Romanien luvattomat käsiaseet

eirasisti

Koska poliisi ryhtyy toimeen romaanien luvattomien käsiaseiden haltuunottamiseksi?

Hyvin monet romaanimiehet kantavat mukanaan isokaliberista puoliautomaattipistoolia. Asia ei ole mikää uusi tai poliisille tuntematon, mutta mitään ei tehdä. Viranomaiset pelkäävät rasistiväitteitä eivätkä halua puuttua asiaan.

Valtaväestöön kuuluvilta kansalaisilta aseet viedään pienestäkin rikkeestä tai perättömästä ilmiannosta. Pelkkä epäilyskin riittää kotietsinnän suorittamiseen.

Miksi romaaneita kohdellaan toisin?

15

727

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jatkuvaa toimintaa

      Kuuleppa salaisuus. Poliisit on kautta aikojen takavarikoineet romaaneiltä noita "sianrappo pistooleita"
      Myös puukot ja astalot niiltä viedään.

    • Perinneasuun

      kuuluvaan perinnepistooliin ei saa puuttua, vaan sen hankkimiseenkin saa sossun tukea.

    • Tokkiinsa juu

      Pulma pitää lakaista maton alle ja kiristää aselakia aseiden omistajien elämän vaikeuttamiseksi,kyllähän tiukennus varaa taitaisi vielä löytyä jos muutamassa kokoiuksessa käyvät kahvia ja pullaa mussuttamassa.
      rikollisen aineksen aseisiin ei tule puuttua,uskomuksen mukaan heiltä voi loppua patruunat ennen seuraavaa keikkaa sikäli kun sitä ennen ajetaan ravit.

    • höpö höpö

      Älä jauha peetä tollo. Kyllä aina luvattomia aseita löytyy, vaikka niitä kaiken aikaa takavarikoidaankin.
      Luvalliset aseet pitäisi ensin kieltää kokonaan, niin pitkässä juoksussa se vaikeuttaisi myös luvattomien aseiden markkinoihin. Kaikki aselain kiristämiset vaikuttavat pitkällä aikajänteellä myön luvattomien aseiden määriä vähentävästi, koska silloin ei perikunnilta enää heru raaka-ainetta laittomille asemarkkinoille.

      • nääsnääs

        Aseiden kieltäminen lisää luvattomien määrää rajähdysmäisesti, sillä luvallisistakin aseista tulee tällöin samantien luvattomia.


      • Tosi on, että

        "Luvalliset aseet pitäisi ensin kieltää kokonaan, niin pitkässä juoksussa se vaikeuttaisi myös luvattomien aseiden markkinoihin".

        Varmasti. Markkinat kasvaisivat vielä nykyisestään huomattavasti.


      • "perikunnalta"

        kylläpä nämä "perikuntien" pössykät ovat pienemmästä päästä laittomien kategoriassa. jos edesmenneellä oli hallussaan laillisia aseita, virkavalta kyllä korjaa ne nopeasti parempaan talteen odottamaan myyntiä tai uutta luvittamista.
        vanhat "sotamuistot" ovat sitten asia erikseen.


    • tlk

      Ase on monen mielestä pelottava, autot ja känniset tappajakuskit ei pelota ihmisiä eikä huumekuskit eikä epäkuntoisilla autoilla ajavat.

      Pelkkä nallipyssy tuottaa kauhua paljon enemmän kuin silmittömästi kaahaava auto.

    • Hello Alaska

      Kyllähän totuus on niin, että mikäli päättäjät eivät muuta aselakia pikaisesti valvovampaan suuntaan nykyisestä asekieltolaki-periaatteesta. Suomessa kohta on joka jannulla luvaton pyssy kupeella. Tuo järjestelmä mikä nykyään on, on ihan järjen vastainen, jos puhutaan "Kontrolloidusta asevalvonnasta". Se mitä nyt kontrolliksi kansanedustajat ja ministerit kutsuvat on päivä päivältä menetettyä kontrollia .

      Henkirikokset ovat kasvussa ja yhä häikäilemättömämpiä ovat teot. Kun vastaantulevat ihmiset alkavat huitomaan puukolla tai kaivavat katkaistua haulikkoa takin alta, pistää se jokaisen rehellisenkin ihmisen miettimään sitä, pitäisikö omaa fyysistä suojaustaan parantaa ihan aseistuksella. Ja Suomen aselaki on syvä ja savinen tie, verrattuna aseen hakuun esim ulkomailta lomamatkan yhteydessä tai muuta hämäräreittiä.

      Ehdottomasti aselaki on hyvällä ajatuksella rakennettu, mutta huonolla toteutuksella pilattu. Ja sen sijaan että se nostaisi turvallisuuden tasoa, se heikentää sitä. Lisäksi se kuristaa hiljalleen Suomalaisen asealan elinkeinon ja katkeroittaa nykystä harrastajakuntaa.

      Esim Sako-Beretta on tehnyt 2013 ennätystuloksen. Ei Suomen vaan Ulkomaankaupalla.
      Ulkomainen aseiden valmistus ja kauppa ei ole loppunut mihinkään, eikä lopu. Päivittäin hihnat suoltavat ulos pistoolia ja pitkää asetta.Ja kauppa käy. Ja osa näistäkin kulkeutuu laittomia teitä Suomeen.Syömään laillisia asemarkkinoita. Sitä puroa tuskin patoaa koskaan kukaan. Voihan sitä aina utopikot heruttaa ajatuksella, mutta järkevämminkin voisi asioita hoitaa.

      Valvontaa ja kontrollia pitää olla, mutta jos hankinnasta tehdään kuin sulan laavan päällä kävelyä, varmasti moni valitsee sen helpomman reitin. Ja se ei ole todellakaan paras asia.

      • --------------------

        höpö höpö.


    • sikavaa menoa

      Asekauppiaille on jäänyt paljon pistooleita varastoon. Pitäisi järjestää suljettu huutokauppa, jossa aseen saisi tehtaan hintaan sellaiset miehet, joiden sotilaspassissa yleisarvosana on KIITETTÄVÄ.
      Sikapistooleita kohta tarvitaan.

    • Juhani K.

      Tämä onkin paras idea pitkään aikaan. Ensinnäkin passissa ei ole yleisarvosanaa vaan yleisarvostelu sekä kenttäkelpoisuus. Sivulla 8 on varusmieskoulutuksen arvostelut ja vastakkaisella sivulla 9 kertausharjoituskoulutus.
      Jostain kumman syystä sotilaspassissani ovat molempien sivujen kummatkin arvostelut kiitettäviä.
      Saisinko sieltä huutokaupasta ostaa kaksipistoolia vai päätetäänkö niin että kaikilla kiitettävillä saa ostaa pistoolin?

      • Santahamina

        Itselläni varusmiespalvelun arvostelut olivat vain tyydyttävä,
        silti aselupia on minulla ollut jo kauan, eikä mitään ongelmia ole ko.asioiden
        kanssa ollut.
        Sotilas ja siviilielämä ovat kaksi eri asiaa.
        .


    • täyskäsi

      Jos kaks kiitettävvee, ni sitte konepistoolj.

    • puikkari

      Kaikille "mutka" matkaan...tulee elämästä tasa-arvoisempaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6062
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      339
      5387
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2717
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2625
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      87
      1912
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      105
      1707
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1591
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1553
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1474
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1423
    Aihe