Luottotiedoton

Hei!
Luottotietoni palautuvat ensi kesäkuussa ja olen vakituisessa palkkatyössä. Tarvitsin lainaa 2500euroa. Maksukyky 350euroa/kk.
Omaisia minulla ei ole, joilta voisin lainata ja pankki ei myönnä lainaa ennenkuin luottotietoni ovat kunnossa.
Vippipojat on ainoa paikka, mistä saan tällähetkellä, mutta korot ovat aivan käsittämättömät :(
Olisiko kellään järkeviä neuvoja/vinkkejä asiaan?
5322
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ainoa järkevä neuvo on: älä ota lainaa ennen kuin olet pankkien mielestä luottokelpoinen!!
En tiedä, mihin tuota 2500 euroa tarvitsisit, mutta epäilen, ettei se ole maailman tärkein asia. Siiis unohda koko juttu. Ja aloita kesäkuussa puhtaalta pöydältä, jos ihan oikeasti tarvitset silloin ylimääräistä rahaa. Ja harkitse silloinkin tarkkaan, kannattaako sikakallis vippi vai voisiko selvitä sitä ilman.

Äänestä

Lehmäkin ymmärtää, että sähköaitaan koskeminen tekee kipeää. Se ei tee samaa virhettä kovin monta kertaa. Miksi sinun pitäisi, kun entinenkin vielä kirvelee?

Äänestä

Noniin jos luottotiedot palautuvat kesäkuussa niin tolla pelillä ne on taas loppuvuodesta menneet uudelleen. Ota nyt edes sinä opiksesi ja lopeta tuo vippailu ja hoida talouttasi järkevämmällä tavalla. Oletko varma että pankki lainaa sulle heti kun luotot palautuvat? Vähän epäilen...

Äänestä
  • Eikö pankilla ole norsunmuistia. Ei kait se niin mene, että heti luottotietojen palaamisesta voidaan antaa lainaa. Kait sielläkin on ihmisiä töissä.

    Äänestä

Kun sitä maksukykyä on, niin säästä. 350€ on 8kk:ssa jo yli 2500€. Jos kaiken ylimääräisen tulon vielä säästää, ja miettii onko kaikki oma kulutus niin hirveän tärkeää, on tavoite aina vain lähempänä. Säästäminen on kuitenkin helppoa, halpaa ja sama kuin saisi verotonta tuloa johonkin mitä oikeasti haluaa/tarvitsee. Kerron rohkaisuna että meidän kolmen hengen perhe säästi reilun parin tonnin tuloista vuoden aikana keskimäärin 850€/kk.

Tokihan säästäminen on jo aloitettu, kun tiedät paljonko se maksukyky on...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


4532 kirjoitti:

Hei!
Luottotietoni palautuvat ensi kesäkuussa ja olen vakituisessa palkkatyössä. Tarvitsin lainaa 2500euroa. Maksukyky 350euroa/kk.
Omaisia minulla ei ole, joilta voisin lainata ja pankki ei myönnä lainaa ennenkuin luottotietoni ovat kunnossa.
Vippipojat on ainoa paikka, mistä saan tällähetkellä, mutta korot ovat aivan käsittämättömät :(
Olisiko kellään järkeviä neuvoja/vinkkejä asiaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu