Yritän vielä.

Joutsenolainen esikoislestadiolainen (entinen, kun sai potkut)on pieksenyt lapsiaan nuorimmasta vanhempaan. Mikä on syy, ei tiedetä. Ehkä on suivaantunut erotuksestaan esikoisista. Esikoiset väittävät, että heillä ei kuriteta lapsia. Ja toinen väittää ei Joutsenossa ole esikoislestadiolaisia. Taas kukko kiekaisi ja kiekaisia vielä kolmannen kerran tämän viestin poistajalle.
794
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Pari selvennystä.
1. Häntä ei olla erotettu esikoislestadiolaisuudesta, vaan kaikki alkoi, kun minä, lööppien vanhin tytär, erosin esikoisista.
2. Ja kyllä, nämä tapahtui Joutsenossa ja Joutsenossa asuu edelleenkin esikoisia, tosin emme me :)
Minkä takia jaksat jauhaa asiasta? Hanki elämä, jos sulla riittää energiaa puida tätä asiaa päivä tolkulla.

Äänestä
  • Täällä näitä jauhajia riittää. Syntien laskijoita. Tuomioitten antajia. Itsensä puhtaana kehujia. Pilkkaajia. Jumalan sa kieltäjiä. Jeesuksen verellä pestyjä. Raamatun väärin lukijoit. Kaikkiin raamatun kohtiin sokeasti uskovia. Ja minunlaisia pas.kan jauhajia.

    Hyvä että oikasit tuon Joutsenolaisten esikoislestadiolaisuuden. Tämän kirjoitukseni tarkoitus on oikoa lestadiuolaisuudessa vääriä todistuksia. Ja että he vaikka lukevat raamattua, eivät siitä ymmärrä minua enempää. On eri asia lukea sitä ja ymmärtää myös noudattaa sitä.

    Minun puolesta Joutsenossa saa olla esikoisia ja saa hakata omia lapsiaan, mutta ei pidä valehdella. Jumala ja minä, annamme anteeksi, jopa hel.vetin hevosmiehellekin.Ja piste! Että, hah haa vaan.

    Äänestä

hah hah sekopää savon ukko sai nyt kritiikkiä ihan "hevosen suusta"

Äänestä

Vähän samoilla linjoilla tuon haxon kanssa. Kyse on ikävästä yksittäistapauksesta ja sellaisen jauhaminen täällä voisi varmaan loppua.

Äänestä

Ei se ollut niin , vaan se oli että kun Pietari kielsi Heransa , kolmannen kerran .
Kukko lauloi ...

Olisiko tuosta kurituksesta , puhuttava Raamatun mukaan ?

Raamatun mukaan , Joka kuritta kasvaa , se Kunniatta kuolee..

Äänestä

Esikoisuudesta ei edelleenkään erota. Ja liikkeen jättäneitä omaisia rakastetaan aivan samalla tavalla kun liikkeen piiriin kuuluvia.

Valetta on siis, eikä tämä sivu ole iltalehden lööpeille tarkoitettu. JOs alamme jumalattomien tekemisistä tänne kopioimaan lööppejä, niin tuhanne sellaista
linkkiä voin kopioida joka päivä tänne.

Miten jumalaton voikin olla noin tyhmä kun tämäkin avaus taas osoittaa.

Äänestä

Jumalaton voi olla tyhmä, mutta minä en. Ymmärrätkö? Ja se on tosi, että rakastatte vain omia joukkoja, vaikka olisivat lastensa hakkaajia tai raiskaajia. Mutta ulkopuolisianne ette ymmärrä vaikka he olisivat Jumalalalle paljon otollisimpia. Nyt sitten en tarkoita itseäni. Teidän syntien kaivajaa ei teistä pahemmin rakasta kukaan,...ehkä Jumala armollansa.

Mitä tulee kopioimisesta, niin lestadiolaisuus kopioi raamatusta kaiken sen mikä heille sopii. Kopioikaa myös ne Jeesuksen neuvot, mikä koskee lähimmäistä oli hän sitten omassa karsinasta tai ei. Ymmärrätkö? Ette tietysi haluakkaan ymmärtää kuin itseänne. Olen perinn täynnä teidän omahyväisyyttänne ainoina Jumalan hyväksyttyinä, ja Jeesuksen anteeksi antajana kaista teidän pahoistakin, teidän itse huiomaamattomista synneistänne ja joittenkin teidän rikoksistanne. Nostan hattua ja pyydän anteeksi kaikilta hiljaisilta täälläkin näkymättöminltä lestadiolaisilta, jotka ovat alistetut karsinanne nurkkaan kuulemaan pässien määkinää. Ymmärrättkö sanoi entinenkin täällä oleva mies?

Se iloisuus ja minun pilkkamisesta ja tuomitsemiseta on hel,vetin hevosmiehellä, se iloisuus on minulla, että voin todella kertoa teille, teidän kaksinaismoraalisesta uskostanne. Jota ei ehkä kukaan ole ennen teille sitä sanonut. Ymmärrättekö.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


su*** kirjoitti:

Joutsenolainen esikoislestadiolainen (entinen, kun sai potkut)on pieksenyt lapsiaan nuorimmasta vanhempaan. Mikä on syy, ei tiedetä. Ehkä on suivaantunut erotuksestaan esikoisista. Esikoiset väittävät, että heillä ei kuriteta lapsia. Ja toinen väittää ei Joutsenossa ole esikoislestadiolaisia. Taas kukko kiekaisi ja kiekaisia vielä kolmannen kerran tämän viestin poistajalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu