Netistä tekstin ottaminen ja muokkaaminen

keksimonsteri

elikkä onko ihan sallittua ottaa nettitekststä suoraan pätkiä ja niistä löytyviä lähdeviitteitä, jos vaan muokkaa tekstin sananmuotoja, ettei sellaisenaan laita?

Löysin omasta aiheesta hyvän artikkelin ja siinä on pari hyvää pätkää mitä sellaisenaan voisin lainata, mutta voiko ne ottaa muokaten mukaan tekstiin? kun lähdekin on mainittu, voiko sen ottaa suoraan mukaan?

1

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Referoi vaan

      No, ainakin yhteiskuntatieteellisessä jotkut tekivät lähes koko gradunsa kuvaamallasi tavalla, että referoivat eli tiivistivät muiden kirjoittamia tekstejä ja merkitsivät sitten lähteet. Se teksti saattoi sujua vaikkapa tapaan: Tästä asiasta Vinkelmann (1976, 47) toteaa sitä ja tätä ja tuota. Sitten vaan puolen sivun pituinen kappale tätä tiivistelmää. Tällä tavoin viittaamalla pääsee luontevasti hyödyntämään toisen tekstiä.

      Seuraavassa kappaleessa sitten arveltiin tyyliin: Vinkelmann on siten päätynyt sen ja sen takia päätelmään. Tässä tiivistelmässä ei sitten ole pakko käyttää viittausta, vaikka sekin olisi tiivistelmää, kunhan sen kirjoittaa tyyliin, jossa gradun tekijä muka pohtii toisen oivalluksien syntymekanismia.

      Näin tuli sivun pituus tekstiä. Ja seuraavalla sivulla sama uudestaan ja ehkä seuraavalla taas jonkun toisen tekijän tekstin tiivistelmä samaan tyyliin. Ja kun muistaa ujuttaa tekstiin mahdollisimman paljon sivistyssanoja niin kiireisen tarkastajan mielestä se kuulostaa hyvinkin viisaalta. Ja jos sivistyssanoja ei muuten tahdo keksiä, niin englanninkielistä tekstiä tiivistettäessä voi toimia siten, ettei käännä käsitteitä kokonaan suomen kielelle, vaan vaikkapa tyyliin deterrenssi pelotteen sijaan, ja muuta sellaista vastaavaa. Niitähän on vaikka kuinka paljon olemassa.

      Mutta ovathan ne muuten ihan tyhjänpäiväisiä opinnäytetöitä ja vain viimeisenä keinona suositeltavia toteutustapoja. Siitä huolimatta monet saivat cum laudea ja magnaa näistäkin sepustuksistaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      30
      5063
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      67
      1940
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      113
      1827
    4. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1744
    5. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1690
    6. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      235
      984
    7. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      921
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      44
      897
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      843
    10. Mitkä on ne piirteet

      Mitkä kaivatussasi vetoaa tai mihin ihmiset kiinnittävät huomiota
      Ikävä
      53
      792
    Aihe