Huhuu, voiko linnuille syöttää riisiä ?

Vai kuolevatko ne kiinalaiseen ravintoon ?
Ei niissä ainakaan suolaa ole.
Jos joku tietää, niin vastaa ystävällisesti.
21152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

"Riisin on sanottu olevan vaaraksi pikkulinnuille. Väite on kuitenkin osoittautunut tuulesta temmatuksi.

- Riisistä ei ole mitään vaaraa pikkulinnuille. Se on urbaani legenda, kertoo Bird Life Suomen hankekoordinaattori Timo Metsänen.

Metsäsen mukaan monet lintulajit esimerkiksi Aasiassa käyttävät riisiä pääasiallisena ravintonaan."
Tuossa ylhäällä lähde yle.fi


Muutoin ruokinnasta http://www.birdlife.fi/lintuharrastus/talviruokinta.shtml

Äänestä
  • Kiitos!Vaikuttaa luotettavalta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maha täynnä kirjoitti:

Vai kuolevatko ne kiinalaiseen ravintoon ?
Ei niissä ainakaan suolaa ole.
Jos joku tietää, niin vastaa ystävällisesti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu