Mikä koira 20-vuotiaalle pariskunnalle kerrostaloon?

Linda2

Elikkä asumme 33 neliöisessä kaksiossa (vielä noin puolen vuoden ajan, sitten mahdollisesti suurempi asunto) keskustassa. Lähistöllä hyvät lenkkipolut sekä koirapuisto. Koira pääsisi ulkoilemaan noin 3 kertaa päivässä about aamu 0,5h päivä 1h ilta 2h. Emme halua mitään pientä taskukokoista räksyttävää koiraa :) olimme pitkään hankkimassa ranskanbulldoggia, jonka hankinta kuitenkin peruuntui kun aloimme tarkemmin tutkimaan rodun terveystietoja. :( Koiran tulisi olla ihmisrakas ja suht helppohoitoinen. Tulisi puhtaasti seurakoiraksi, ei näyttelykäyttöön tms. Olen nyt tutkiskellut tietoja labradorinnoutajasta joka kuulostaisi varteenotettavalta vaihtoehdolta. Mitäs mieltä te olette mikä rotu meille olisi hyvä? :)

3

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Linda2

      No eipä täällä paljoo näköjään vastauksia heru.. :) Olemme nyt päätyneet tuohon labbikseen, seuraava kysymys onkin kun asumme 3.kerroksessa ilman hissiä. Tulisiko koira etenkin pentu-aikana kantaa portaat alas lonkkavikoja välttääkseen? Meillä on tulossa muutto puolen vuoden sisään jolloin porras-asia korjaantuu.

      • Mävaan

        Labbis kuulostaa hyvältä. Tulisi kantaa, varmempi niin :) pentu usein myös kaatuilee portaissa joten turvallisempaa myöskin :)


      • ilovebostons
        Mävaan kirjoitti:

        Labbis kuulostaa hyvältä. Tulisi kantaa, varmempi niin :) pentu usein myös kaatuilee portaissa joten turvallisempaa myöskin :)

        googleta bostoninterrieri.
        ulkonäöllisesti muistuttaa ranskista. On terveempi rotu. Ei rohise niinkuin ranskis, urheilullisempi, ylettyy putsaamaan itseään.

        Ei ole haukkuherkkä rotu. Erittäin sosiaalinen ja rakastaa ihmisen seuraa, viihtyisi sylissä rapsuteltavana tuntikausia, mutta heti valmis toimintaan, on energinen rotu joka nauttii liikunnasta ja kaikesta touhusta mihin saa osallistua sinun kanssa.

        Helpompi kouluttaa kuin ranskis, ei ole niin kovapäinen. Mutta rohkea, pelkäämätön pieni koira ison koiran olemuksella. Voimakas pieneksi roduksi. Persoonallinen, persoonalliset kasvot, ja ilmeikkäät kasvot joiden ilmeitä käyttää paljon eri tunnetilojen näyttämiseen.

        Aamuisin ei kiirehdi ulos vaan mieluummin piiloutuu lämpösien vilttien sekaan ja venyttelee, hidastelee ja nautiskelee herätessään.
        Talvella pitää pukea, palelee herkästi!

        Omani kanssa käyn monen tunnin kävelyillä ja juoksemassa, jaksaisi loputtomiin, energiaa löytyy. Rakastaa palloleikkejä ja temppuja.
        En suosittele sohvaperunaksi, mutta ei herkästi tuhoa kotia jos joskus lenkit jää vähäisemmiksi.

        Helppohoitoinen kaikintavoin, kurakelillä riittää kun tassut ja mahan alusen pyyhkii. Ei vaadi turkinhoitoa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      525
      2514
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      51
      2207
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      203
      2158
    4. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      10
      1463
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1450
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      49
      1343
    7. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1318
    8. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1131
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      91
      1096
    10. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      1035
    Aihe