Australian Masterchef Jimillä

lisää austral ohjel

on hienosti toteutettu.Kilpailijat upeita,positiivisia,eikä heitä tuomaristo nolaa ja kyykytä.Miellyttävä katsoa.Myös Australialaiset remppa,sisustus ohjelmat ovat tasokkaita,kiinnostavia ja todella parempia kuin amerikkalaiset ja jotkut englantilaiset.

5

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sattuman pimennossa

      Uusi kausi 4 v 2012 alkoi. Eikä tätäkään tietoa ollut ohjelmatiedoissa. Ainut ruokakilpailu jota seuraan.

    • KMJTFEO

      Ohjelm,a hyvä mutta ohjelman kääntäjällä olisi paljon oppimista suomenkielestä.

    • aussit hyviä

      Olen nyt seurannut Britanian paras leipomo sarjaa. Toivottavasti Australian Masterchef jatkuu. Usan vastaava on todella huono,enkä seuraa.

      • finskirulaa

        Suomen paras leipomo kyllä jyrää brittien vastaavan - niin tuotteiden laadussa kuin konditorioiden tasossa.

        On oikeastaan hämmästyttävää todeta brittien kotikutoisuus ja "köyhyys" tällä saralla. Toivottavasti edes maku on kohdillaan vaikka kun tietää brittien pakkomielteen käyttää laardia vähän jokaiseen leivokseen niin sekin taitaa olla persiistä.


    • mästertseffi

      Tuoteperheestä Australian MasterChef on todellakin paras - jotenkin kokonaisuus on hyvin onnistunut niin kuvauksen, tuomareiden kuin kilpailijoidenkin osalta.

      Muutama asia vain häiritsee - ohjelman jatkuva toisto mainoskatkojen takia (sinänsä näppärä kikka tehdä tunnin ohjelma 15 minuutin aineistolla) ja australialaisten yli-herkkyys tunteiden puolella - joka jaksossa ainakin muutama kyynelehtii kuin kyse olisi elämää vakavammasta asiasta.

      Australialaisten remppa-ohjelmat kyllä jättäisin ottamatta vakavasti, sillä jo tv-kuvastakin näkee työn jäljen surkeuden puhumattakaan mitä se olisi luonnossa. Lisäksi työmenetelmät eivät vastaa suomalaisia standardeja - eräässäkin ohjelmassa rakennettiin taloa rinteeseen ilman kunnollista pohjatutkimusta. Perustuksia tehdessä sitten ihmeteltiin oikein insinöörien voimin veden tuloa kellariin ja miten se pitäisi korjata. Mainio esimerkki perse edellä puuhun kiipeämisestä.

      Noin muutenkin anglit ovat hämmästyttävän tietämättömiä esim. salaojituksen tarpeesta - asiaan puututaan vasta kun vedet nousee eteisen parketille. Muutenkin esim. kattorakenteista puuttuvat järkevät tuuletusvälit, räystäät ovat olemattomat ja höyrynsulku on aina seinärakenteen ulkopinnassa.

      Mutta noin muuten - Australian MasterChef-ohjelma on luokkansa huippua ja tulen katsomaan sitä vastakin vaikka käyttävätkin Chifonetin siivousliinoja ruoan valmistuksessa - mistä iso miinus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      286
      7963
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      175
      4199
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      182
      2490
    4. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      30
      2407
    5. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      94
      2097
    6. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      47
      1600
    7. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      49
      1575
    8. Maailman laiskin eläin: persu

      Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s
      Maailman menoa
      14
      1507
    9. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      342
      1284
    10. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      166
      1245
    Aihe