elikkä onko ihan sallittua ottaa nettitekststä suoraan pätkiä ja niistä löytyviä lähdeviitteitä, jos vaan muokkaa tekstin sananmuotoja, ettei sellaisenaan laita?
Löysin omasta aiheesta hyvän artikkelin ja siinä on pari hyvää pätkää mitä sellaisenaan voisin lainata, mutta voiko ne ottaa muokaten mukaan tekstiin? kun lähdekin on mainittu, voiko sen ottaa suoraan mukaan?
Netistä tekstin ottaminen ja muokkaaminen
1
233
Vastaukset
- Referoi vaan
No, ainakin yhteiskuntatieteellisessä jotkut tekivät lähes koko gradunsa kuvaamallasi tavalla, että referoivat eli tiivistivät muiden kirjoittamia tekstejä ja merkitsivät sitten lähteet. Se teksti saattoi sujua vaikkapa tapaan: Tästä asiasta Vinkelmann (1976, 47) toteaa sitä ja tätä ja tuota. Sitten vaan puolen sivun pituinen kappale tätä tiivistelmää. Tällä tavoin viittaamalla pääsee luontevasti hyödyntämään toisen tekstiä.
Seuraavassa kappaleessa sitten arveltiin tyyliin: Vinkelmann on siten päätynyt sen ja sen takia päätelmään. Tässä tiivistelmässä ei sitten ole pakko käyttää viittausta, vaikka sekin olisi tiivistelmää, kunhan sen kirjoittaa tyyliin, jossa gradun tekijä muka pohtii toisen oivalluksien syntymekanismia.
Näin tuli sivun pituus tekstiä. Ja seuraavalla sivulla sama uudestaan ja ehkä seuraavalla taas jonkun toisen tekijän tekstin tiivistelmä samaan tyyliin. Ja kun muistaa ujuttaa tekstiin mahdollisimman paljon sivistyssanoja niin kiireisen tarkastajan mielestä se kuulostaa hyvinkin viisaalta. Ja jos sivistyssanoja ei muuten tahdo keksiä, niin englanninkielistä tekstiä tiivistettäessä voi toimia siten, ettei käännä käsitteitä kokonaan suomen kielelle, vaan vaikkapa tyyliin deterrenssi pelotteen sijaan, ja muuta sellaista vastaavaa. Niitähän on vaikka kuinka paljon olemassa.
Mutta ovathan ne muuten ihan tyhjänpäiväisiä opinnäytetöitä ja vain viimeisenä keinona suositeltavia toteutustapoja. Siitä huolimatta monet saivat cum laudea ja magnaa näistäkin sepustuksistaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167160- 1992547
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1041992En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761538Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911079- 41990
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46959- 77863
- 45729
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7718