Kertokaapa te jotka tiedätte:-miksi Ylöjärven Uutiset lehden verkkosivuilta ei löydy ns. yleisönosasto kirjoitus osiota, jonne voisi kirjoittaa mielipiteensä sekä lukea muiden kirjoituksia ja kannanottoja kaupungin yms toiminnasta ? Terveisin:-Peukalo keskellä kämmentä, uudella internetin käyttäjällä.
Ylöjärven Uutiset -lehti
Peukalo
19794
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ylöjärven Uutiset ei ole uutislehti eikä kuntalaisten äänitorvi. Lehti edustaa ilmoittelijoidensa mielipiteitä ja antaa näkyvyyttä näille. Lehden tarkoitus ei ole niiden relevanttien kysymysten esittäminen, joita lukija ei itse pääse kysymään, joihin pitäisi vastata - lehti ei siis pyri tekemään laadukasta journalismia. Tämä on ymmärrettävää. Esimerkiksi valtuutettu Kotirannan kuntavaikuttajan roolin kritisointi voi nyppiä yrittäjä Kotirantaa, jopa niin paljon, että kaupungin ilmoittelu on vaarassa loppua.
Facebook omalla nimellä ja suomi24 nimettömänä ovat merkittäviä välineitä Ylöjärveläisen kuntademokratian kannalta. Olet tullut oikeaan paikkaan. Mitä sinulla on mielessä?
Anna palaa Peukalo - et ole ainoa joka hämmästelee tilannetta.
Ylöjärven Uutiset on perinteisen ylöjärveläisen hyvä-veli järjestelmään pohjautuvan poliittisen valtaklikin pää-äänenkannattaja. Ja 11.12. -13 lehden mukaan se kantaa huolta myös itärajan takaisista seurakunnista. - en tiedä miten se liittyy Ylöjärveen.
Se on kunnan ja seurakunnan tiedotuslehti, joka yrittää olla niin businessorientoitunut, että hirvittää. Lehti esittelee ahkerasti kaikkia uusia yrittäjiä. Mutta jos et ole valtaklikin suosikki tai suuri ilmoittaja, niin vaikka olisit yrittänyt pitäjässä 50 vuotta, niin halaistua sanaa et firmastasi voi lehdykäisen sivuilta lukea.
Perseenalinen anteeksi persoonallinen toimitushenkilö(stö) taas lentelee ihan omissa atmosfääreissään. Ilmaisten teatterilippujen toivossa seurapiireissä hyppelihiirenä pyrähdellessään se haluaa taata sen, että teatteriarvostelut saavat myös paljon enemmän palstatilaa kuin mitä ylöjärveläiset oikeasti ovat teatterista kiinnostuneita tai edes kävijöitä.
Se on ihan sama millaisia vaalituloksia kunnallisvaaleissa tulee, sillä sama vanha sisäsiittoinen valtaklikki jatkaa Ylöjärvellä. Heillä on liian paljon etujaan valvottavana. Muutoksia ei ole tullut eikä tule. Paitsi että perustelevat keskenään toisilleen räätälöityjä kovapalkkaisia virkoja, joihin kaikissa muissa kunnissa olisivat esteellisä omien kytkyjensä takia. Tilanteeseen tulee muutos vasta sitten, kun Ylöjärvi liitetään Tampereeseen!
Valtaklikin mielipiteistä poikkeavia näkemyksiä ei lehdessä julkaista. Siksi varmaan nettisaitillekaan ei voi vapaasti kirjoittaa. Sananvapautta ei ole eikä kunnioiteta.
Ilmoitusvälineenähän lehti on turha, sillä se tavoittaa vain osan ylöjärveläisistä. Sitä paitsi kun lehden sivualasta yli puolet on mainostilaa, tulisi lehden olla ilmaisjakelulehti - niinkuin usein ne numerot, joissa on seurakunnan tai citymarketin liite.
Journalismin irvikuva. Todellinen pienen johtoklikin talutusnuorassa lauhkeasti yhdenlaista totuutta julistava PRAVDA, joka meille eksyessään (nuo ilmaislehdet) joutuu suoraan paperinkeräyslatikkoon.
Tiedoksi vaan, että Ylöjärven Uutiset kuuluu Lehtitalo-konserniin (http://pirkanmaanlehtitalo.fi/) . Kyseessä on perheyritys, joka julkaisee ainakin näitäkin lehtiä; Akaan Seutu, Lempäälän-Vesilahden Sanomat, Sydän-Hämeen Lehti, Suur-Tampere ja Ideapark Uutiset. Yritys on mukana myös Wawe 100 paikallistelevisiossa ja Sun paikallisradiossa.
MInusta yritys on löytänyt taloudellisesti kannattavan tehdä lehtiä. Tätä voi arvostaa. Ylöjärven Uutiset on puolestaan sopeutunut hienosti paikalliseen toimintaympäristöön.
Jep. Todellakin on sopeutunut hienosti paikalliseen toimintaympäristöön. Eli hyväveliverkostoon. Tuon "Taustaa"- kirjoittajan jutun täytyi olla joko ivaa, tai ironiaa. Mutta tavallaan tosiaan totta, sillä onko joku joskus lukenut ko. lehdestä yhtään yrittäjävastaista artikkelia??
