Ei osinkoja enään tule valtiolle

"Tästä hyötyy erityisesti Suomen valtio ja me veronmaksajat, koska valtio on Fortumin pääosakas. Se saa jo nykyisin puoli miljardia euroa vuodessa osinkotuloja Fortumista ja ny tehdyn kaupan jälkeen summa tulee suurella todennäköisyydellä nousemaan."
Mielipidepankki, mitä houraat ?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11918763

Ei osinkoja tule enään myydystä yhtiöstä.
Pitää olla omistajana jos meinaa osinkotuloja saada.

"Se saa jo nykyisin puoli miljardia euroa vuodessa osinkotuloja Fortumista"
-eikai valtio olisi ollut myymässä 2,5 miljardilla jos se tulusi 5-vuodessa osinkoina.

KELLE KERROT SATUJASI ?
Pitää olla vähintään vasemmistolainen johon tuo oppoaa.
857
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Fortum -verrkko ja ½ -miljardia valtiolle tullut osinkoina /v

Ei ihme jos ei sosialistien bisnes toimi.
Tuolla ajattelulla kun tehdään.

HUH:: nuo maan rahureina.

Äänestä

Tässä vasta mielipide oli. varsinaista keputototuutta.

Valtio ei ole luopunut tässä kaupassa yhdestäkään Fortum-osakkeestaan, joten valtio saa edelleen yhtä suuren osuuden Fortumin osinkopotista kuin aina ennenkin. Osinkojen määrä vain todennäköisesti kasvaa.

Äänestä
  • Jos yritys tarvitsee rahaa investointeihin tai velkojen maksuun (Venäjän valtavat rahantarpeet) ei tietenkään silloin osinkoja jaeta. Kassassa olevat rahat menevät velkoihin.

    Äänestä

Eikö juuri Fortum verkko myyty.
Valtiolla ei osaa eikä arpaa siihen enään.

Äänestä
  • Fortum ilmoitti torstaina myyvänsä Suomen sähkönsiirtoliiketoimintansa 2,55 miljardilla eurolla. Ostajana on yhtiö, josta kaksi kansainvälistä sijoittajaa omistaa 80 prosenttia ja loput 20 prosenttia jakautuvat kahdelle suomalaiselle eläkevakuutusyhtiölle.

    Ostajat olivat odotetusti isoja yhteiskunnalliseen infrastruktuuriin sijoittavia ulkomaisia rahastoja.
    Suuret infrastruktuurijätit, tässä tapauksessa Australiasta tuleva First State Investments ja kanadalainen Borealis, pystyvät maksamaan kotimaisia sijoittajia kovempaa hintaa kahdesta syystä.

    Kansainvälisinä jätteinä niillä on toimintaa ja konttoreita ympäri maailman. Verokeitaitten kautta ne pystyvät minimoimaan vero- ja hallintokustannukset.

    Monet pitävät edelleen puolivaltiollisen yhtiön alueverkkoja kansallisomaisuutena, joka olisi pitänyt säilyttää suomalaisena.
    mm. keskusta oli vastaan ulkomaille myyntiä.

    "paskå housuissa lämmittää sen hetkensä"

    Äänestä

Osingonmaksu ei
lisää omistajan varoja

Fortum maksoi viime vuodelta osinkoa 1,00 euroa osakkeelle. Valtiolle tämä tarkoitti 450 miljoonan osinkopottia. Fortumin markkina-arvo oli maanantaina Helsingin pörssissä noin 12,5 miljardia euroa.

Hallitusammattilaisten yhdistyksen Boardview-lehden kesänumerossa rahoitusprofessori Vesa Puttonen suomii suuria osinkoja maksavia yrityksiä näköalattomuudesta. Puttosen mukaan isot osingot ovat merkki epäluottamuksesta yhtiöön.

Osakeyhtiöissä osingonmaksupolitiikasta päättäminen on selvää: osakkeenomistajat määräävät, kuinka niitä maksetaan. Puttonen kuitenkin muistuttaa, että osingon maksaminen ei kasvata osakkeenomistajien varallisuutta.

– Yhtiökokouksessa osakkeenomistajat päättävät siirtää rahaa yrityksen tililtä omalle tililleen. Mitään muuta osingonmaksussa ei tapahdu, Puttonen kirjoittaa.

– Osingonmaksun jälkeen yrityksen kassa on osinkojen verran pienempi - osingot eivät kasvata osakkeenomistajien varallisuutta. Jos osinkoa ei makseta, rahat jäävät yrityksen tilille.

