Australian Masterchef Jimillä

lisää austral ohjel

on hienosti toteutettu.Kilpailijat upeita,positiivisia,eikä heitä tuomaristo nolaa ja kyykytä.Miellyttävä katsoa.Myös Australialaiset remppa,sisustus ohjelmat ovat tasokkaita,kiinnostavia ja todella parempia kuin amerikkalaiset ja jotkut englantilaiset.

5

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sattuman pimennossa

      Uusi kausi 4 v 2012 alkoi. Eikä tätäkään tietoa ollut ohjelmatiedoissa. Ainut ruokakilpailu jota seuraan.

    • KMJTFEO

      Ohjelm,a hyvä mutta ohjelman kääntäjällä olisi paljon oppimista suomenkielestä.

    • aussit hyviä

      Olen nyt seurannut Britanian paras leipomo sarjaa. Toivottavasti Australian Masterchef jatkuu. Usan vastaava on todella huono,enkä seuraa.

      • finskirulaa

        Suomen paras leipomo kyllä jyrää brittien vastaavan - niin tuotteiden laadussa kuin konditorioiden tasossa.

        On oikeastaan hämmästyttävää todeta brittien kotikutoisuus ja "köyhyys" tällä saralla. Toivottavasti edes maku on kohdillaan vaikka kun tietää brittien pakkomielteen käyttää laardia vähän jokaiseen leivokseen niin sekin taitaa olla persiistä.


    • mästertseffi

      Tuoteperheestä Australian MasterChef on todellakin paras - jotenkin kokonaisuus on hyvin onnistunut niin kuvauksen, tuomareiden kuin kilpailijoidenkin osalta.

      Muutama asia vain häiritsee - ohjelman jatkuva toisto mainoskatkojen takia (sinänsä näppärä kikka tehdä tunnin ohjelma 15 minuutin aineistolla) ja australialaisten yli-herkkyys tunteiden puolella - joka jaksossa ainakin muutama kyynelehtii kuin kyse olisi elämää vakavammasta asiasta.

      Australialaisten remppa-ohjelmat kyllä jättäisin ottamatta vakavasti, sillä jo tv-kuvastakin näkee työn jäljen surkeuden puhumattakaan mitä se olisi luonnossa. Lisäksi työmenetelmät eivät vastaa suomalaisia standardeja - eräässäkin ohjelmassa rakennettiin taloa rinteeseen ilman kunnollista pohjatutkimusta. Perustuksia tehdessä sitten ihmeteltiin oikein insinöörien voimin veden tuloa kellariin ja miten se pitäisi korjata. Mainio esimerkki perse edellä puuhun kiipeämisestä.

      Noin muutenkin anglit ovat hämmästyttävän tietämättömiä esim. salaojituksen tarpeesta - asiaan puututaan vasta kun vedet nousee eteisen parketille. Muutenkin esim. kattorakenteista puuttuvat järkevät tuuletusvälit, räystäät ovat olemattomat ja höyrynsulku on aina seinärakenteen ulkopinnassa.

      Mutta noin muuten - Australian MasterChef-ohjelma on luokkansa huippua ja tulen katsomaan sitä vastakin vaikka käyttävätkin Chifonetin siivousliinoja ruoan valmistuksessa - mistä iso miinus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      244
      6798
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      53
      4843
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4451
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      9
      4256
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3743
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3648
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3616
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3521
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3293
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2435
    Aihe