Hyvää joulua

Hyvää Joulua ja työntäyteistä Uutta Vuotta Tallinan Taaville.

Vieläkö muuttofirma on toiminnassa.
24277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Päivää taas. Muuttofirma pyörii hyvin ja töitä riittää ja työajat ovat nyt pitkiä kun tuo valoisan aika on niin lyhyt. Olinkin viemässä muutamaa muuttokuormaa.
Pari perhettä muutti Tallinaan ja heillä oli omakotitalot joten vientiä riitti.
Muuttoaikaa oli viikko kun sen verran heidän Kanarian lomansa kesti.
On se nykyään helppoa ei tarvitse itse huolehtia mistään. Voi mennä lomailemaan ja me teemme kaiken raskaan työn sillä aikaa. Taidan mennä urakan päätteeksi viikoksi johonkin kylpylään Tallinaan. Alkaa maa polttaa jalkojen alla.
Onkohan minulla liian paksut sukat tai lämpimät kengät kun niin polttelee.
Vien tuossa mennessä yhdeltä rakennukselta romukuorman kaikki tarpeetomat kodinkoneet. Kumma kun eivät laita niitä seinään kiinni, nehän voi mennä piloille jos pakkasta tulee tai joku voi varastaa.
Vien ne mennessä turvaan Tallinaan.
Lempäälän K-Markettiin sain porttikiellon ilman syytä. Minä vain mittaisin sopisikko kinkku minun mahaan ja laitoin sen takin alle, ja en tiedä miten siinnä niin kävi että unohdin maksaa. Kyllä oli nopeakinttuinen kauppias kun sai minut kiinni jo puolen kilometrin juoksun jälkeen.
Vietä hauska joulu äläkä syö liikaa kinkkua niin jaksat syödä kalkkunaakin.

Äänestä
  • kuulehan virolaisrosva jos minun rakennukselle menet niin kirvas heiluu

    Äänestä

  • minä rakennan kirjoitti:

    kuulehan virolaisrosva jos minun rakennukselle menet niin kirvas heiluu

    Rauhallista joulua sinullekkin

    Äänestä

  • On se hyvä että välillä lepäät jaksat taas auttaa ihmisiä.Niihin polteleviin jalkapohjiin olis varmaan hyvä apu kun laitat kylmäkallet sukansisään,lopuu poltelu.

    Mitäs jos toisit tallinasta tullessas nesteitä siellä on varmasti varastoja jotka kaipaa tyhjennystä.Ja myynti suoraan rekasta tullinjälkeen.

    Saisit vähän matkakustannuksia pienemmäksi.Työn iloo sinulle

    Äänestä

  • Ällistynyt kirjoitti:

    On se hyvä että välillä lepäät jaksat taas auttaa ihmisiä.Niihin polteleviin jalkapohjiin olis varmaan hyvä apu kun laitat kylmäkallet sukansisään,lopuu poltelu.

    Mitäs jos toisit tallinasta tullessas nesteitä siellä on varmasti varastoja jotka kaipaa tyhjennystä.Ja myynti suoraan rekasta tullinjälkeen.

    Saisit vähän matkakustannuksia pienemmäksi.Työn iloo sinulle

    Juu tuli taas levättyä. Täytyykin kokeilla noita kylmä kalleja uudestaan, kun eivät oikein toimineet. Ostin Kuljun kartanosta pari kappaletta, mutta ei oikein sopineet kenkiin. Ostin tarpeeksi isot kalossit ja vot heti sopi.
    Oli niillä aika hankala kävellä ei oikein tahtonu pystyssä pysyä. Juoksu ei onnistunut ollenkaan ja se on tärkeä että se onnistuu kun väliin tulee niitä äkkilähtöjä. Ei ne kyllä jäähdyttänyt yhtään. Miten suomalaiset saa ne jäähdyttämään. Auttaisiko jos ne laittaisi johonkin kylmään vähäksi aikaa vaikka naapurin jääkaappiin. Voisi hakiessa vähän poistaa sieltä kaikkea pilaantuvaa kuten leikkeleet ja muut.
    Tuo nestehomma ei ole tullut mielenkään. Sehän vähentäisi huomattavasti rahtikuluja kun olisi paluukuorma. Minähän voisin satamassa luvata niille suomalaisturisteille, että vien niiden nestelastit Suomeen ihan ilmaiseksi, varmasti antaisivat.
    Ei ne enää Helsingissä muistaisi kelle antoivat. No toisin tietysti ne joko löytötavaratoimistoon tain jollekin joka haluaisi ne väkisin ostaa sitä varten että palauttaa ne niille antajille.
    Jos tämä bisnes alkaa vetää niin heitän sinulle muovikassillisen euroja palkaksi hyvästä vihjeestä.
    Lähden huomenna viemään yhtä muuttokuormaa ennen kuin omistajat ehtii hermostua. Tullessa tulee tuhat litraa nestesaippuaa joten niistä saa rahat puhtaana käteen.

