Nyt keksin jotain idea,että olisiko hyvä ajatusta kun perustaa facebookin ryhmään esimerkiksi "helsingin yksinäiset" tai "helsingin ja lähialueen yksinäiset"?En itse ole helsingistä kunpa ajatukseni ehdotusta.Toinen vaihtoehtoa,että perustaa olisi "Suomen yksinäiset" ryhmään?Tietysti jos heillä ei ole facebookkia,että ehkä voisi tähän palstaan etsiä vaikka kavereita.
Facebookin käyttäjille
Alone think
9435
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Huono idea koska ei yksinäiset kuitenkaan uskalla ketään tavata. Olisimme siltin yksinäisiä mutta perusta sinä ryhmä ja katsotaan liittyykö siihen kukaan.
Hyvä pointti oikeastaan. Tuskinpa aivan pystymetästä kaikki uskaltaa mennä viettämään aikaa täysin tuntemattomien kanssa varsinkin, jos muutenkin on taipumusta mennä lukkoon vieraassa seurassa.
Joidenkin kohdalla saattaa auttaa, jos tapaamiseen tulevien kanssa saa jutella ensin vaikkapa juurikin facebook-ryhmässä, tai sitten ei. Kokeilemalla kai sekin vain selviää.
Samanlaisia ajatellut vasta itsekin! Pk-seudulla saattaisi parhaiten Fb-ryhmä onnistuakin, koska ihmisiä on suht. helppojen yhteyksien päässä pajlon.
Ja ainahan sitä voi sitten tarkentaa, jos ottaa tuulta alleen, eli luoda vaikkapa Turun-, Tampereen- ja Lahden yksinäisten ryhmät - yksittäiset käyttäjäthän voivat kuulua jokaiseen sen mukaan, missä ovat kiinnostuneita käymään miiteissä. Koko Suomen kattavaan ryhmään yksistään en usko. Tietysti riippuu ihan tarkoituksesta, että halutaanko vain chatata ja vertaistukea toisia netissä anonyymisti, vaiko kohdatakin joskus jossain.
Saako ryhmiä facebookissa sellaisiksi, että niihin liittyneet näkyvät vain ryhmän jäsenille? Voisi madaltaa kynnystä liittyä. Esimerkiksi, jos Henna Henkilöllä on fb-tili ja siinä kourallinen sukulaisia pari hyvänpäiväntuttua kavereina, eikä Henna halua sukulaistensa saavan tietää, ettei ole kavereita fb:n ulkopuolellakaan, niin hänhän ei voisikaan liittyä ryhmään.
https://www.facebook.com/groups/187596298000295/?fref=ts
https://www.facebook.com/groups/343599996208/?fref=ts
https://www.facebook.com/groups/105302365592/?fref=ts
https://www.facebook.com/groups/5734149658/?fref=ts
https://www.facebook.com/groups/35751062499/?fref=ts
https://www.facebook.com/groups/129411537255159/?fref=ts
https://www.facebook.com/groups/101456373234060/?fref=ts
https://www.facebook.com/groups/Sinkut2013/?fref=ts
https://www.facebook.com/groups/675261709164107/?fref=ts
https://www.facebook.com/treffit?fref=ts
https://www.facebook.com/groups/202544126542926/?fref=ts
https://www.facebook.com/groups/382488925188258/?fref=ts
https://www.facebook.com/groups/1407935059442055/?fref=ts
https://www.facebook.com/groups/501758566504454/?fref=ts
https://www.facebook.com/groups/5306967642/?fref=ts
https://www.facebook.com/groups/491685980867508/?fref=ts
Tuossa muutama ryhmä, joista voi aloittaa ennen kuin luo uuden.
Olen jo facebookin sinkut ryhmässä mutta ei kukaan halua jutella mitään vaikka naiset siellä valittaa että haluavat viestejä miehiltä ja sitten kun lähettää asiallisen viestin niin ei kukaan vastaa. Aivan turhaa touhua kun naiset katsoo vaan ulkonäköö kelle vastaavat.
En itse kuulu mihinkään noista ryhmistä, mutta noin yleensä ottaen aloittaisin keskustelun kyllä ihan yleisesti siellä julkisella puolella, en lähettelemällä yksityisviestejä ihmisille, joita en tunne.
Muiden kuin ystävien lähettämät viestit menevät Other-postilaatikkoon, jota en ainakaan itse muista tsekata kuin silloin tällöin tosi harvoin. Eikä siellä kyllä muuta olekaa kuin nigerialaiskirjeitä.
Hieno nähä et on yksinäisiä facebookissa. Itellä aina ollut tietoisuus ettei sinne oo asiaa ku ei oo kavereita. Sama ku menis baariin yksin, no way. Onko jotkut rekisteröitynyt vaikka on täysin yksinäinen ja haalinu kavereita? Not my business ainakaan tällä hetkellä. Ja varmasti kaverittomuuden ongelmaan palaan vaikka naisen löytäisinkin. Ei jutut voi rullata jos on yksinäinen. Itellä aika rajoittunut ajatusmaailma, harmi sinänsä. Kehityksestä jäljessä, fuck iiit..
Tämä Suomi 24 on niin paljon monipuolisempi, kun täällä on se kahvilakin, deittipalsta ja sitten tännekin voi luoda sen profiilin. Sitten voi aina ehdottaa pubi-iltaa, että chattaa saa, mutta vaan pikkukännissä kotona siellä chattipuolella, että jos on juuri sellaista yksinäisyyttä niin sen varmaan pikakorjaa sellainen, että pääsisi pubi-illanviettoon Suomi 24:n baariin. Jota ei vielä ole olemassakaan. Tai sitten vaan siirtyy kahvilan puolelle.
Koko se Facebook on perusperiaatteeltaan enempi niille, jotka kerää kavereita itselleen vaikka ulkomaan matkoilta ja sitten haluaa olla kontaktissa, mutta Suomi 24 on paljon trendikkäämpi, että täällä ei esitellä mitään vaimojen serkuille sopivia pyhäkoulujuttuja ja sen vuoksi se verkostoituminen on laiminlyöty.
Hellou!
Mulla on useampia fb frendejä,mutta olen huomannut että vain 2 heistä on todellisia ystäviä.
No muilla ei ole väliäkään,parempi yksi hyvä kuin 600 huonoa,joita kiinnostaa lähinnä brassaileva status.Ällöä.