Lapsen ensimmäinen tapaaminen? -kuva vai livenä?

MielenmuuttajaM

Eli tilanne nyt se, että eksä on tällä hetkellä sairaalassa synnyttämässä - käynnistys aloitettu ja odotellaan milloin lähtee tulemaan..
Meidän suhdetta sen kummemmin ruotimatta totean vain, että en ole siellä mukana ja sairaalassa katsomassa. Netin välityksellä ja kännyllä tiiviisti yhteyttä pidetty :) Tarkoitus on, että tammikuussa saan nähdä, sitten kun vauvaa voi kotoa lähteä ulos viemään..
Kielsin laittamasta kuvaa hänestä, olin sitä mieltä että haluan nähdä livenä ensimmäistä kertaa :) -laitoin nyt kuitenkin viestiä, et muutin mieltäni :D oon niin täpinöissäni asiasta viime metreillä..etten tiedä maltanko odottaa?

Mitä mieltä muut asiasta? kumpi olisi parempi? itse pohjimmiltaan edelleen sitä mieltä, että ensi näkemä tavatessa. Ajattelin toisaalta kuvan näkemistä, niin ehtisi tottua "tuntemaan" ja reagoida rauhassa ja ehkä pillittääkin :D , niin nähdessä olisin viileämpi ja valmistautunut..mutta toisaalta sitte mieluummin en!

9

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mamma vain

      Sinunhan vauva on! Kyllä olisit aika kylmänluonteinen jos et haluaisi heti saada kuvaa pienestä ihmeestä.Uusi elämä hätkähdyttää aina.Ja äitinä voin sanoa että exäkin voi kaivata tukeasi vauvan kansssa,Kyllä vauvan kanssa voi liikkua mutta alkuun kannattaa välttää ihmismassoja.Vastasyntyneen katseessa asuu viisaus,

      • ap.

        Joo kuulemma vastasyntyneillä on sellainen kaikkitietäväinen katse..
        Häviää kuulemma n. kuukaudessa.

        ap.


    • Vastasyntynyt,,

      Faktoja tietämättä, pakko kysyä/ihmetellä että miksi et mene sairaalaan katsomaan vauvaa kun tämä on syntynyt? Eikö vauvan äiti halua vai mikä on syy?
      Suosittelen että menisit tapaamaan uutta tulokasta pian koska vauvat ovat vastasyntyneen näköisiä vain noin viikon ajan, sitten muuttuvat vauvan näköisiksi:)

      • ap.

        Tää nainen on naimisissa. Siinä yksi syy, joka selittää lopun...

        ap.


      • ...
        ap. kirjoitti:

        Tää nainen on naimisissa. Siinä yksi syy, joka selittää lopun...

        ap.

        Siis onko se lapsi edes sun? Aviomiehen piikkiinhän se nyt kumminkin menee.


      • ap.
        ... kirjoitti:

        Siis onko se lapsi edes sun? Aviomiehen piikkiinhän se nyt kumminkin menee.

        On kuulemma. Ei tuolla ole enää mitään syytä valehdella asiassa tässä vaiheessa. Ei kato hyödytä mitään. Vaikka eihän noista naisista ikinä tiedä..Miehensä piikkiin menee automaattisesti. Tiedetään..

        Muttamutta. itsehän jokainen seuransa valitsee ;)

        Pitäsi itse nyt siis valita kuvan ja IRL väliltä.


      • ...
        ap. kirjoitti:

        On kuulemma. Ei tuolla ole enää mitään syytä valehdella asiassa tässä vaiheessa. Ei kato hyödytä mitään. Vaikka eihän noista naisista ikinä tiedä..Miehensä piikkiin menee automaattisesti. Tiedetään..

        Muttamutta. itsehän jokainen seuransa valitsee ;)

        Pitäsi itse nyt siis valita kuvan ja IRL väliltä.

        "Kuulemma" kannattaa ottaa DNA-testit ja jatkaa haaveilua lapsensa näkemisestä sitten jos tarpeen.
        Nainen voi kuvitella kaikenlaista, mitä vain itse päässään haluaa uskoa. Jopa senkin, ettei ole edes raskaana, kunnes lapsi syntyy tai sen, että on raskaana vaikka raskaus kestäisi 2 vuotta. :D


    • Uteliasulla,

      Oliko nainen siis jo naimisissa kun "panitte" lapsen alulle?vai menikö naimisiin vasta raskaaksi tulon jälkeen? Luuleeko aviomies että lapsi on hänen?
      Ja jos mies luulee että lapsi on hänen niin miten voit lasta tavata:(?
      Pyydä kuva vaan niin näet pian lapsesi! Lienee jo syntynyt?@

      • ap.

        En ota kantaa tarkemmin. Lapsi syntyi ja se on musta eli ei voi olla minun mitenkään.
        ap.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      606
      2456
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      413
      1965
    3. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      23
      1830
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1468
    5. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      1446
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      65
      1339
    7. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      122
      1194
    8. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      22
      980
    9. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      16
      958
    10. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      853
    Aihe