∇ Mainos, artikkeli jatkuu alempana ∇∇ Artikkeli jatkuu ∇

Puttosen mielestä lyhytnäköiselle osingonmaksupolitiikalle on vaihtoehto.

– Yritystoiminnan keskiössä pitäisi olla investointien, uusien markkinoiden hakemisen, innovoinnin ja kasvun. Kannattavasta kasvusta hyötyvät arvonnousun ansiosta osakkeenomistajat, mutta siitä hyötyvät myös työntekijät ja muut sidosryhmät.

Osinkohaarukka kasvoi
valtion päätöksellä?

Palataan Fortumiin. Hyötyvätkö muut työntekijät ja muut sidosryhmät kuten suomalaiset sähkönkuluttajat, jos Fortum luopuu sähkönsiirrosta ja ulkoistaa vesivoimaloiden käyttö- ja kunnossapitohenkilöstöään?

Henkilöstö ei ole ainakaan pitänyt ulkoistamissuunnitelmista. Ulkoistaminen tarkoittanee työehtojen heikennystä. Vesivoimaloissa ihmetelläänkin, miksi valtion omistama Fortum haluaa saada kaiken puserrettua työntekijöistään.

Sähkönsiirrosta luopuminen on monisyisempi asia. Jos mahdollisesta myynnistä saatavat rahat todella investoidaan esimerkiksi uusiutuvaan energiaan eikä niitä makseta osinkoina, hyötyjien joukko voi olla suuri.

Fortumin osingot ovat olleet viimeisen yhdeksän vuoden aikana 0,58-1,35 euroa osaketta kohti. Käytännössä Fortum on ollut yksi Helsingin pörssin parhaista osingonmaksajista, kun sen osinkotuotto on ollut viiden prosentin tuntumassa.

Fortumin päätös kasvattaa osinkohaarukkaa kielinee siitä, että valtio tarvitsee lisää rahaa. Jostain rahat budjettialijäämän kattamiseenkin pitää saada.

Osingonmaksu ei kasvata valtion varallisuutta mutta lisää käytettävissä olevia varoja hetkellisesti. Onko Fortum valtiolle osinkokone?


http://www.taloussanomat.fi/energia/2013/07/19/onko-fortum-valtiolle-osinkokone/20138805/12

Äänestä

(Eka, Kansa, STS-Pankki jne) palveluksessa jossa osaamisen sijaan vaadittiin sopivaa jäsenkirjaa. No, punapääomalle kävi kuten kävi, joitain osia pelastettiin mm. KOP:n suojiin jottei demaripoliitikkojen pahimmat sumplimiset tulisi ilmi.

NYT TAAS SDP SUMPLAAMASSA HYVÄN OSAN YHTIÖSTÄ POIS
= sippi

Miksi taas nuo demarit päässeet asioita hoitamaan ?

Voi kristus !
Demarit odottaa vielä osinkoja myydystä yhtiöstä.
Ulkomaiset tahot vie kermat päältä.
Asiakas aina kaiken maksaa.
Tietää Fortum verkon hintojen korotuksia tietyn suoja-ajan jälkeen.

Äänestä

Kansainvälisinä jätteinä niillä on toimintaa ja konttoreita ympäri maailman. Verokeitaitten kautta ne pystyvät minimoimaan vero- ja hallintokustannukset.

Monet pitävät edelleen puolivaltiollisen yhtiön alueverkkoja kansallisomaisuutena, joka olisi pitänyt säilyttää suomalaisena.
mm. keskusta oli vastaan ulkomaille myyntiä.

"paskå housuissa lämmittää sen hetkensä"

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SDP propakantaa ! kirjoitti:

"Tästä hyötyy erityisesti Suomen valtio ja me veronmaksajat, koska valtio on Fortumin pääosakas. Se saa jo nykyisin puoli miljardia euroa vuodessa osinkotuloja Fortumista ja ny tehdyn kaupan jälkeen summa tulee suurella todennäköisyydellä nousemaan."
Mielipidepankki, mitä houraat ?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11918763

Ei osinkoja tule enään myydystä yhtiöstä.
Pitää olla omistajana jos meinaa osinkotuloja saada.

"Se saa jo nykyisin puoli miljardia euroa vuodessa osinkotuloja Fortumista"
-eikai valtio olisi ollut myymässä 2,5 miljardilla jos se tulusi 5-vuodessa osinkoina.

KELLE KERROT SATUJASI ?
Pitää olla vähintään vasemmistolainen johon tuo oppoaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu