Bokserikoneen kesto

Reiska vaan

Subarun bokserikoneessa sylinterit kuluvat toispuoleisesti koska männät makaavat poikittain eivätkä pystyssä.

Tämän vuoksi lentokoneiden, joissa käytetään bokserikonetta, on lennettävä toisinaan ylösalaisin. Tämä siksi että sylinterit eivät kulu soikeaksi ja kone ala syömään öljyä. Tosi on!

10

1028

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jossi

      Ei haittaa mitään. Nehän käännetään puolen miljoonan kilometrin jälkeen ylösalasin ja taas mennään toinen mokoma.

    • tuplakaasari

      Kyllä tähtimoottori on lujin, kääntää vain vartin meno suuntaan vartti miljoonan välein.

    • Arvaus

      Onko aloittaja A-katsastuksen insinööri?

    • Haisuli

      Todennäköisesti kirjoitat totta.

      Kulumista tapahtuu silloin kun voitelu pettää.

      Voitelu tuskin kuitenkaan pettää,koska öljyä on yllin kyllin juuri tällä sylinterin alakyljellä.

      Sekin oon totta että vanhaa Subarua ei saa jättää kovin sivulle kaltevaan parkkiin.Syystä että männän takaa pääsee ajan mittaan öljyä palotilan puolelle.Öljyä alkaa kulua.

      Talvella pakkasessa metalli kutistuu.Siksi kaksilitrainen moottori onkin -30C asteessa enää litrainen kone.Tämän huomaa siitä että tehoja on alkumatkasta vähemmän.
      Juuuu-u

    • pientä rajaa

      "Tämän vuoksi lentokoneiden, joissa käytetään bokserikonetta, on lennettävä toisinaan ylösalaisin." Joo, on se aika vekkulia lentää vaikka 1000 km ylösalaisin,

    • Lento Kapu

      Ei tarvitse kääntää konetta ylösalaisin. Riittää kun kone siirretään Kiinan reiteille. Siellä ne menee meiltä katsoen väärin päin. Ja voitelu pelaa...

    • gc8 turbo

      Eiköhän moottorin keskipakoisvoimat ja inertia pidä huolen siitä, ettei ne männät siellä paljon makaile... Myös kiertokanki aiheuttaa kuormitusta muihinkin suuntiin kuin juuri sylinteriputken alareunaan. Tuntuu kuluvan noissa rivimoottoreissakin sylinterit soikeiksi ihan yhtä lailla. Vai johtuuko se siitä, että autoilla jarrutellaan ja kiihdytellään? Ja pitkittäismoottorisilla ajetaan mutkiin kovaa? Ennen kuin ketjun aloittaja purkaa ja kasaa vähintään kymmenen subarun bokserimoottoria hankkiakseen todisteita väitteilleen, kyseisen henkilön puheita tuskin kannattaa juuri kuunnella. Itse en kyseisen kaltaista kulumista ole moottoreissani havainnut, myöskään mittaamalla. Ja jos vastaiskumoottori on kerran niin huono, miksi ihmeessä esimerkiksi Porsche sitä käyttäisi kalliissa urheiluautoissaan? Subarun kaksilitrainen closed deck kuuluu ehdottomasti vahvimpiin moottoreihin. Se on myös varsin virittäjäystävällinen.

    • Helikopterikuskit

      Höpöjä puhelee tuo ympärilentelijämme.

    • LX subaru

      Että joku viitsii vastata noin vanhaan vitsiin.

      Mutta farmarin takaperä kyllä ullitaa 100 tkm jälkeen

    • ewing oil

      Jotkut saksalaisautojen rivimoottorit syövät öljyä jo heti ensimetreistä lähtien. Mitähän niille pitäisi aloittajan mielestä tehdä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      74
      2435
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      37
      1997
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      101
      1253
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      49
      1022
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      94
      937
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      26
      857
    7. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      152
      741
    8. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      30
      736
    9. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      41
      695
    10. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      608
    Aihe