on hienosti toteutettu.Kilpailijat upeita,positiivisia,eikä heitä tuomaristo nolaa ja kyykytä.Miellyttävä katsoa.Myös Australialaiset remppa,sisustus ohjelmat ovat tasokkaita,kiinnostavia ja todella parempia kuin amerikkalaiset ja jotkut englantilaiset.
Australian Masterchef Jimillä
5
374
Vastaukset
- sattuman pimennossa
Uusi kausi 4 v 2012 alkoi. Eikä tätäkään tietoa ollut ohjelmatiedoissa. Ainut ruokakilpailu jota seuraan.
- KMJTFEO
Ohjelm,a hyvä mutta ohjelman kääntäjällä olisi paljon oppimista suomenkielestä.
- aussit hyviä
Olen nyt seurannut Britanian paras leipomo sarjaa. Toivottavasti Australian Masterchef jatkuu. Usan vastaava on todella huono,enkä seuraa.
- finskirulaa
Suomen paras leipomo kyllä jyrää brittien vastaavan - niin tuotteiden laadussa kuin konditorioiden tasossa.
On oikeastaan hämmästyttävää todeta brittien kotikutoisuus ja "köyhyys" tällä saralla. Toivottavasti edes maku on kohdillaan vaikka kun tietää brittien pakkomielteen käyttää laardia vähän jokaiseen leivokseen niin sekin taitaa olla persiistä.
- mästertseffi
Tuoteperheestä Australian MasterChef on todellakin paras - jotenkin kokonaisuus on hyvin onnistunut niin kuvauksen, tuomareiden kuin kilpailijoidenkin osalta.
Muutama asia vain häiritsee - ohjelman jatkuva toisto mainoskatkojen takia (sinänsä näppärä kikka tehdä tunnin ohjelma 15 minuutin aineistolla) ja australialaisten yli-herkkyys tunteiden puolella - joka jaksossa ainakin muutama kyynelehtii kuin kyse olisi elämää vakavammasta asiasta.
Australialaisten remppa-ohjelmat kyllä jättäisin ottamatta vakavasti, sillä jo tv-kuvastakin näkee työn jäljen surkeuden puhumattakaan mitä se olisi luonnossa. Lisäksi työmenetelmät eivät vastaa suomalaisia standardeja - eräässäkin ohjelmassa rakennettiin taloa rinteeseen ilman kunnollista pohjatutkimusta. Perustuksia tehdessä sitten ihmeteltiin oikein insinöörien voimin veden tuloa kellariin ja miten se pitäisi korjata. Mainio esimerkki perse edellä puuhun kiipeämisestä.
Noin muutenkin anglit ovat hämmästyttävän tietämättömiä esim. salaojituksen tarpeesta - asiaan puututaan vasta kun vedet nousee eteisen parketille. Muutenkin esim. kattorakenteista puuttuvat järkevät tuuletusvälit, räystäät ovat olemattomat ja höyrynsulku on aina seinärakenteen ulkopinnassa.
Mutta noin muuten - Australian MasterChef-ohjelma on luokkansa huippua ja tulen katsomaan sitä vastakin vaikka käyttävätkin Chifonetin siivousliinoja ruoan valmistuksessa - mistä iso miinus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä25046Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1705041Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa243649Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1743464Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss422987Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1082719Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie322094Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky121954Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy191915Eutanasia?
Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?21634