.
Nerokkaasta mainoskampanjastaan huolimatta Tuukka Temosen Niinistö-dokumentti floppasi täydellisesti. Iltapäivälehtien viikkoja kestänyt sensaatiokampanja ja haastattelut eri puheohjelmissa eri kanavilla eivät auttaneet teelmää kuin 10 000 katsojaan. Kun kuvattava on harmaa varpunen, ei kiinnostavaa elokuvaa synny. Jopa omien usko horjui ehdokkaaseen ja koko porukka oli hermoromahduksen partaalla.
http://www.iltalehti.fi/viihde/2014043018255358_vi.shtml
" Rouva Presidentti" taas keräsi teattereissa lähes kolminkertaisen määrän katsojia ja uusintakierros Ylellä komeat 774 00.
http://www.finnpanel.fi/tulokset/tv/vuosi/top/viimeisin/
Samat vanhat kaunokit täällä näyttää kukkivan kuin vuosia sitten, kun itse viitsin täällä roikkua. Kummasti joillain aika riittää tällaiseenkin, vaikka luulisi työn ja omien sosiaalisten suhteiden vievän aikaa. Ehkä sen elämän sitten täyttää viha Halosta kohtaan, DDR-salaliitot, homofobinen lesbottelu, koulukiusaaminen ulkonäöstä ja r-viasta sekä ala-koulutasoisten one linerien viljely.
Eipä siinä mitään, en tuomitse. Elämä on, elämä kantaa.
Toiset vaan käy huomaamattaan hitaammalla kuin toiset.
Ne kissat ne kissat ja kissataulut
kana piiankin ainut valtti, mitään oikeaa asiaa ei silläkään höpöpunikilla ole.
Suomi on vain seurannut sitä nykylänsimaista linjaa, jota euroviisujen tulos symboloi.
Miksi ihmeessä Niinistön KANNATTAJASTA ei irtoa kuin joutavaa ja lapsellista lässytystä? Kannattaako ahkeroida avauksia jos ei ole mitään SANOTTAVAA?
Asevelvollisuutensa hän suoritti tavalliseen tapaan, ja se päättyi 15. marraskuuta 1936. Talvisodan aikana Tahvanainen toimi radistina päämajan valvontaosaston Joensuun toimistossa.
Välitäthän Sinä? Postaat tuotakin jo ties monennettako kertaa ja alat rakentaa saman sisältöistä yksinpuhelua kohta häntään...etkä saa tähänkään viestiin muuta kuin hoettua OSUI JA UPPOSI tai SÄ OLET NIIN HELPPO. Paljonko Sinulla menee aikaa hukkaan? Sivuhan näyttää mainiolta parista pölöviestistäsi huolimatta, vai mitä?
Sori nyt vaan mutta jos joku on helppo niin sinä, itkuinen perässä juoksijani.
Jotkut ei vaan osaa...
Toisaalta on ymmärrettävää, että keskityt muiden kirjoittajien haukkumiseen Niinistön kehumisen sijasta. Niinistössä nyt vaan ei ole kehumista.
Itkuksihan se pistää.
Helinä-keiju ei ole koskaan ollut tässä elämässä. Hänen typerä ja vääristelevä chattailu ei ole ollut kenellekään eduksi.
mattieinomammanpoega , EinoMattiÄmmä ,
Jorma Jaakkola , OLETTEKOS HUOMANNEET .
Esimerkiksi tama nimimerkki - kvartetti ponnahtaa kuin taikaiskusta
nimimerkkini " mattieino " hannille heti kun suvaitsen esittaa jotakin
talla naurettavalla foorumilla .
Mitä vastuunkantamista se on, kun on lentokoneen ohjaimissa. Eihän se kone ilmassa pysy, jos siihen joku vika tulee. Että sellaista vastuuta siinä on kannettu tai paremminkin lennetty.
Miina päätös oli virhe. Entisen pressan ei olisi sitä pitänyt ajaa . Nyt ne halutaan takaisin. Miina ei ole mikään autuaaksi tekevä järjestelmä mutta kyllä se hidastaa hyökkääjää kun oikein käytetään.
Suomen ja Venäjän presidenttien Sauli Niinistön ja Vladimir Putinin maanantaisesta puhelinkeskustelusta tiedetään vain vähän.
Aikamoisen kaamea palsta. Mutta sinänsä hyvä, että haloslaiset pääsevät purkamaan pahaa oloaan ja katkeruuttaan tänne. Eiväpähän ole pieniä lapsia viekottelemassa kadulla.
Tietääkö Jäbä missä haloska ?Jäikö jo venäjälle voitonjuhlien jälkeen asumaan?
Neuvostoliiton hajoaminen oli hänen mukaansa suomalaispäättäjille shokki. Hän näkee asiasta kulkevan myös janan samoihin aikoihin tapahtuneeseen ns. Tiitisen listan salaamiseen.
Analysoin vähän Halosen yllä olevaa asennemaailmaa. Hän katsoo, että pojille tulee "tehdä selväksi", että heidän isiensä malli ja ylipäätään miehenmalli on väärä, vanhanaikainen ja huono. Tämä sama asia tulee Halosen mielestä tehdä selväksi myös isien tyttärille.
miten typerää on valehtelu ja Tarjan solvaaminen aiheetta. Sale psykiatrille ja palstan kokoomuslaiset myös, joten nähdään, kuka on palstahäirikkö ja kuka ei.
Halla-aho kirjoitti, että Kreikassa ei valtion menoja ja tuloja saada tasapainoon parlamentaarista tietä. Vieläkö on joku joka ei ole samaa mieltä? Jussi Niinistö on käyttänyt vertailevaa sanontaa asiasta, josta hän ei pidä, poistanut varmistimen. Näistä riehaantui demarien ehdokas ilmoittamaan, että hänelle ei kelpaa 50% äänimäärällä valittu kansanedustaja.
Moukka haluaa olla joka paikassa äänessä eikä anna muille tilaa. eihän sitä minnekään kutsuttu vaikka rukoili USA.n pressojakin ja kiskoi solmiosta!
Punikkien surkea puolue taas yli 5%.
Aina kun halonen näyttäytyykään niin pulueen kannatus ropisee alas!
Ylen vaalilähetyksessä presidentti Tarja Haloselta kysyttiin, mitä mieltä hän on siitä, että molemmat läpimenijät näyttäisivät olevan naisia.
"Ehkä tässä oli imperiumin vastaisku, Sdp on perinteisesti ollut hyvin naisten puolue, naiset ovat olleet hyvinvointiyhteiskunnan puolella", Halonen vastasi.
Ja kohta jäpäläskin pää taas räjähtää ja pazka lentää, bruahahahahahahah !
Aika huomattava osa läsnäolleista myötäili Koivistoa. Näin tämä oli nähtävästi etukäteen olettanut ja oli siinä oikeassa. Itse tuin Heinosta. Tilaisuudessa ei päädytty mihinkään erityiseen tulokseen, koska päätös, johon haluttiin vaikuttaa, oli jo tehty.
Koko Halosen herjauskampanja suomi24:llä on Niinistön ja presidentinkanslian masinoimaa.
Jäljet johtavat sylttytehtaalle.
Palstalle kilpaa kuseksivat ja kakkivat Keränen, Helinä-keiju ja se yks multinikki Berliinin huono Tuuli.
Saamattomia peräkammarin poikia lesboista uneksimassa.
Oli hienoa, että Anneli Jäätteenmäki paljasti Lipposen ja Bushin puheet.
Saatiin tilalle kepulainen kepulaisen paikalle. Pätevyys ennen kaikkea.
Kirjoitapa suomeksi mitä tarkoittaa Floodaus.
Halonen syypää Keskustan.n loputtomaan alamäkeen, liittyi takaisin SDP:hen ja
aloitti saarnaamisen, myös kirkoista väki pakenee Keskustan ja Perussuomalaisen pervoilun takia!
http://yle.fi/uutiset/keskustan_kannatus_laski_roimasti__kokoomus_on_suosituin_puolue/7270769
Savon Sanomien mukaan jääminen turvallisuusneuvoston ulkopuolelle johtaa Suomessa syvälliseen itsetutkiskeluun. Lehti kysyy myös, mikä oli Venäjän kanta Suomen jäsenyyteen.
Suomen perustuslaki asettaa riman ennenaikaisten vaalien järjestämisestä hyvin korkealle", hän toteaa.
Happamia, sanoisin?
" BANG - ja taas tuhoutui jäpäihran nostofloodaus. Kohta se kertoo taas liikuttavasti miten nopeasti se saa floodattua.
Khihihihihihihihihih, aika v-tunmoinen pelle. "
Niin noh, aika nopeastihan tämä käy?
Samat vanhat kaunokit täällä näyttää kukkivan kuin vuosia sitten, kun itse viitsin täällä roikkua. Kummasti joillain aika riittää tällaiseenkin, vaikka luulisi työn ja omien sosiaalisten suhteiden vievän aikaa. Ehkä sen elämän sitten täyttää viha Halosta kohtaan, DDR-salaliitot, homofobinen lesbottelu, koulukiusaaminen ulkonäöstä ja r-viasta sekä ala-koulutasoisten one linerien viljely.
Suomen kansa kiittää propaganda- halosen ajan loppumisesta !
Eikö maassamme ole muita tärkeitä asioita, joita olisi
pidettävä esillä. Maamme on laman kourissa.
Ei kahdella äänellä vaalia ratkaistu. Sitä paitsi Heinolassahan oli kokoomusenemmistöinen keskusvaalilautakunta, syytä sitä.
miten typerää on valehtelu ja Tarjan solvaaminen aiheetta. Sale psykiatrille ja palstan kokoomuslaiset myös, joten nähdään, kuka on palstahäirikkö ja kuka ei.
Kuninkaallisia tarvitaan lehtien levikin lisäämiseksi. Levikki romahtaisi, jos lehdet kirjoittaisivat oikeista asioista eikä pelkästään hömpästä. Ja siihenhän Jenniä ja Salea tarvitaan. Hömppälehtien kirjoituksiin. Ei siis oikeiden asioiden hoitoon.
Tapahtuma osoitti miten haamurajalla Suomessa on demokratia, kansalaisoikeudet ja etenkin ihmisoikeudet vanhusten, lasten, ja etenkin kehitysvammaisten HOITOVASTUISTA. Nämä yhteiskunnan palvelut on lisääntyvässä määrin kaupallistettu ja yhteisöllinen oikeudenjako valvonta on käytännössä olematonta.
Nuo kaikki ovat rustatut vain herjaamaan , sotkemaan
ja hairikoimaan nimimerkin " mattieino " selvaa sanomaa . . . !
Lähes 4 000:sta vastaajasta 60 prosenttia vastasi myöntävästi. Huomattavasti suuremman osan kantoja kriisi oli muuttanut myönteisemmäksi Natolle.
Tosiasia on kuitenkin, että Koiviston halusi UUSIA YYA-Sopimuksen eikä uudistaa, kuten YLE:ssä virhellisesti kerrottiin. Uusiminen oli kovin aikaista, sillä YYA-sopimusta oli vielä jäljellä 10 vuotta kun suomalaiset jo ihan ite aloittivat vaarantuneen Neuvostovallan pönkittämisen tällä manööverillä.
Kuka lieneekaan...ketään ei kiinnosta.
Ei siis muuta kuin pehmeänahkaiset sandaalit jalkaan ja menoksi!
Venäjän puolustusministerin vierailu oli rohkaiseva merkki siitä, ettei Venäjä vielä ole menettänyt toivoaan Suomen suhteen. Presidentti Niinistöllä olisi tässä yhteydessä oivallinen tilaisuus hoitaa virkaansa eli vihdoinkin kunnolla aktivoitua ulkopolitiikassa. Niinistö voisi tähän asiaan osallistumalla hälventää Venäjän epäluuloja Suomen natottumisesta ja rakentaa uutta luottamusta.
Ilakointi eläkeläispresidenttien, Koiviston, Ahtisaaren ja Halosen palkkioiden alenemisista oli sekin ennenaikaista. Ainoa, jonka palkkio laski, oli Niinistö ja kuten sanottua, hän on "hyvityksensä" saanut muuta tietä.
Suomen ja Venäjän presidenttien Sauli Niinistön ja Vladimir Putinin maanantaisesta puhelinkeskustelusta tiedetään vain vähän.
Tunnelma tuntuu samalta kuin 40 vuotta sitten, ja uskon, että se kiehtoo meitä kaikkia, Niinistö sanoi ja myönsi jääneensä koukkuun Jukolan tv-tarjontaan, jossa uusi tekniikka helpottaa kisan seurantaa.
tolloon suomenkansaan menevämpi skandaali, joten akka käski avustajaansa faksaamaan salaisia neuvottelupöytäkirjoja Jäätteenmäelle, joka pölvästinä kepulaisena astui miinaan suoraa päätä ja mainitsi tvssä, että hänen hallussaan on tietoja, jotka todistavat Lipposen liittäneen Suomen sotakoalitioon.
Etkö saa muuten vastauksia aivottomiin avauksiisi kun itse niihin vastaat?
Mm. Sauli Niinistö ja Halonen ovat vaatineet molemmat Tiitisen listan julkaisemista tutkijoille, mutta Supo ei sitä halua ja korkein hallinto-oikeus on siitä kaksi kertaa ollut samaa mieltä. Ehkä Rusin esimerkin vuoksi.
Pelkkä nimilista kun ei kerro kenellekään mistä on puhuttu, säästä vai satelliiteista.
Leimaamiseen ei sen pohjalta ole mitään syytä, pelkkä uteliaisuus ei riitä.
Ei täällä mikään "ryhmä" halosylityksiä postittele. Se on yksi ainoa täydellisen seonnut demarivajakki nimimerkiltään jäpä45 (sekä satoja muita), joka nostelee samoja vanhoja haloslässytyksiään päivä päivän jälkeen. Se on tehnyt sitä jo about 12 vuotta omien sanojensa mukaan.
Kaupungissa vietetyn juhannuksen yleistymisestä on jonkin verran aavisteluja, mutta tilastoja ilmiöstä ei ole kellään. Korkeintaankin muutos lienee vähäinen. Esimerkiksi juhannuksen menoliikenne on pysynyt samalla tasolla jo vuosia.
Halosen äärivasemmistolaisuus on puhdasta valhetta, tuhoaa totuuden ja tuhoaa Suomen.
Minä riemuidiootti!
Tungi itensä aina sinneminne ei pitänyt, vanigoksi oli somelle koko torttu!
Suomalaisten on syytä herätä huomaamaan, että kestävällä tavalla voimme suunnata tulevaisuuten vain omalla rahalla.
Kaikkien aikojen ennätys Helsingin Pride-marssilla: yli 20 000 ihmistä marssi ja tuhannet hurrasivat jalkakäytävillä. Mukana marssivat mm. Yhdysvaltain suurlähettiläs ja lähes kaikkien puolueiden kansanedustajia.
Syksyllä, kun eduskunta äänestää tasa-arvoisesta avioliittolaista, ei 20 keskustan ja persujen keski-ikäistä änkyrää kykene enää siirtämään lain läpimenoa ja Suomi siirtyy lopullisesti sivistyneiden länsimaiden joukkoon.
Sekös saa taas Matit ja Helinät tuohtumaan.
Vieläkö sitten kehuvat Stubbia?
Soinia haukutaan populistiksi ja Stubbelon pahemmat lepertelyt jää medioissa haukkumatta.
Neuvostoliiton hajoaminen oli hänen mukaansa suomalaispäättäjille shokki. Hän näkee asiasta kulkevan myös janan samoihin aikoihin tapahtuneeseen ns. Tiitisen listan salaamiseen.
Suomen kansa kiittää propaganda- halosen ajan loppumisesta !
On tietysti aina mukavaa huomata kun kurkkaa pitkästä aikaa palstalle ettei ole unohdettu, sillä valitettavasti aikaani vievät nykyään ihan muut asiat eikä Halonen ole enää mihinkään pyrkimässä vaan ansaitusti eläkkeellä. Jostain syystä Berliinin huono Tuuli on entistäkin enemmän pihalla kuin ennen ja ilmeisen tyytymätön asioiden tilaan? Niinistöstäkään ei löydy mitään hyvää sanottavaa, minkä tosin hyvin ymmärrän, joten syntipukiksi olen joutunut minä.
Missään kansainvälisessä tuomioistuimessa laittomuutta ei kuitenkaan ole todettu. Stubb paheksuu Wikileaksia ja Wikileaks-ilmiö on hänen mielestään vastenmielinen.
Mitä sinä ryssistä meluat, kun itse tositilanteessa lähdet karkuun käpykaartiin esi-isiesi tapaan.
Olkoon....ei jaksa tänäänkään.
Berliinin uneksija:
Minä taidan pulahtaa mereen, antaa kuuman hiekan lämmittää varpaita, käydä syömässä myöhemmin lounaaksi jonkin hyvän, tuoreista meren antimista valmistetun salaatin jääkylmän valkoviinilasillisen kera, lueskella Der Spiegeliä ja Variety'a ja ehkäpä ajella iltapäivällä naapurikaupunkiin katsastamaan jonkin hyvän museon eilen tapaamani mukavan neidon kanssa...mutta sitten mä heräsin.
Olinkin pienessä vuokrayksiössäni Kalliossa, yksin eikä jääkaapissakaan ollut kuin valo. Varaa ei ole edes thai-hierontaan....
Taidan katsella pornoa vanhoilta vhs-kaseteiltani.
Kuluttaja-asiamies on vienyt sähköyhtiö 220 Energian toiminnan markkinaoikeuden ratkaistavaksi, koska katsoo yhtiön rikkoneen lakia sähkösopimusten myynnissä.
Kanteen mukaan yhtiö on muuttanut hinnoitteluväliä ja laskutusväliä kertomatta muutoksista asiakkaille lain vaatimalla tavalla. Se on myös perinyt liikaa arvonlisäveroa
Uppista puppista, Matti ravaa. Silmät harittaen rivejä tavaa.
Tunteja aikaa palstalla viettää, otsa punehtuu, polla keittää.
Saunan takana tilaa ois tuolle, haudata sen vois vaikka suolle.
Herää kysymys miksi tämä neuvostoupseeri Vladimir Vetrovin toimi niinkuin toimi? Mikä oli hänen motiivinsa kun hän käänsi selkänsä isänmaalleen ja alkoi noihin tekoihin, jotka yhden henkilön tekoina aukaisi sellaisen “matopurkin”, jonka kantta ei enää saatuu seljettua ja koko maailma näki sen todellisuuden mikä siellä vallitsi, jonka seuraksena väitetään ko. mahtivaltion romahdus.
Onneksi mulla ei ole Berliinin Tuulen näköistä vanhaa sikaläskiä tätinä eikä edes tuttavapiirissä!
Samat vanhat kaunokit täällä näyttää kukkivan kuin vuosia sitten, kun itse viitsin täällä roikkua. Kummasti joillain aika riittää tällaiseenkin, vaikka luulisi työn ja omien sosiaalisten suhteiden vievän aikaa. Ehkä sen elämän sitten täyttää viha Halosta kohtaan, DDR-salaliitot, homofobinen lesbottelu, koulukiusaaminen ulkonäöstä ja r-viasta sekä ala-koulutasoisten one linerien viljely.
Palkkalaskuri
Onko palkkasi ajan tasalla? Katso palkkasuositukset Monsterista
monster.fi
Jaa-as, jaksaisko tänään vähän kiusata?
On niin kuumakin.
Miksi tätä presidentiaalista konklaaviasiaa konjunktuureineen ei ole pantu julkisesti puolueettoman instanssin arvioitavaksi suhteessa siihen, mikä oli kansakunnan etu silloin, kun oli kysymys Suomen eduista suhteessa “muiden” etuihin.
Talvisodan veteraani, joka heittäytyi paraatissa panssariajoneuvon alle oli kuulemma sanonut, että tätäkö varten hän taisteli rintamalla?
Nato kykenee helposti torjumaan idän uhkan ja näyttämään ylivoiman jos sen on pakko. Nato on ollut erittäin kärsivällinen idän uhoilujen edessä.
" Jos Obama olisi saanut päättää istumajärjestelyistä, isäntäväen sijaan,
olisi Obama varmaa hakenut Haloskan yksityiskoneellaan Suomesta."
TUO ON TÄYSIN TOTTA!
Sori nyt vaan mutta jos joku on helppo niin sinä, itkuinen perässä juoksijani.
Jotkut ei vaan osaa...
Venäjän johto on omalla arvaamattomalla käytöksellään antanut lisää perusteluita liittoutumisen puolesta. Tavallisten kansalaisten mielipide on muuttumassa, mutta poliitikkojen puheet muistuttavat syksyn 1939 poliittista debattia.
Venäjän johto on omalla arvaamattomalla käytöksellään antanut lisää perusteluita liittoutumisen puolesta. Tavallisten kansalaisten mielipide on muuttumassa, mutta poliitikkojen puheet muistuttavat syksyn 1939 poliittista debattia.
Pelkäävä ja hermostunut presidentti, jonka suurin huoli on ainoastaan vaalien häviäminen, ei kelpaa koko kansan presidentiksi. Varsinkaan, jos psyyke ei kestä
Sivu näyttää kivalta vaikka Keräsen pässi copypaskookin ja Berliinin Tuuli on huonolla tuulella.
Venäjä on kertakaikkiaan halveksuttava maa, koska se demokraattisenakin juhlii kommunistisen neuvostoliiton aikaisia sortotekoja.
Mutta, että luovuttaisin räksytyksen vuoksi? En ikinä. Valitettavasti minulla ei enää ole aikaa panostaa yhden, kahden palstarassukan vedättämiseen samaa aikaa kuin ennen, mutta ei ole tarviskaan.
Eikö Niinistössä ole kehumista vai jouduitko homofobiassasi äänestämään sitä "pakon edessä" kun Väyrynen ja Soini eivät pärjänneet?
älä Sauli kutsu ainakaan haloskaa annavaimoineen pilaamaan linnanjuhlia!
haloskakin tulee taas villatakissa ja kumisaappaissa niin kuin viime vuonna!
Ei koivisto kääkkää, ei rypeköön nyt siellä kylpylässä sossurahoilla, on poissa silmistä.
Minusta kyllästyttää jo tuo ylenpalttinen homotus, hävettää tämä homomaa.
Inhottavia tautipesiä ja naistenhakkaajia,
Sauli Niinistö oli EU:N tavoin Poroshenkon hyökkäys kannalla itä-Ukrainaan, kuin Lapuanliike aikanaan vaati hyökkäystä liittolaisineen.
Stubb paheksuu Wikileaksia ja Wikileaks-ilmiö on hänen mielestään vastenmielinen.
Antaa lännen upota... Venäjällä kommunistinen puoluekin on arvokonservatiivinen ja kansallismielinen.
Et ole koskaan pystynyt tälläkään sivulla kertomaan mitään asioita ilman tuollaisia suistuneen mielesi tuotoksia. Onko edes sinun äitisi tai isäsi sinusta ylpeä?
Vertailukohta edellisen ja nykyisen presidentin välillä on harvinaisen selvä.
Kun arvostuksessa ja saavutuksissa lähdettiin sadasta, on nyt tultu varsin katkeraan tulokseen. Pskahan tuo on ja saamaton. Presidentti vaihtuu 2018.
Kumman se ottaa mukaan, sinut vai Rumatsukan?
vai molemmat?
Tarkoitatko tuolla infantiililla luuserilla itseäsi? Jos tarkoitat, niin olet kerrankin ihan oikeassa.
Halonen sai Suomeen sekä Yhdysvaltain varapresidentin ja ulkoministerin ja vieraili itse Valkoisessa Talossa kahdesti. Niinistö ei saanut tänne kuin Putinin.
Onko Niinistö vasemmistolaisempi kuin Halonen?
Suomalaiset raukkoja ja rehellisyyden kiertäjiä sotaharjoituksien todenperäisyydessä.
Om kuin Yhdysvaltain laiton Kuuban maapala Guontamoss laittomasti, jota meilläkin ja EU suojelee totuudelta.
Eduskunta päättää siitä, millaiset valtaoikeudet tasavallan presidentillä on.
Siinä olet oikeassa, että maa tarvitsee aina johtajan. Mistähän sellainen saadaan, kun maalla ei tällä hetkellä ole johtajaa.
Odottiko joku jotain muuta?
....nämä Niisistö uskovaiset kuvitteli, että nousu on ikuista.
♫ Tarja ♫ oh ♫ Tarja ♫
Niin palaan jälleen tuohon suosittuun sloganiin "Koko kansan Presidentti" jollainen kykenisi oikaisemaan kärjistyneen yhteiskuntakriisin, tuomalla luottamusta eri kansanryhmien kesken.
Minulle on yhdentekevää kuka valittiin. Haavistolla on vikansa, mutta Salella vielä suuremmat. Odottelen tässä viisi vuotta seuraavia vaaleja, jotta vihdoinkin saisin valtaan sen, jota kannatan ja kunnioitan.
Voithan tehdä testamentin omasta ruhostasi Yliopiston sairaalaalalle, että
opiskelijat voivat harjoitella leikkelemään ruumiita, saman tien hoitavat
jäänteet ilmaiseksi polttolaitokseen, säästyy omaisilta sekin vaiva.
Kansa luuli, että Sale pitää kansasta huolta. Sekin on nyt paljastunut Apinamainostoimiston valheeksi.
kannanotot aivan lepsuja yhteiskunnan kurjistumisen ja ökyjen suhteen.
tämä on nyt sitä yhteiskunnan pysyvää hyvinvointia,joka sana tulee ehdottomasti tuhota ikiajoiksi,koska sitä ei enää ole,eikä tule.
sairas ökypakko-eu ansoineen,valtaisat velat,pysyvä ja lisääntyvä työttömyys,
pätkätyöläisyys,älytön hintaralli ylös
ja surkea sossipiinan kulttuurimamutus ovat sairaan maan lopputulos.
kaiken alasajo jatkuu uskomattomasti,köyhät kuihtuu,lämmöt asunnoissa laskee ollen jo osin venäjän talvitasoa,,,,,mutta HINNAT nousee kiitovauhtia ja AHNEEN RÖYHKEÄ ÖKYILY vain voimistuu....mm. k-tolpille 20e/kk lisä on uskomattoman sairas teko pienestä summasta huolimatta.
liian moni voi jo nyt sanoa, joulu meni jo,kaurapuuroa oli eilen,tänään ja ehkä huomenna vain velliä,ylihuomenna makaroonia kuiviltaan,joten kyllä kinkuttaa. arvaa tunne,miltä tuntuu.
sale ei sano juurikaan mitään,sillä kai menee hyvin,joten mitäpä muista.
ONKO SALE SULKENUT JO SILMÄT JA KORVAT KAIKELTA?
vaikka sanotaan,että valta otettu pois,mutta ei kai ajatuksia ja sanoja ole suusta vielä viety,vai..?
tuntuuko kokoomus ja kapitalismi elämisen arvoiselta,kun tietää lopullisen totuuden?
jääkö elämästä hyvä tunne?
SUURIN OSA HALOSEN MATKOISTA OLI TYÖMATKOJA, KUTEN AHKERALLE SOPIIKIN, EI MITÄÄN LOMA-JA PATSASTELUREISSUJA.
Olen etsinyt työtä 5 vuotta, mitään en ole saanut, joten loppuelämäni ketkuttelen kerjuurahoilla ja pienellä sosiaalituella. Tätä on ole toivonut enkä pyytänyt, Sale on lähettänyt tämän pyytämättä ja yllätyksenä.
...Sale on, saati Halonen.
Oikea syy löytyy useimmiten peilistä.
Hienoa sakkia nämä homon palstan huutelijat ja hokijat.
Kokoomuksen venäläisen veljespuolueen, Putinin koirat videoivat tekojaan eikä tämä ole kaunista katseltavaa. Teitä on varoitettu.
http://www.buzzfeed.com/lesterfeder/this-short-film-shows-just-how-terrifying-life-is-for-lgbt-p?bffb
Palsta on tätä pskaa täynnä. Ensimmäisen kiven heittäjiä ja maassa olevan potkijoita.
Salen ikiomaa, homofobista kannattajakuntaa.
Niinistö on saanut enemmän aikaan vajaassa vuodessa kuin Halonen 12:sta.
Harmi vaan että pelkkää pahaa: yritykset saneeraa, työt katoaa, eläkeikä nousee, palkkoja halutaan presidentin esimerkin mukaan laskea, kansa kurjistuu...hei ihan kuin kokoomuksen politiikkaa?
...tasoittuu, aika parantaa haavat ja kansa väsyy.
Tasavallan presidenttiä joko arvostetaan tai ei arvosteta sen mukaan, miten hän toimii.
Mutta tämä nykyinen viranhaltija ei ole tehnyt yhtään mitään. On siinä meillä hallitsija.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288691540652.html?pos=ksk-trm-uuti-ostu
Haloska suojelee tällaisia rikollisia, jos olis vielä pressana, armahtaisi heti.