Suukkosuun hoito

Tietämätön?!

Ostin n. kuukausi sitten viherkasvin nimeltään "Suukkosuu" myyjä kertoi kasvin olevan helppo hoidokki. Reilun viikon/ kahden verran kasvi pysyi terhakkaana, aukaisi jopa muutaman kukan. Mutta nyt se on alkanut nuokkumaan,"väsyneen" oloinen. olen kastellut kerran viikossa. sijoituspaikka on osittain valoisa. vesi ei ole jäänyt seisomaan vadille, enkä ole vaihtanut multaa. Neuvoja, jotta en menettäisi kaunista kukkaani!

5

3550

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yritän auttaa

      Kastele lautaselle. Kasvi ei oikein pidä siitä, että sen varret kastuvat. Multa saa olla tasaisen kostea, mutta ei litimärkä. Kastele vähän kerrallaan, mutta useammin kuin kerran viikossa, etenkin, jos kasvi saa aurinkoa. Aurinko kuivattaa mullan liian nopeasti ja voi huonolla tuurilla polttaa juuret, kun purkki ja multa kuumenee paisteessa. Myös liika märkyys on pahasta, koska se taas mädättää juuret.

      Kukkakauppias sanoo aina kaikkia kasveja helppohoitoisiksi ;) -Ei muuten kauppa kävisi.

    • Tietämätön

      Kiitos vinkistä. Yritänpä ko. konstia. Jospa peliä ei olisi vielä menetetty :)

    • Jukka

      Ihmiset hukuttaa kukkansa aivan yhtä usein kuin kuihduttavat janoon. Paras konsti on sormin tunnustella multaa sisältä. Jos multa on kosteaa, sitä ei tarvi kastella, vaikka olisi "kastelupäivä".

      • Suukkosuu

        "Virheist' oppii, kokemus karttuu" Toivottavasti peukaloni alkaa myös vihertämään ajansaatossa!


    • Vihersormi

      Mietin että taidan tänä kesänä viedä ulos suukkosuun hmmm.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      285
      1164
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      286
      1028
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      920
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      889
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      839
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      74
      818
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      108
      692
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      578
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      561
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      11
      508
    Aihe