Australian Masterchef Jimillä

lisää austral ohjel

on hienosti toteutettu.Kilpailijat upeita,positiivisia,eikä heitä tuomaristo nolaa ja kyykytä.Miellyttävä katsoa.Myös Australialaiset remppa,sisustus ohjelmat ovat tasokkaita,kiinnostavia ja todella parempia kuin amerikkalaiset ja jotkut englantilaiset.

5

365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sattuman pimennossa

      Uusi kausi 4 v 2012 alkoi. Eikä tätäkään tietoa ollut ohjelmatiedoissa. Ainut ruokakilpailu jota seuraan.

    • KMJTFEO

      Ohjelm,a hyvä mutta ohjelman kääntäjällä olisi paljon oppimista suomenkielestä.

    • aussit hyviä

      Olen nyt seurannut Britanian paras leipomo sarjaa. Toivottavasti Australian Masterchef jatkuu. Usan vastaava on todella huono,enkä seuraa.

      • finskirulaa

        Suomen paras leipomo kyllä jyrää brittien vastaavan - niin tuotteiden laadussa kuin konditorioiden tasossa.

        On oikeastaan hämmästyttävää todeta brittien kotikutoisuus ja "köyhyys" tällä saralla. Toivottavasti edes maku on kohdillaan vaikka kun tietää brittien pakkomielteen käyttää laardia vähän jokaiseen leivokseen niin sekin taitaa olla persiistä.


    • mästertseffi

      Tuoteperheestä Australian MasterChef on todellakin paras - jotenkin kokonaisuus on hyvin onnistunut niin kuvauksen, tuomareiden kuin kilpailijoidenkin osalta.

      Muutama asia vain häiritsee - ohjelman jatkuva toisto mainoskatkojen takia (sinänsä näppärä kikka tehdä tunnin ohjelma 15 minuutin aineistolla) ja australialaisten yli-herkkyys tunteiden puolella - joka jaksossa ainakin muutama kyynelehtii kuin kyse olisi elämää vakavammasta asiasta.

      Australialaisten remppa-ohjelmat kyllä jättäisin ottamatta vakavasti, sillä jo tv-kuvastakin näkee työn jäljen surkeuden puhumattakaan mitä se olisi luonnossa. Lisäksi työmenetelmät eivät vastaa suomalaisia standardeja - eräässäkin ohjelmassa rakennettiin taloa rinteeseen ilman kunnollista pohjatutkimusta. Perustuksia tehdessä sitten ihmeteltiin oikein insinöörien voimin veden tuloa kellariin ja miten se pitäisi korjata. Mainio esimerkki perse edellä puuhun kiipeämisestä.

      Noin muutenkin anglit ovat hämmästyttävän tietämättömiä esim. salaojituksen tarpeesta - asiaan puututaan vasta kun vedet nousee eteisen parketille. Muutenkin esim. kattorakenteista puuttuvat järkevät tuuletusvälit, räystäät ovat olemattomat ja höyrynsulku on aina seinärakenteen ulkopinnassa.

      Mutta noin muuten - Australian MasterChef-ohjelma on luokkansa huippua ja tulen katsomaan sitä vastakin vaikka käyttävätkin Chifonetin siivousliinoja ruoan valmistuksessa - mistä iso miinus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      402
      4898
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      158
      2814
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      91
      2399
    4. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      36
      1578
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      48
      1554
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      46
      1530
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      86
      1372
    8. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      10
      1105
    9. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      157
      1090
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      14
      1032
    Aihe