Koska poliisi ryhtyy toimeen romaanien luvattomien käsiaseiden haltuunottamiseksi?
Hyvin monet romaanimiehet kantavat mukanaan isokaliberista puoliautomaattipistoolia. Asia ei ole mikää uusi tai poliisille tuntematon, mutta mitään ei tehdä. Viranomaiset pelkäävät rasistiväitteitä eivätkä halua puuttua asiaan.
Valtaväestöön kuuluvilta kansalaisilta aseet viedään pienestäkin rikkeestä tai perättömästä ilmiannosta. Pelkkä epäilyskin riittää kotietsinnän suorittamiseen.
Miksi romaaneita kohdellaan toisin?
Romanien luvattomat käsiaseet
15
695
Vastaukset
- jatkuvaa toimintaa
Kuuleppa salaisuus. Poliisit on kautta aikojen takavarikoineet romaaneiltä noita "sianrappo pistooleita"
Myös puukot ja astalot niiltä viedään. - Perinneasuun
kuuluvaan perinnepistooliin ei saa puuttua, vaan sen hankkimiseenkin saa sossun tukea.
- Tokkiinsa juu
Pulma pitää lakaista maton alle ja kiristää aselakia aseiden omistajien elämän vaikeuttamiseksi,kyllähän tiukennus varaa taitaisi vielä löytyä jos muutamassa kokoiuksessa käyvät kahvia ja pullaa mussuttamassa.
rikollisen aineksen aseisiin ei tule puuttua,uskomuksen mukaan heiltä voi loppua patruunat ennen seuraavaa keikkaa sikäli kun sitä ennen ajetaan ravit. - höpö höpö
Älä jauha peetä tollo. Kyllä aina luvattomia aseita löytyy, vaikka niitä kaiken aikaa takavarikoidaankin.
Luvalliset aseet pitäisi ensin kieltää kokonaan, niin pitkässä juoksussa se vaikeuttaisi myös luvattomien aseiden markkinoihin. Kaikki aselain kiristämiset vaikuttavat pitkällä aikajänteellä myön luvattomien aseiden määriä vähentävästi, koska silloin ei perikunnilta enää heru raaka-ainetta laittomille asemarkkinoille.- nääsnääs
Aseiden kieltäminen lisää luvattomien määrää rajähdysmäisesti, sillä luvallisistakin aseista tulee tällöin samantien luvattomia.
- Tosi on, että
"Luvalliset aseet pitäisi ensin kieltää kokonaan, niin pitkässä juoksussa se vaikeuttaisi myös luvattomien aseiden markkinoihin".
Varmasti. Markkinat kasvaisivat vielä nykyisestään huomattavasti. - "perikunnalta"
kylläpä nämä "perikuntien" pössykät ovat pienemmästä päästä laittomien kategoriassa. jos edesmenneellä oli hallussaan laillisia aseita, virkavalta kyllä korjaa ne nopeasti parempaan talteen odottamaan myyntiä tai uutta luvittamista.
vanhat "sotamuistot" ovat sitten asia erikseen.
- tlk
Ase on monen mielestä pelottava, autot ja känniset tappajakuskit ei pelota ihmisiä eikä huumekuskit eikä epäkuntoisilla autoilla ajavat.
Pelkkä nallipyssy tuottaa kauhua paljon enemmän kuin silmittömästi kaahaava auto. - Hello Alaska
Kyllähän totuus on niin, että mikäli päättäjät eivät muuta aselakia pikaisesti valvovampaan suuntaan nykyisestä asekieltolaki-periaatteesta. Suomessa kohta on joka jannulla luvaton pyssy kupeella. Tuo järjestelmä mikä nykyään on, on ihan järjen vastainen, jos puhutaan "Kontrolloidusta asevalvonnasta". Se mitä nyt kontrolliksi kansanedustajat ja ministerit kutsuvat on päivä päivältä menetettyä kontrollia .
Henkirikokset ovat kasvussa ja yhä häikäilemättömämpiä ovat teot. Kun vastaantulevat ihmiset alkavat huitomaan puukolla tai kaivavat katkaistua haulikkoa takin alta, pistää se jokaisen rehellisenkin ihmisen miettimään sitä, pitäisikö omaa fyysistä suojaustaan parantaa ihan aseistuksella. Ja Suomen aselaki on syvä ja savinen tie, verrattuna aseen hakuun esim ulkomailta lomamatkan yhteydessä tai muuta hämäräreittiä.
Ehdottomasti aselaki on hyvällä ajatuksella rakennettu, mutta huonolla toteutuksella pilattu. Ja sen sijaan että se nostaisi turvallisuuden tasoa, se heikentää sitä. Lisäksi se kuristaa hiljalleen Suomalaisen asealan elinkeinon ja katkeroittaa nykystä harrastajakuntaa.
Esim Sako-Beretta on tehnyt 2013 ennätystuloksen. Ei Suomen vaan Ulkomaankaupalla.
Ulkomainen aseiden valmistus ja kauppa ei ole loppunut mihinkään, eikä lopu. Päivittäin hihnat suoltavat ulos pistoolia ja pitkää asetta.Ja kauppa käy. Ja osa näistäkin kulkeutuu laittomia teitä Suomeen.Syömään laillisia asemarkkinoita. Sitä puroa tuskin patoaa koskaan kukaan. Voihan sitä aina utopikot heruttaa ajatuksella, mutta järkevämminkin voisi asioita hoitaa.
Valvontaa ja kontrollia pitää olla, mutta jos hankinnasta tehdään kuin sulan laavan päällä kävelyä, varmasti moni valitsee sen helpomman reitin. Ja se ei ole todellakaan paras asia.- --------------------
höpö höpö.
- sikavaa menoa
Asekauppiaille on jäänyt paljon pistooleita varastoon. Pitäisi järjestää suljettu huutokauppa, jossa aseen saisi tehtaan hintaan sellaiset miehet, joiden sotilaspassissa yleisarvosana on KIITETTÄVÄ.
Sikapistooleita kohta tarvitaan. - Juhani K.
Tämä onkin paras idea pitkään aikaan. Ensinnäkin passissa ei ole yleisarvosanaa vaan yleisarvostelu sekä kenttäkelpoisuus. Sivulla 8 on varusmieskoulutuksen arvostelut ja vastakkaisella sivulla 9 kertausharjoituskoulutus.
Jostain kumman syystä sotilaspassissani ovat molempien sivujen kummatkin arvostelut kiitettäviä.
Saisinko sieltä huutokaupasta ostaa kaksipistoolia vai päätetäänkö niin että kaikilla kiitettävillä saa ostaa pistoolin?- Santahamina
Itselläni varusmiespalvelun arvostelut olivat vain tyydyttävä,
silti aselupia on minulla ollut jo kauan, eikä mitään ongelmia ole ko.asioiden
kanssa ollut.
Sotilas ja siviilielämä ovat kaksi eri asiaa.
.
- täyskäsi
Jos kaks kiitettävvee, ni sitte konepistoolj.
- puikkari
Kaikille "mutka" matkaan...tulee elämästä tasa-arvoisempaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834483Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu253258Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392914Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172727- 162700
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432567Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172559Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132285MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142095Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737