Ujo on työnhaussa ja työpaikoilla täysin eri asemassa, kuin muut, sosiaaliset ja ulospäinsuuntautuneet ihmiset. Ujo on aina vaarassa kokea syrjintää ja työpaikkakiusaamista, koska on luonteeltaan ujo, sisäänpäin kääntynyt ja vetäytyvä.
Ujo voi myös olla introvertti, eikä välttämättä kaippaakkaan kovin runsasta sosiaalsita kanssakäymistä, vaan viihtyy lähinnä itsekseen. Tätä ei työpaikoilla yleensä katsota hyvällä. Työpaikka/työelämä voi olla ujon helvetti, koska ei kaikille aian löydy sitä unelma työpaikkaa. Minulle tämä työelämä ja kaikki opiskelua on ollut yhtä kärsimystä. Lääkitystä ja terapiaakin kokeiltu, mutta ei niistäkään olut apua.
Kannattaako ujon hakea töitä?
3
353
Vastaukset 3
- jalaa1
Esitetään vastakysymys: Miksi ei kannattaisi hakea?
- konstit on monet
Terveisiä freelancerilta! Työnhaku hoituu sähköpostein ja nettisivuilta löytyvin työnäyttein. Mulla ei ole pomoa, ei työkavereita, toimisto on himassa, asiakkaiden kanssa asioiminen hoituu sähköpostein ja harvoi puheluin jne.
Kaverini pyörittää omaa nettiyritystä eikä silläkään ole työnhakuongelmia, pomoa tai vittumaista työporukkaa. Ollaan molemmat onnellisia veronmaksajia, koulutustamme vastaavissa ammateissa ja tienataan vähintään keskituloisesti. Upeeta!
Toista se oli ennen, kun ei ollut nettiä eikä sähköposteja, ei tekstiviestejä yms., vaan kaikki piti hoitaa aina naamatusten tai puhelimella.
Niin, että kannattaa valittaa vasta sitten kun on kokeillut KAIKKI nykyajan vaihtarit eikä mikään niistä kelpaa. - työnhaussa syrjitty
Tiedän tunteen. Mun työsopimuksia ei ole monesti jatkettu ihan sen takia, että olen ollut kyllä ahkera, mutta liian omissa oloissani. Työnantajat haluaa "hyvän tyypin", joka soveltuu parhaiten siihen työporukkaan, hällä väliä onko innokas työntekijä tai ahkera. Itse ainakin tykkään keskittyä itse työhön. Turhanpäiväinen jauhanta työkavereiden kanssa ei kiinnosta. Ei sussa ap, ole mitään vikaa. Et vain ole sitä tyyppiä mitä työnantajat ensisijaisesti etsii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä3451276- 54763
2 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk55738- 38735
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä152633Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa59616- 45614
Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma26601- 56596
- 43550