Vanha kone vanhemmille

Ostin tuossa itselle uuden koneen ja ajattelin antaa vanhan koneeni vanhemmilleni. Koneessa on Windows 7. Miten minun kannattaisi puhdistaa tämä vanha kone kaikista tiedostoista. Olisiko koneen tehdasasetuksiin palautus järkevä ratkaisu, ja miten ja mitä siinä tarvitaan?
11178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kun kerran menee omille vanhemmillesi niin eiköhän riitä että omien tiedostojesi talteenottamisen jälkeen vain poistat käyttämäsi käyttäjätilin tiedostoineen ja luot valmiiksi uuden käyttäjätilin tilalle. Jos koneella on kovin levotonta pornoa ja jompikumpi vanhemmistasi on nörtti niin sitten ehkä tämä lisäksi:

Muista tyhjentää myös roskakori ennen tätä http://aijaa.com/xqCAUH

Äänestä
  • Voihan se vielä päätyä vaikka Nigeriaan loppujen lopuksi.

    Äänestä

Windowsin uudelleen asennus olisi paras vaihtoehto ja suositeltava. Näin kaikki vanha poistuu koneelta. ( Kaikki kun ei poistu tuolla käyttäjätilin poistolla).

Äänestä
  • Minähän tarvitsen tuohon Windowsin uudelleenasennukseen levykkeen. Mistä minä saisin sen?

    Äänestä

Et välttämättä tarvitse asennuslevyä vaan suurimmassa osassa "markettikoneista" on sisäinen palautusosio josta Windowsin voi asentaa uudestaan. Tarkempia ohjeita varten tarvitsisin koneen tarkan mallin sillä ohjeet on yleensä konekohtaisia.

Äänestä
  • Kone on Acerin Aspire M3203.

    Äänestä

Jos koneen activointi avain on , niin sillä saa activoitua puhtaan asennuksen ja Win7 ISO DVD.n saa alla olevasta laillisesta linkistä ja muista , että download saman "vindowsin" mikä siinä oli alunperin.

Olen käyttänyt linkkiä monet kerrat ja aina on asennus onnistunut 100% !

http://www.mydigitallife.info/official-windows-7-sp1-iso-from-digital-river/

Good luck ..............

Äänestä
  • Näppäimen saa muutettua Suomen kieliseksi, mutta eiköhän se olisi käyttäjän opeteltava hiukan englannin kielista käyttistä, sillä ei se Suomenkielinen käyttis vaihda nettisivuja Suomen kielelle kuitenkaan, vaan vanhemmille käyttäjille se Englandin kieli on melko vaikeata oppia !?
    Mutta onhan Microsoftin Suomalaisella sivulla sentään "kotimainen kieli" ! Se on todella ihme, kun tekevät Suomenkielisen asennuslevyn 5 miljoonan maalle ja ei kaikki omista tietokonetta,! No se siitä ..............

    Äänestä

Mutta hankalampaa on. Mieluummin kannattaa ensiksi kokeilla palauttaa Windows palautusosiolta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jameeri kirjoitti:

Ostin tuossa itselle uuden koneen ja ajattelin antaa vanhan koneeni vanhemmilleni. Koneessa on Windows 7. Miten minun kannattaisi puhdistaa tämä vanha kone kaikista tiedostoista. Olisiko koneen tehdasasetuksiin palautus järkevä ratkaisu, ja miten ja mitä siinä tarvitaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu