Jo vuosikymmeniä on etenkin kotimaisten elokuvien arvostelu ollut sellaista, että se mikä on ollut kriitikoiden mieleen, niin ei taas sitten ole kansaan purrut juuri ollenkaan, ja taas sitten mistä kansa on tykännyt, niin kriitikot ovat ne haukkuneet ihan pystyyn. Esimerkkinä Suomen kansan rakastamat Uuno -elokuvat, joista kriitikot eivät pitäneet ollenkaan, kun taas sitten melko ahdistavatkin Aki Kaurismäen elokuvat, jotka kuvaavat ankeita oloja ja joissa naama totisena ällistellään, niin ovat saaneet huippupisteet kriitikoilta, ja päässeet kansainväliseenkin levitykseen viemään ankeaa Suomi kuvaa maailmalle. Myös muitakin ahdistavia ja yliampuvia kotimaisia elokuvateoksia ja näytelmiä on päässyt kriitikoiden suosioon, kuten se erittäin vakavasta tapauksesta kertova Jussi Kylätaskun Uuni, joka palkittiinkin jollakin palkinnolla. Myös Rakkaudella Maire -elokuva jossa myös kuvattiin koko ajan elämän surkeutta ja tapahtui ihan yliampuvaa muutenkin, niin elokuvan pääosaa esittänyt Eeva Litmanenhan sai roolistaan palkinnon, joten sekin elokuva mahtoi saada aika hyvät pojot kriitikoilta, mutta kansaan ei tainnut sekään purra, enkä kyllä ihmettele.
Mutta mistä moinen arvostelumentaliteetti johtuu? Kriitikot ilmeisesti suosivat sellaista omaperäistä, taiteellista ja syvällistä, jotka ovat mahdollisimman kaukana todellisesta elämästä? Aika monessa taiteen lajissa, mutta ei viihdetaiteessa, niin yksi ominaispiirrehän on vakavamielisyys, niin ehkä siksikin kriitikot pitävät näitä totisia elokuvia oikeana taiteena. Millaisia mielipiteitä muilla aiheesta.
Kriitikot vs kansa
huonotarvostelut
1
123
Vastaukset
- Missämännään
no, otetaan vaikkapa kymmeniä tuhansia elokuvia nähnyt tavis elokuvafani ja ns elokuva taiteelisen alan koulutuksen omaava kriitikko joka ei ole nähnyt kuin vaikkapa sata elokuvaa, niin kumman mielipide on parempi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433037Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta613021- 422387
- 311873
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa831798Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251729- 481586
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä791307- 391270
- 791090