Auton päivittäminen mielessä tuoreimpaan malliin(uuteen C5), mutta kun hyvittävät niin sikamaisen vähän 08 mallin 155000km ajetusta Citikasta,5000€ Kallista on Citikan omistaminen. Remonttiakin tehty 3 vuoden aikana, jonka se minulla ollut yli 10000€ edestä. Verokkina velipojan Avensis 07 ajettu 250000km josta tarjosivat viellä 8000€ vaihdossa. Avensis pelannut täysin ongelmitta.
Nyt olen vakavissani miettinut merkin vaihtoo. Citikka on minulla ensimmäinen. Mites muilla ?
Nyt olen vakavissani miettinut merkin vaihtoo. Citikka on minulla ensimmäinen. Mites muilla ?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kauppa se on joka kannattaa. Kun ostaa viidellä tonnilla, ja myy kahdellatoista, jää pieni kate omalle työlle. Eikös se tee seitsemän prosenttia, mikä on varsin kohtuullista.
Osta ihmeessä se velipoikasi avensis.Siinä kun ei ole ollut, eikä tule olemaankaan koskaan vikoja.Tai miksi ihmeessä sitä myy,kun sillähän voi ajaa helposti pari miljoonaa ilman pienintäkään vikaa tai ominaisuutta joka ei tunnu erinomaiselta..
Eipä ole avella kovin iso pyyntihinta tuolla Joupin liikkeellä. Jos 8k€ ostetaan sisälle niin ulos myynti reilulla 11 k€ tekee tiukkaa. Ainakin jos jokainen meinaa saada palkkansa autokaupassa ja lasipalatsin ylläpidon maksettua.
http://www.nettiauto.com/toyota/avensis/5829193
Joo kyllä vaihtohyvitykset ovat surkeita autosta riippumatta. Tuntuu että dieselauto on vaikeampi myydä kuin bensa. Ennen työt oli sen verran kaukana että diesel kannatti. Nyt joutuu nykertämään lyhyttä ajoa dieselillä, ei hyvä.
kyllä avesis on ehdottottomasti parenpi valinta kuin sitroen jällen mynti arvo on parenpi ja on loutetavampi ja parenpi ajaaja myskin talodelisenpi kui citrone minullla on kokemusta 3 toyoytasta corola carina ja kakki on olut hyviä
Taas kännissä?
Kirjoitelmastasi ei saa mitään selvää. Opettele kirjoittamaan tai lopeta ryyppääminen!
No eikun normi Toyota/Lexus kuski.
Automaattilaatikolla varustetusta 05-mallista hyvitystä 3500 eur. Ajettuna melkein 300tkm. Tosin ostin käytettynä kuus vuotta sitten. Maksoi silloin vähän päälle 13000. Korjauksia on tehty aika maltillisesti. Yhteen isompaan jarruremppaan meni toista tonnia tänä aikana ja 1200 eur pari kuukautta sitten, kun hydrauliikkapumppu petti. Muutoin aika normihuolloilla päässyt.
Laitoin uuden C5 Premiumin tilaukseen. Kuvittelin, etten ikinä osta upouutta autoa. Mutta ajoa varten sitikan ostin, en sijoitusmielessä. Muutoinkin vaihtoväli on ollut 6-7 vuotta. Pääsin vähän aikaa sitten ajamaan uunituoreella Volvo V40:llä. Se oli todella nätti ja hieno. Mutta ei siinä oikein jousitusta ollut. Sama tuntuma muidenkin mallien kanssa. Kokoisekseen, varusteet huomioiden uuden hinta on edullinen. Siksi sitikka.