Eduskunta kokoontui 6. joulukuuta 1917 ja hyväksyi porvarillisen senaatin eli hallituksen antaman itsenäisyysjulistuksen. Tälle tunnustus saatiin Venäjältä 31. joulukuuta ja sen jälkeen Ranska ja Ruotsi tunnustivat Suomen 4. tammikuuta ja Saksa 6. tammikuuta 1918.
Mitä teki sossut?
sos.dem.
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Miksi jokin kansanosa ei haluakkaan itsenäisyyttä.
Ja kun senaatti (eduskunta ) itsenäisyyden hyväksynyt 100 --88, niin miksi demarit ei sitä halunneet.
Otto Wile Kuusinen oli johtamassa asiaa Moskovasta käsin. (sdp puheenjohtajana 1911 - 1913)
Kun venäjä lähetti aselastin, silloin sen saatuaan punaiset hyökkäsi.
Kohtalokkain seurauksin.
En ymmärrä edelleenkään miksi vieläkin monen vasemmsitolaisen aatteet vain siellä, kuten Tarja Halonenkin sanoi itsestään.
Tarjan isäkin oli kelpo Suomalainen sotilas. Ei ollut punikkien riveissä.
no...isäpuoli sitten kasvatti Tarja tytöstäkin kaltaisensa.
Työväen järjestysjoukot yhdistyivät valtakunnalliseksi Suomen Punaiseksi kaartiksi 26. tammikuuta 1918. Punakaartin johto määräsi joukkonsa liikekannalle 27. tammikuuta 1918 ja valtaamaan Helsingin.
Samaan aikaan Pohjanmaalla hallituksen alaiset suojeluskunnat alkoivat riisua aseista venäläisiä varuskuntia.
Tämän jälkeen yhteiskunta on kehittynyt kokonaan toisenlaiseksi, ja nykysuomalaisen voi olla vaikea ymmärtää muutoksen suuruutta.
Perinne jatkui. Koiviston säälimätöntä ja torjuvaa suhtautumista 90-luvun alussa virolaisten ja muiden Baltian maiden itsenäisyyspyrkimyksiin on kuitenkin hyvin vaikea ymmärtää, saati hyväksyä.
Ja jatkuu edelleen, nyt ryömitään EK, EU, ruotsinkielisten ties minkä edessä.
Perinteet ja omanedun kähmintä velvoittaa nykypäivän sossua olemaan herrojen talutusnuorassa.
Huomattakoon, että Neuvosto-Venäjältä 31.12.1917 saatu tunnustus oli ehdollinen. Ehtona oli sekakomission perustaminen. Suomi nimesi 18.1.1918 edustajansa komissioon. Neuvostohallitus ei nimennyt.
Suomen laillinen hallitus nimesi 25.1.1918 suojeluskunnat omiksi joukoikseen ja aloitti vapaussodan ryhtymällä riisumaan Suomeen jätettyä venäläistä sotaväkeä aseista.
Mitä rikosnimikettä voittanut valkoinen osapuoli käytti tuomitessaan heitä vastaan aseellisesti nousseita punasuomalaisia?