Heips! Luin juuri elämäni ensimmäisen dekkarin ja ihastuin. Kirja oli Boris Akuninin Leviatanin purjehdus. Toivoisin, että joku kirjan lukenut osaisi suositella minulle jotain samantyyppistä luettavaa. Kirjan ei tarvitse tapahtua laivalla, tietenkään, mutta muuten pidin kirjan tunnelmasta. Siitä kuinka mahdollisia murhaajia esiteltiin laajalti ja erityisesti siitä, että murhilla ei millään tavalla mässäilty. Levitatanin purjehdus on kirjan takakannen mukaan "klassinen suljetun tilan murhamysteeri", eli esim. sellaisia olisi mukava lukea enemmänkin. :)
Myös hyvinkirjoitetut kirjat, joissa uhrina on nuori nainen kiinnostavat.
Kiitoksia kaikille suosittelijoille.
Leviatanin purjehdus
Satu
1
494
Vastaukset
- Anonyymi
Tämän ja muita hyviä kirjoja kirjoittanut Boris Akunin on juuri julistettu terroristiksi putinin fasistisen venäjän taholta. Tämä on ensimmäinen kerta sitten stalinin vainojen kun kirjailija julistetaan terroristiksi.
Noiden kirjojen myynti ja levitys on luonnollisesti venäjällä enemmän tai vähemmän kiellettyä, enkä ihmettelisi jos siellä kohta nähtäisiin kirjarovioita natsi saksan tyyliin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1084787Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744031476- 1891104
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1101088Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861000Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk14963tilitoimistopiirainen huutaa
mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt11948Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47921- 64911
- 64876