Alla oleva on otanta käräjätuomari Santamaan perusteluista miksi hän totesi Anneli Auerin syylliseksi miehensä murhaan. Tosiasiassa syytetyn ei tarvitse esittää minkäänlaisia todisteita syyttömyydestään vaan syyttäjällä on asiassa todistustaakka ja näytön on oltava kiistaton, muussa tapauksessa tuomio on päätettävä syytetyn eduksi. Tässä tämän päiväisessä päätöksessä ei ole esitetty kiistattomia todisteita vaan päätös on tehty olettamusten perusteella.
"Santamaan mukaan Anneli Auerilta on voitu edellyttää, että hän esittää itselleen myönteistä vastanäyttöä voidakseen kumota tai heikentää päänäytön näyttöarvoa saadakseen sen laskemaan alle tuomitsemiskynnyksen.
-Anneli Auer ei ole siihen kyennyt, Santamaa summaa."
Käräjätuomari Anette Santamaan erikoista lain tulkintaa
6
609
Vastaukset
- yksi riittäisi
Miksi pitää olla samasta asiasta monta eri aloitusta?
- kelvoton tutkinta
ja kostonhimoinen syyttäjä kippaavat oman osaamattomuutensa valmiiks syylliseks julistetun niskaan
- Ei ehkä ollutkaan
"Jukka S Lahden omainen: Anneli ei ehkä ollutkaan murhaaj"
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201312140063937_uu.shtml - missä on volvot
Tässä ajassa olisi hyvin ehtinyt käymään läpi kaikki punaiset ja vaikka sinisetkin volvot suomen rekisteristä ja selvittää niiden liikkeet.Onko tehty?
- uteliias
Jyrki Virolainen, professori (emeritus)
809. Ulvila-jutun tuomion tarkastelua, osa I
"
6. Satakunnan käräjäoikeuden tuomiosta löytyy myös asianmukaisella tavalla laaditut seikkaperäiset ja ymmärrettävät perustelut, mutta tämä koskee yksinomaan tuomion lopputuloksen osalta eri mieltä olleen ja vähemmistöön jääneen käräjätuomarin perusteluja. Sen sijaan enemmistön muodostaneiden tuomareiden perustelut jättävät monessa suhteessa paljon toivomisen varaa ja herättävät perusteltujen vastausten sijasta enemmän vain kysymyksiä ja ihmettelyä."
http://jyrkivirolainen.blogspot.fi/2013/12/810-ulvila-jutun-tuomion-tarkastelua.html - piiri pieni
Tunteeko ulvilalainen tuomari Annette Santamaa kenties hyvinkin ulvilaisen ent. ministeri Anne Holmlundin, joka puolestaan nimitti Mikko Paateron aikoinaan poliisiylijohtajaksi ja Paateron pojan avustajakseen? Paatero taasen juhli aikoinaan helpottuneena Ulvilan surman ratkeamista, jo ennen esitutkinnan valmistumista. Kuulemma, jopa helpottuneena. Helpottuneena mistä syystä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4652959Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152716Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2761734Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841304Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4411245Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631098- 1561081
- 56999
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41998- 79995