    Äänestä

Kyllä ne rosvot on aivan muista maista nykyään, kun Virosta.Tarkastakaa juntit tietämyksenne, ennenkuin alatta täällä kansallisuuksia leimaamaan. Ja kirvesmiehelle sanon , että siinä voi käydä itselle kylmät jos ei osaa muutakuin fiskarssia heilutella pelotteeksi.

Äänestä
  • Vanha venäläinen sananlasku. Virolaisrosvot ja veronkerääjät vie viimeisen leipäpalan lasten suusta.

    Äänestä

  • kuulehan sinä virolaisten rosvojen puolustaja. taitaisit itse kylmetä ensin tule koetra. löytyy kalustoa vaikka toisit kaverisikin. olen latonu virolaisia rosvoja tallinassa monet kerrat turpiin oikein nuoruuden injnolla. on ottaneet jätkät lukuu ilman kehätuomaria kun on meikäläiselle tulleet päätään aukoon.

    Äänestä

  • anti tulla vaan rosv kirjoitti:

    kuulehan sinä virolaisten rosvojen puolustaja. taitaisit itse kylmetä ensin tule koetra. löytyy kalustoa vaikka toisit kaverisikin. olen latonu virolaisia rosvoja tallinassa monet kerrat turpiin oikein nuoruuden injnolla. on ottaneet jätkät lukuu ilman kehätuomaria kun on meikäläiselle tulleet päätään aukoon.

    Olen pieni ja hintelä virolainen rosvo, tulen sinne ja voisin ensin aukoa sulle päätäni ja sitten leipoa sua pataan, sen jälkeen kuorrutan sun vaimosi piparin

    Äänestä

Älytkää p.askat jotain ennenkuin alatte täällä uhoamaan. Taitaa vellit jo olla housuissa,kun pelottaa ,että tulee pataan.

Äänestä
  • Jormako se täällä taas?

    Äänestä

Hei ottakaa Juti-naamarit päähän ja menkää Lempäälän torille ottamaan matsia jääkiekkomailat kädessä. Minä tulen myymään lippuja tilaisuuteen.
tulee komeat otsikot, "Suurottelu viron rosvot vastaan Lempäälän kodinturvajoukot".
Kutsutaan Pikku-Kakkosen kuvaajat paikalle ikuistamaan tilaisuus.
Siitähän voisi tulla suurtapahtuma kuten Eukonkannosta muualla.

Äänestä

Kannatetaan tulen varmasti huutamaan eläköötä tasapuolisesti molemmille

Äänestä

Minä löin juuri vetoa Taavin puolesta. Tunnen hänet 205cm, 175 kg pelkkää lihasta ja luut lisäksi. Amerikkalaisen vapaapainin Baltian mestari. Veti kerran rautakangen solmuun kun hermostui. Pianonkin kantaa yksin autoon kun tekee muuttokuormaa.

Äänestä

Taavin tunnen minäkin oli kerran kanssani raksahommissa. Hän oli virossa oppinut ettei mitään työkaluja tai tarvikkeita jätetä valvomatta tai ne pidetään lukkojen takana. Kun lähdettiin ruokatunniille niin kintaitansa hän ei ottanut mukaan vaan usein nosti bobkatin pienoiskaivurin takapään ilmaan ja laittoi kintaat takapyörän alle suojaan. Voimaa kyllä tuolla lihaskimpulla löytyy.

Äänestä

Sitähän minä olen kokoajan yrittänyt epäilijöille tolkuttaa.Ei taavi ole rosmo,vaan rehti työmies.

Äänestä

olkoon mikä tartsani hyvään niin eiköhän luuvitonen tiputa ukon. luulen tuon virolaisrosvon olevan viiskytkilonen riisitautinen rokonarpinen tenukeppi. kyllä jätkä putoo kerran vetäsyllä kuonoon. tule jätkä huomenna puolenpäivän jälkeen sokos marketin eteen siihen manttaalitalon nurkille niin katotaan kumpi on haka ja kumpi putoo. jos meinaa tuoda kavereitaan niin kylä niitä täältäkin löyttyy otetaan senkka joka rosvolta

Äänestä
  • kyllä lempäälä on aika punainen sen jälkeen kun otetaan valkoisilta senkka nenästä

    Äänestä

  • kumpi voitti en ehtiny tulla paikalle kannustamaant oisin kyllä taputtanut kummallekin

    Äänestä

  • torin laidalta kirjoitti:

    kumpi voitti en ehtiny tulla paikalle kannustamaant oisin kyllä taputtanut kummallekin

    Punaiset voitti. Lyötiin valkoinen tunkeutuja matalaksi.

    Äänestä

  • Historiaväärennös kirjoitti:

    Punaiset voitti. Lyötiin valkoinen tunkeutuja matalaksi.

    Älä sinä revittele siellä. Ei viron rosvot uskaltaneet tulla paikallekaan. Tai tosin tuli yksi musta bemari jossa oli kolme viron jätkää vaan näytettiin pesäpallomailoja ja kysyttiin aikooko kauankin olla niin kumit ulvo kun jätkät lähti. jos se tallinan rosvo oli siinä niin ei pistä varmaan enää nokkaansa tänne muuten rupee mailat viuhuun. yksi juoppo yritti aukoo päätään mutta kun läksin kohti niin ihmeen lujaa se vielä pääsi. Olisit tullu paikalle niin olis hymys pyyhitty kestopyyhkeellä etkä aukos lärviäs täällä.
    viron rakentajat teki meikäläisenkin työttömäksi ja kohta putoo ansiosidonnaiseltakin niin nyt vielä rosvot sieltä tuppaa tnne, ei käy.

    Äänestä

Niin te kahinoitte tuossa "sokos marketin (hauska ilmaisu)" parkkipaikalla vai? Meinaan kun eihän täällä Lemposissa mitään toria ole! Kaksi torikauppiasta kesaäkaudella on kyllä: toinen k-marketin parkkipaikalla ja toinen kangaskaupan parkkipaikalla. Harmittaa muuten, kun eivät voi olla samalla myyntialueella. Pitkin kylää joutuu talsimaan torikauppiaiden perässä! Ikääntyvä ihminen minäkin jo... Virallinen torimyyntialue on ilmoitettu olevaksi juuri tuossa k-marketin parkkipaikalla, kahdesti viikossa. Kesäisin siis toimii yhdellä kauppiaalla. Siinä olisi virolaisyrittäjälle muuten vinkki, että täällä kaivataan kunnon kauppatoria! Ryhtyisin vakiasiakkaaksi, jos siihen ilmestyisivät suitsujuuston ja muiden virolaisherkkujen myyjät! Toriaikoja ja -kauppiaita odotellessa!

Äänestä
  • Oletkos sinäkin niitä viron rosvoja kun alat niitä puolustella. Pysy kaukana meistä muuten istut sinäkin linnsaasa.

    Äänestä

  • valkoinen lempäälä kirjoitti:

    Oletkos sinäkin niitä viron rosvoja kun alat niitä puolustella. Pysy kaukana meistä muuten istut sinäkin linnsaasa.

    Miten niin valkoinen? Eihän täällä ole lunta missään?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ällistynyt kirjoitti:

Hyvää Joulua ja työntäyteistä Uutta Vuotta Tallinan Taaville.

Vieläkö muuttofirma on toiminnassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu