Tämä tietää sotaa, herra Niiniketo"
Auvo Niinikedon, 49, tietoja ei löydy minkäänlaisista virallisista rekistereistä. Hän ei myöskään puhu yksityiselämästään. Hänet löytää kuitenkin helposti puhelinluettelon yrityssivuilta tai Internetistä. Niiniketo on maamme johtava turva-alan kouluttaja, oikeastaan koko maailmassa.
Viime maaliskuussa Helsingistä Thaimaan Phuketiin matkalla ollut Finnairin lento joutui häiriköinnin kohteeksi. Kun 100 kiloon treenattua lihaa yhdistyvät kaikki mahdolliset kielletyt aineet ja iso määrä alkoholia, niin pää menee väkisellä sekaisin. Kyseinen matkustaja alkoi riehua 10 000 metrin korkeudessa ja näytellä nyrkkejään myös kanssamatkustajille. Stuertti yritti aluksi parhaansa, mutta hän oli 60 kiloa liian kevyt. Lopulta henkilökunnan oli pyydettävä apua toisilta matkustajilta.
Yksi mies tulikin heti hätiin. Hän yritti ensin puhumalla. Se ei auttanut. Viimein häirikkö yritti käydä häntä rauhoittamaan tulleeseen mieheen kiinni painiotteella. Se olikin hänen viimeinen virheensä sillä lennolla. Ei mennyt sekuntia kauempaa, kun hän oli maassa ja käsiraudoissa. Käsiraudat irrotettiin vasta lentokentällä, josta häirikkö korjattiin putkaan ja sen jälkeen takaisin kotimaahan.
Apuun tullut matkustaja oli Auvo Niiniketo. Hän on voittanut Suomen mestaruudet niin nyrkkeilyssä kuin karatessa. Ju-jutsussa hänellä on 7. danin musta vyö, korkein Suomessa. Niinikedon Security Academy kuuluu kansainväliseen IBA-liittoon (International Bodyguard Association).
Niiniketo on kouluttanut turvamiehiä ympäri maailman aina Irania ja Ecuadoria myöten.
"Luodit lentävät kahteen suuntaan"
Suomessa Niiniketo on hoitanut - hän hoitaa rajoitetusti edelleen - tiettyjä selvitysasioita.
- Jos joku on velkaa jollekin, niin velallinen saattaa kääntyä minun puoleeni ja ilmoittaa, että nyt häntä on uhkailtu, eikä velan suuruus ole edes todellinen. Silloin lähden asialle ja katson mitä voin tehdä, Niiniketo kertoo.
Niiniketo on työssään joutunut vastakkain myös suomalaisen alamaailman kanssa. Yksi heistä oli nyt jo edesmennyt legendaarinen Uki, josta on kerrottu myös dekkarikirjailija Harri Nykäsen Raid-kirjoissa.
- Uki oli vaarallisen miehen paineessa. Hänellä sanottiin olevan useampiakin selvittämättömiä henkirikoksia kontollaan, joistakin hän oli myös istunut.
- Uki oli vastapuolella, kun aloitimme neuvottelut. Asiakkaani oli velkaa miehelle, joka oli myynyt velan Ukille. Tapasimme ensin kahvilassa, jossa Ukin seurassa ollut entinen linnanhörhö yritti ottaa minusta henkistä niskalenkkiä.
- Seuraava tapaaminen Ukin kanssa oli yhtenä iltana illalla kello yksitoista Haaksirikkoisten patsaalla. Oli syksy, vettä tihmoi ja tuuli oli melkoinen. Uki ajatteli kovalla maineella ja synkällä tunnelmalla ilmeisesti hieman pelotella. Kesken jutustelun hän myös kaivoi pistoolin taskustaan, mutta ei kohdistanut sitä minuun, vaan piti ainoastaan kädessään samalla, kun toisella kädellään tehosti sanojaan. Ilman "kättä pitempää" ei toki Niiniketokaan mennyt paikalle.
- Minulla oli Ilta-lehti heitettynä poikittain oikean käteni päälle. Sen alla minulla oli 9-millinen pistooli. Uki näki tämän ja sopimukseen päästiin. Olenkin aina tähdentänyt minua suoranaisesti uhkailleille, että luodit lentävät kahteen suuntaan.
Niiniketo on joutunut myös pelivelkojen selvittäjäksi. Suomalainen mies pelasi ulkomaisia ammattihuijareita vastaan ja menetti ison tukun rahaa. Kun hän ei kuitenkaan aikonut maksaa vastapuoli lähetti "gorillat" asialle. Rahaa hävinnyt puolestaan otti yhteyttä Niiniketoon.
- Neuvottelimme ravintolassa. Miehet olivat sen näköisiä ja oloisia, että heiltä voi syntyä jopa palkkamurha. Neuvottelu sujui kuitenkin herrasmiestyyliin sulassa sovussa, eikä edes ääntä korotettu. Miehet ilmoittivat, että asiakkaani on heille velkaa sen ja sen verran, ja he ovat tottuneet velkansa aina ottamaan.
- Ilmoitin, että he eivät saa penniäkään. Asiakkaani katsoo joutuneensa huijatuksi. Toinen miehistä kohotti kulmakarvaansa ja ilmoitti: "Mutta herra Niiniketo, tämä tietää sotaa". Niinkö, vastasin. Toivottavasti teillä on jo hautapaikat valmiiksi ostettuina omassa kotimaassanne.
- Siinä vaiheessa asiakkaani hermot pettivät. Hän suostui maksamaan osan velasta, joka oli edelleen huomattava määrä rahaa. Toki sitä hänelle jäi edelleen. Toivottavasti episodi kuitenkin antoi edes pienen opetuksen hänen pelihimolleen! Ainakin siitä, keiden kanssa istuu pelipöydän ääreen, Niiniketo hymähtää.
Viimeisin toimeksianto Suomessa tapahtui tunnetun taiteilijan osalta. Hän oli saanut uhkaussoittoja Eestistä, jossa hänen turvallisuuttaan uhattiin.
- Hänellä oli Virossa joitakin selvittämättömiä liikeasioita, joten hän palkkasi uhkausten takia itselleen henkivartijan. Minä kävin paikan päällä selvittämässä asiat. Kaiken pitäisi olla nyt kunnossa.
Henkivartijan henkivartija
Niiniketo on kouluttanut Venäjän niin OMON- kuin ALFA-ryhmän jäsenet. ALFA on entinen KGB:n antiterrorismiryhmä, joka huolehtii muun muassa presidentti Vladimir Putinin turvallisuudesta.
- Tunnen Putinin henkilökohtaisesti, Niiniketo sanoo. - Minusta hän on suoraselkäinen, jämäkkä ja kaikin puolin mukava mies. Meitä yhdistää myös urheilu. Tulen tänä vuonna julkaisemaan hänen kirjoittamansa judo-oppaan Suomessa.
ALFA-ryhmä hyökkäsi moskovalaiseen teatteriin viime lokakuussa, jossa tshetsheeniterroristit olivat vanginneet Nord-Ost-musikaalia seuraamaan saapuneet katsojat ja koko teatterin henkilökunnan. Rajussa iskussa tshetsheenien tainnuttamiseen tarkoitettu kaasu tappoi yli 100 panttivankia. Tosin myös terroristit olivat surmanneet osan venäläisistä.
- Venäläiset ajattelevat eri tavalla kuin esimerkiksi suomalaiset. Kun täällä kauhistellaan suurta ihmisuhrien määrää, niin Venäjällä operaatiota pidettiin onnistuneena. Ei ALFA-ryhmän toiminnan takia kuollut yli 100 ihmistä, vaan he pelastivat yli 700.
Niiniketo on - luonnollisesti - keskustellut asiasta ALFA-ryhmän päällikön kanssa. Tämä paljasti, että jokainen terroristi oli käyttänyt jonkinlaisia huumeita. He olivat myös verottaneet teatterin viinavarastoa, niin muslimeja kuin olivatkin.
- Teatterista oli katkaistu sähköt, ilmanvaihto ei toiminut. Kaasun määrää oli vaikea arvioida. Siksi letkun pää laskettiin mahdollisimman lähelle lattiaa.
Tshetsheeniterroristit olivat muslimeja. Uskonnon mukaan taistelussa kaatunut pääsee korkeimpaan eli seitsemänteen taivaaseen. Mutta tähänkin on olemassa vastavoima: kun muslimin hautaa käärittynä siannahkaan sielu ei lähde yhtään mihinkään. Venäläisten mukaan tämä ehkäisee seuraavia terroristi-iskuja.
Kun Baltian maat irtautuivat entisestä Neuvostoliitosta, Niiniketoon otettiin yhteyttä. Hän valitsi Eestin hallituksen turvamiehiksi koulutettavat ja myös koulutti heidät.
