Vaikuttaako auton ikä päästömittausissa olevaan sallittuun rajaan. Eli onko tuo hyväksyttävä raja vanhemmilla autoilla korkeampi, kuin uusilla?
Päästömittaus
7
1036
Vastaukset
- Näin se on
Vaikuttaa. Tarpeeksi vanhoista ei mitata päästöjä ollenkaan.
- ölykööli
Juu, tiedän kyllä, että ei niin vanhoista, mutta onko tuohon pakolliseen päästömittaukseen mitään vaikutusta auton vuosimallilla, mitkä pitää päästömittauttaa? Esim. onko 1994 vm. ja 2009 vm. päästömittauksissa eri korkeusarvot? Saako vanhemmassa olla korkeammat, vaikka moottorin tilavuus ja polttoaine olisi autoissa samat?
- Aika samat
noissa vuosimalleissa paitsi että uudemmassa katsotaan myös obd. 80-luvun vehkeissä saa tupruttaa saasteita reilusti enemmän ja 78 ja vanhempia ei mitata.
- Päästö
Aika samat kirjoitti:
noissa vuosimalleissa paitsi että uudemmassa katsotaan myös obd. 80-luvun vehkeissä saa tupruttaa saasteita reilusti enemmän ja 78 ja vanhempia ei mitata.
Bensa raja-arvot:
Ko 2001
co 0.2
hC 100
Mitataan vain yli 2000rpm OBD mittaus korvaa joutoläyntimittauksen.
Vähäpäästöinen bensiini ( pokollinen ko 1.1.1992)
Joutokäynti
Co 0.5
HC 100
Yli 2000rpm
Co 0.3
Hc 100
Lambda 0.97-1.03. O2 5%.
Nämä arvot aina jos ajoneuvo alunperin varustettu kolmitoimikatalysaattorilla, ko ei väliä.
Bensa ko 1.1.1.87
Co 3.5
Hc 600
1.1.78-31.12.86
Co 4.5
Hc 1000
O2 molemmissa 5%.
Mitataan vain joutokäynnillä alle 1000rpm.
Diesel ko 1.1.80 alkaen
Ahtamaton 2.5
Ahdettu 3.5
Euro4 1.5, pakollinen ko 1.1.2006.
Nämä siis M1 luokan ajoneuvo massa alle 2500kg.
Joitakin merkki ja mallikohtaisia poikkeuksia on sekä bensiini - että diesel raja-arvoissa.
- Anonyymi
Kun olet ostanut uuden fordin ja se ei toimi jos on pakkasta yli 10 astetta. Vika johtuu pakokaasun puhdistus lisäaineesta.Merkkihuolto ei osaa korjata vikaa eikä saa poistaa järjestelmää autosta. Eli jos haluaa ajaa autolla talvella on järjestelmä poistettava jossain muualla. Voiko Suomen oikeuslaitos estää kansalaisen ajamasta ostallaan uudella autolla jos on pakkasta yli 20 astetta.
- Anonyymi
Kysy oikeuslaitokselta äläkä täältä. Muutenkin koko juttus on pelkkää paskaa.
- Anonyymi
Edelliseen...ostamallaan uudella autolla jos pakkasta yli 10 astetta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 244982
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333573Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543464Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu203360Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232960Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod282700Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint172379Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1182373MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142195Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S331784