ese

sulake palaa

On se perkele että meikäläiset joutuu maksamaa myrskyn ylityöt ja kulut
edellä Pitäs olla sellaset vakuutukset että kuluttajat ei joutua maksumieheks.perjantaina taa luvassa myrskyä että lisää korotuksia.laittakaa linjoihin vaihtovirta vaseliiniä.

2

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos sulake palaa, vika on todennäköisimmin sisäjohtoverkossa. Ongelma siis voi johtua kotoisesta eristeviasta, eikä ymmärtämättömän tule ryhtyä johtoja vaseloimaan. Vintti pimeeksi myrskyn ajaksi! Aamun kirkastuessa sitten valoisammin ajatuksin.

    • Vikavirtasuoja

      No se nyt vaan on niin, että loppupelissä käyttäjä maksaa myrskytuhot. Vaikka sähköyhtiöllä olisi miten suuri vakuutus tahansa, joka korvaisi jopa voltin suuruiset jännitteeen tippumiset niin arvaappa huviksesi paljon sellainen vakuutus maksaa? Ja toinen visainen kysymys, arvaappa mistä sähkoyhtiö ottaa rahat siihen vakuutukseen. Ei ole sellaista energiayhtiötä joka voi pyöriä tappiolla, poislukien ehkä tuulivoima-alalla mutta sinne kaadetaankin verovaroja surutta, koska Vihreät on vielä toistaiseksi hallituksessa. Jyväskylässä kyllä yrittävät kovasti saada oman energiayhtiönsä nurin mutta siinäkin tuli seinä vastaan, ja nyt kaupunki joutuu laskemaan lainankorkonsa markkinatasolle energiayhtiölle antamistaan lainoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      59
      778
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      111
      763
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      43
      636
    4. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      212
      565
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      516
    6. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      76
      513
    7. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      51
      508
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      496
    9. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      82
      473
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      37
      470
    Aihe