- Virossa toimi noihin aikoihin niin kutsuttu Inter-liike, joka vastusti Baltian maiden itsenäistymistä. Liikkeen johtohahmot antoivat minusta tappomääräyksen.
Ukrainassa Niinikedolle asetettiin oma henkivartija, entinen Ukrainan raskaan sarjan nyrkkeilymestari, kun paikallinen mafia ilmoitti "määräävänsä edelleen".
Niiniketo on edelleen hengissä. Ja matkustaa kouluttamassa turvamiehiä joka puolella maailmaa.
- Kun asioista neuvottelevat eri osapuolet, niin uhka ei kohdistu välttämättä meikäläiseen. Olen neuvottelija, joka myös turvaan oman asiakkaani edun ja henkilökohtaisen koskemattomuuden.
- Ja minua uhkailleille olen ilmoittanut, että se on turhaa. Ja he tietävät, että rankaisen raakasti.
Toi ju-jutsun Suomeen
Niiniketo on maailman tehokkaimman ja tunnetuimman itsepuolustuslaji ju-jutsun suomalainen pioneeri. Hän toi lajin Suomeen vuonna 1978. Hän omaa itse 7. danin mustan vyön, jollaista ei hankita enää minkäänlaisilla kokeilla ja tempuilla, vaan siihen vaaditaan iso määrä lajin eteen tehtyä pitkäaikaista ja ansiokasta työtä.
- Työstäni ulkomailla ja kaikilla niillä suhteilla joita olen hankkinut, saan olla kiitollinen omalle lajilleni. Kiersin aluksi kilpailemassa, jonka jälkeen aloin kouluttaa. Kun minut nyt tunnetaan, niin minuun myös luotetaan. Maailmalla tiedetään, että selvitän jokaisen kunkin hallitukseen tai mihin tahansa portaaseen aikovan turvamieskokelaan taustat hyvin tarkkaan. Minun kouluttamani miehet ovat tarkasti valittuja ja huonosti lahjottavissa.
Niiniketo on laajentanut toimialuettaan myös kansainväliseen kauppaan. Hän toimii välittäjänä muun muassa suomalaisten ja iranilaisten välillä, ja suomalaisten ja venäläisten. Tietenkin myös päinvastoin.
- Iran on maana huomattavasti mainettaan parempi, Niiniketo antaa tunnustuksen. - Ihmiset ovat todella ystävällisiä.
Jos joku haluaa perustaa esimerkiksi Venäjälle yrityksen ja aikoo ruveta yhteistoimintaan venäläisen yhtiön kanssa, Niiniketo tutkii taustat ja kartoittaa tilanteen. Kaikki on nyt helppoa, kun alkutyö on tehty ja suhteet ovat kunnossa. Niiniketoon luotetaan - kummallakin puolella.
- Ihmisten välinen luottamus on muutenkin tärkeintä, asiassa kuin asiassa. Kun joudutaan turvautumaan aseeseen, silloin juttu on yleensä hävitty.
Auvo Niinikedon, 49, tietoja ei löydy minkäänlaisista virallisista rekistereistä. Hän ei myöskään puhu yksityiselämästään. Hänet löytää kuitenkin helposti puhelinluettelon yrityssivuilta tai Internetistä. Niiniketo on maamme johtava turva-alan kouluttaja, oikeastaan koko maailmassa.
Viime maaliskuussa Helsingistä Thaimaan Phuketiin matkalla ollut Finnairin lento joutui häiriköinnin kohteeksi. Kun 100 kiloon treenattua lihaa yhdistyvät kaikki mahdolliset kielletyt aineet ja iso määrä alkoholia, niin pää menee väkisellä sekaisin. Kyseinen matkustaja alkoi riehua 10 000 metrin korkeudessa ja näytellä nyrkkejään myös kanssamatkustajille. Stuertti yritti aluksi parhaansa, mutta hän oli 60 kiloa liian kevyt. Lopulta henkilökunnan oli pyydettävä apua toisilta matkustajilta.
Yksi mies tulikin heti hätiin. Hän yritti ensin puhumalla. Se ei auttanut. Viimein häirikkö yritti käydä häntä rauhoittamaan tulleeseen mieheen kiinni painiotteella. Se olikin hänen viimeinen virheensä sillä lennolla. Ei mennyt sekuntia kauempaa, kun hän oli maassa ja käsiraudoissa. Käsiraudat irrotettiin vasta lentokentällä, josta häirikkö korjattiin putkaan ja sen jälkeen takaisin kotimaahan.
Apuun tullut matkustaja oli Auvo Niiniketo. Hän on voittanut Suomen mestaruudet niin nyrkkeilyssä kuin karatessa. Ju-jutsussa hänellä on 7. danin musta vyö, korkein Suomessa. Niinikedon Security Academy kuuluu kansainväliseen IBA-liittoon (International Bodyguard Association).
Niiniketo on kouluttanut turvamiehiä ympäri maailman aina Irania ja Ecuadoria myöten.
"Luodit lentävät kahteen suuntaan"
Suomessa Niiniketo on hoitanut - hän hoitaa rajoitetusti edelleen - tiettyjä selvitysasioita.
- Jos joku on velkaa jollekin, niin velallinen saattaa kääntyä minun puoleeni ja ilmoittaa, että nyt häntä on uhkailtu, eikä velan suuruus ole edes todellinen. Silloin lähden asialle ja katson mitä voin tehdä, Niiniketo kertoo.
Niiniketo on työssään joutunut vastakkain myös suomalaisen alamaailman kanssa. Yksi heistä oli nyt jo edesmennyt legendaarinen Uki, josta on kerrottu myös dekkarikirjailija Harri Nykäsen Raid-kirjoissa.
- Uki oli vaarallisen miehen paineessa. Hänellä sanottiin olevan useampiakin selvittämättömiä henkirikoksia kontollaan, joistakin hän oli myös istunut.
- Uki oli vastapuolella, kun aloitimme neuvottelut. Asiakkaani oli velkaa miehelle, joka oli myynyt velan Ukille. Tapasimme ensin kahvilassa, jossa Ukin seurassa ollut entinen linnanhörhö yritti ottaa minusta henkistä niskalenkkiä.
- Seuraava tapaaminen Ukin kanssa oli yhtenä iltana illalla kello yksitoista Haaksirikkoisten patsaalla. Oli syksy, vettä tihmoi ja tuuli oli melkoinen. Uki ajatteli kovalla maineella ja synkällä tunnelmalla ilmeisesti hieman pelotella. Kesken jutustelun hän myös kaivoi pistoolin taskustaan, mutta ei kohdistanut sitä minuun, vaan piti ainoastaan kädessään samalla, kun toisella kädellään tehosti sanojaan. Ilman "kättä pitempää" ei toki Niiniketokaan mennyt paikalle.
- Minulla oli Ilta-lehti heitettynä poikittain oikean käteni päälle. Sen alla minulla oli 9-millinen pistooli. Uki näki tämän ja sopimukseen päästiin. Olenkin aina tähdentänyt minua suoranaisesti uhkailleille, että luodit lentävät kahteen suuntaan.
Niiniketo on joutunut myös pelivelkojen selvittäjäksi. Suomalainen mies pelasi ulkomaisia ammattihuijareita vastaan ja menetti ison tukun rahaa. Kun hän ei kuitenkaan aikonut maksaa vastapuoli lähetti "gorillat" asialle. Rahaa hävinnyt puolestaan otti yhteyttä Niiniketoon.
- Neuvottelimme ravintolassa. Miehet olivat sen näköisiä ja oloisia, että heiltä voi syntyä jopa palkkamurha. Neuvottelu sujui kuitenkin herrasmiestyyliin sulassa sovussa, eikä edes ääntä korotettu. Miehet ilmoittivat, että asiakkaani on heille velkaa sen ja sen verran, ja he ovat tottuneet velkansa aina ottamaan.
- Ilmoitin, että he eivät saa penniäkään. Asiakkaani katsoo joutuneensa huijatuksi. Toinen miehistä kohotti kulmakarvaansa ja ilmoitti: "Mutta herra Niiniketo, tämä tietää sotaa". Niinkö, vastasin. Toivottavasti teillä on jo hautapaikat valmiiksi ostettuina omassa kotimaassanne.
- Siinä vaiheessa asiakkaani hermot pettivät. Hän suostui maksamaan osan velasta, joka oli edelleen huomattava määrä rahaa. Toki sitä hänelle jäi edelleen. Toivottavasti episodi kuitenkin antoi edes pienen opetuksen hänen pelihimolleen! Ainakin siitä, keiden kanssa istuu pelipöydän ääreen, Niiniketo hymähtää.
Viimeisin toimeksianto Suomessa tapahtui tunnetun taiteilijan osalta. Hän oli saanut uhkaussoittoja Eestistä, jossa hänen turvallisuuttaan uhattiin.
- Hänellä oli Virossa joitakin selvittämättömiä liikeasioita, joten hän palkkasi uhkausten takia itselleen henkivartijan. Minä kävin paikan päällä selvittämässä asiat. Kaiken pitäisi olla nyt kunnossa.
Henkivartijan henkivartija
Niiniketo on kouluttanut Venäjän niin OMON- kuin ALFA-ryhmän jäsenet. ALFA on entinen KGB:n antiterrorismiryhmä, joka huolehtii muun muassa presidentti Vladimir Putinin turvallisuudesta.
- Tunnen Putinin henkilökohtaisesti, Niiniketo sanoo. - Minusta hän on suoraselkäinen, jämäkkä ja kaikin puolin mukava mies. Meitä yhdistää myös urheilu. Tulen tänä vuonna julkaisemaan hänen kirjoittamansa judo-oppaan Suomessa.
ALFA-ryhmä hyökkäsi moskovalaiseen teatteriin viime lokakuussa, jossa tshetsheeniterroristit olivat vanginneet Nord-Ost-musikaalia seuraamaan saapuneet katsojat ja koko teatterin henkilökunnan. Rajussa iskussa tshetsheenien tainnuttamiseen tarkoitettu kaasu tappoi yli 100 panttivankia. Tosin myös terroristit olivat surmanneet osan venäläisistä.
- Venäläiset ajattelevat eri tavalla kuin esimerkiksi suomalaiset. Kun täällä kauhistellaan suurta ihmisuhrien määrää, niin Venäjällä operaatiota pidettiin onnistuneena. Ei ALFA-ryhmän toiminnan takia kuollut yli 100 ihmistä, vaan he pelastivat yli 700.
Niiniketo on - luonnollisesti - keskustellut asiasta ALFA-ryhmän päällikön kanssa. Tämä paljasti, että jokainen terroristi oli käyttänyt jonkinlaisia huumeita. He olivat myös verottaneet teatterin viinavarastoa, niin muslimeja kuin olivatkin.
- Teatterista oli katkaistu sähköt, ilmanvaihto ei toiminut. Kaasun määrää oli vaikea arvioida. Siksi letkun pää laskettiin mahdollisimman lähelle lattiaa.
Tshetsheeniterroristit olivat muslimeja. Uskonnon mukaan taistelussa kaatunut pääsee korkeimpaan eli seitsemänteen taivaaseen. Mutta tähänkin on olemassa vastavoima: kun muslimin hautaa käärittynä siannahkaan sielu ei lähde yhtään mihinkään. Venäläisten mukaan tämä ehkäisee seuraavia terroristi-iskuja.
Kun Baltian maat irtautuivat entisestä Neuvostoliitosta, Niiniketoon otettiin yhteyttä. Hän valitsi Eestin hallituksen turvamiehiksi koulutettavat ja myös koulutti heidät.
- Virossa toimi noihin aikoihin niin kutsuttu Inter-liike, joka vastusti Baltian maiden itsenäistymistä. Liikkeen johtohahmot antoivat minusta tappomääräyksen.
Ukrainassa Niinikedolle asetettiin oma henkivartija, entinen Ukrainan raskaan sarjan nyrkkeilymestari, kun paikallinen mafia ilmoitti "määräävänsä edelleen".
Niiniketo on edelleen hengissä. Ja matkustaa kouluttamassa turvamiehiä joka puolella maailmaa.
- Kun asioista neuvottelevat eri osapuolet, niin uhka ei kohdistu välttämättä meikäläiseen. Olen neuvottelija, joka myös turvaan oman asiakkaani edun ja henkilökohtaisen koskemattomuuden.
- Ja minua uhkailleille olen ilmoittanut, että se on turhaa. Ja he tietävät, että rankaisen raakasti.
Toi ju-jutsun Suomeen
Niiniketo on maailman tehokkaimman ja tunnetuimman itsepuolustuslaji ju-jutsun suomalainen pioneeri. Hän toi lajin Suomeen vuonna 1978. Hän omaa itse 7. danin mustan vyön, jollaista ei hankita enää minkäänlaisilla kokeilla ja tempuilla, vaan siihen vaaditaan iso määrä lajin eteen tehtyä pitkäaikaista ja ansiokasta työtä.
- Työstäni ulkomailla ja kaikilla niillä suhteilla joita olen hankkinut, saan olla kiitollinen omalle lajilleni. Kiersin aluksi kilpailemassa, jonka jälkeen aloin kouluttaa. Kun minut nyt tunnetaan, niin minuun myös luotetaan. Maailmalla tiedetään, että selvitän jokaisen kunkin hallitukseen tai mihin tahansa portaaseen aikovan turvamieskokelaan taustat hyvin tarkkaan. Minun kouluttamani miehet ovat tarkasti valittuja ja huonosti lahjottavissa.
Niiniketo on laajentanut toimialuettaan myös kansainväliseen kauppaan. Hän toimii välittäjänä muun muassa suomalaisten ja iranilaisten välillä, ja suomalaisten ja venäläisten. Tietenkin myös päinvastoin.
- Iran on maana huomattavasti mainettaan parempi, Niiniketo antaa tunnustuksen. - Ihmiset ovat todella ystävällisiä.
Jos joku haluaa perustaa esimerkiksi Venäjälle yrityksen ja aikoo ruveta yhteistoimintaan venäläisen yhtiön kanssa, Niiniketo tutkii taustat ja kartoittaa tilanteen. Kaikki on nyt helppoa, kun alkutyö on tehty ja suhteet ovat kunnossa. Niiniketoon luotetaan - kummallakin puolella.
- Ihmisten välinen luottamus on muutenkin tärkeintä, asiassa kuin asiassa. Kun joudutaan turvautumaan aseeseen, silloin juttu on yleensä hävitty.
Vastaukset 7
Vanhimmat
"maailman tehokkaimman ja tunnetuimman itsepuolustuslaji ju-jutsun"
Luulin että tehokkain on krav maga ;P
Pelkkä linkki kyseiseen juttuun olisi varmaan riittänyt. Olikohan City.fi-sivustolla tai jossain.
Ave on varmasti nähnyt ja kokenut paljon, mutta mailmalta löytyy paljon kokeneempia karjuja.
Ehkä suomen mittakaavassa Ave on tunnetuimpia henkivartijoita. Jos verrataan Avea James Shorttiin joka on henkivartijan työn alkeet Avelle opettanut niin mennään jo aivan eri sarjaan. Avella on tapana kertoa juttuja joilla nostetaan imagoa. Jokaisessa kylässä on oma koviksensa.
Henkivartijan tärkeimpiä ominaisuuksia on tuntemattomuus, huomaamattomuus ja huomiota kiinnittämättömyys. Ave on koko kansan tuntema ja siksi heikentänyt kykyään omassa ammatissaan. Esim. jos tehdään harhautusliikkeitä kolmella eri partiolla, niin Aven tunnistamalla voi heti päätellä missä oikea partio liikkuu jne.
Joo, mutta jos halutaan vetää tyyliin Amerikkaa, niin pitää olla tunnettu.
Pop tähden henkivartija on iso ja näkyvillä jo pelkästään imagon vuoksi. Ammattissa on vaikeampikin osa-alue jota tekevät ne suuret tuntemattomat. Työn teko edellyttää jatkuvan itsensä kouluttamisen ja sopivat henkilökohtaiset ominaisuudet alalle.
Pätevät kaverit saavat aina töitä.
Tällä hetkellä Irakissa työskentelee IBA:n henkivartijoita henkensä kaupalla.
Olosuhteet siellä vetävät puoleensa myös seikkailijoita henkivartijan työhön joilla ei ole pätevää koulutusta alalta.
Seikkailijoita tulee takaisin kotimaahansa ruumissäkissä, se johtuu ammattitaidon puutteesta.
IBA:n lisäksi on muitakin tasokkaita järjestöjä, mutta IBA on ehdottomasti yksi parhaista kansainvälisistä järjestöistä jossa tehdään ammattilaisia.
isoilla tähdillä on aina se iso musta mies siinä selän takana näkyvällä paikalla ja muutama muu lähettyvillä huomaamattomammin... se iso mies on imagoo ja muut oikeeta tarvetta varten.
En tunne henkilösuojelualaa ollenkaan, mutta olen kuvitellut sen "ison mustan miehen" olevan yksinkertaisempia häirikköjä varten niin, että nämä eivät edes ryhdy kiusaamaan vartioimattomaksi kuvittelemaansa staraa. Ei suinkaan imagon vuoksi.
Jo on hepulla jutut, joista lainaan tähän yhden:
"Niiniketo on kouluttanut Venäjän niin OMON- kuin ALFA-ryhmän jäsenet."
:D