Muutama vuosi sitten, kun lehteä tilasin, aukeamman toisella puolella oli yrityksen mainos ja toisella puolella juttu yrityksestä ja yrittäjästä. Kriitikille jää kovin vähän tilaa, kun lehti taitetaan tuolla tavalla.
Olen aiemmin yrittänyt saada lehdessä julkaistua ihan mielipideosastolla omaa mielipidettäni erään yrittäjän toilailuista. Siis yksityishenkilönä, ei yrittäjänä. Ei onnistunut, sain sellaista kohtelua toimituksessa, että en enää milloinkaan edes harkitse sinne menoa, saati, että tilaisin lehteä.
Siis MILLOINKAAN!
Niin, taisi se olla toimituksen tarkoituskin, että en sinne toiste palaisi... "Hui kauheeta, tuollahan on oikeaa asiaa, eikä mitään propagandaa, eihän tuollaista totuutta voi lehteen painaa!!"
Ehkäpä kirjoituksesi oli täysin luokaton? Näätkö muissa lehdissä vastaavia hyökkäyksiä yksityishenkilöitä tai yrityksiä kohtaan? Aamulehtikin tietysti antoi pakit sinulle.
Ylöjärven Uutiset kuitenkin julkaisi mielipidekirjoituksen Sulo Vilenin puiston säiliöstä. Vaikkakin 1-2 viikkoa sen jälkeen, kun sama mielipidekirjoitus oli Tamperelaisessa.
Aamulehti julkaisi sen heti. Samoin PS (pirkanmaan sanomat). Ja nuo lehdet eivät muutelleet teksiäni millään muotoa, joten ei se nyt ihan luokaton voinut olla. Pikemminkin epäsopiva Ylöjärven yrittäjien mielestä. Kauempana osataan olla objektiivisempia...
"Hyökkäyksiä yksityishenkilöitä tai yrityksiä kohtaan?" Haa! Taisi kalikka kalahtaa jo! Vai mistä kumman hyökkäyksistä höpäjät??
Ylöjärven Uutisten "mielipidekirjoitukset" ovat kunnanvaltuuston jäsenten ja muiden poliitikkojen kirjoituksia, joita eivät lue muut kuin oman puolueen kannattajat. Iso osa lehden jutuista on lehtikonsernin yhteisiä diipadaapa-juttuja, joilla vain täytetään lehteä. Aivan turha lehti!
Jokainen paikallislehti on samanlainen, naimisissa kunnan, seurakunnan ja yrittäjien kanssa. Ei voi kuin tehdä hyviä uutisia, muuten kaikkoaa mainostulot joilla lehdet pitkälle elävät, varsin uuden verotuksen aikana.
Ja mielipidekirjoitukset on pääasiassa valtuutettujen lupauksia, äänestäjät pitää tyytyväisenä se että kirjoittaa jotain miellyttävää joskus lehteen. Valtuustosalissa saakin sit tehdä mitä lystää.
Ehkä siksi juuri ovat lopettaneet yleisönosaston, ettei esimerkiksi julkisen liikenteen käyttäjien epätasa-arvoisuus tulisi niin julkeasti ilmi. Esimerkiksi se, miksi Siivikkalasta kuljetaan Tampereelle Tampereen julkisen liikenteen taksan mukaan ja Vuorentaustasta ei. Jokin mättää, jokin mättää ja pahasti.
Nyt kyllä riittää ! Selasin juuri 02.01.2014 ilmestyneen Ylöjärven Uutiset lehden, eihän siellä tosiaan ole muuta kuin yritysten mainoksia ja esittelyja kaikki muut mainokset viel "kaupan päälle". Sit viel seurakunata sitä seurakunta tätä, iso investointi kirkon katon tervaus. Ilmaisjakeluja/mainoksia tulee jo niin paljon jotta miksi tästä kyseisestä mainos aviisista maksan ???? Samaa mieltä näyttää olevan Vesilahden asukkaat sillä Lempäälän Vesilahden sanomat oli myös lopettanut lukijoiden avoimen foorumin jossa asukkaat/lukijat saivat ottaa kantaa kunnan asioihin.
MItä mieltä siitä, että lehti on ryhtynyt julistamaan uudeksi kaupunginjohtajaksi hyvä veli yrittäjien juoksupoikaa?
Samaa mieltä kuin tuolla "himabiitsin" kotikiireistä 3.1.-14 aamutuimaan kommentoinut
nimim. "Kj:n seuraaja ilmi?"
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11060091
Piiri pieni pyörii
- mutta pitäisi härskiydelläkin joku raja olla
Kun konkurssikypsä Ylöjärvi pilkotaan osiksi muita kuntia, niin päästään eroon sisäsiittoisista päättäjäloisista ja samalla menee pohja pois tuolta "Pravdalta" eli paikallislehdeltä
Onko Ylöjärven Uutisista tullut ilmaisjakelulehti?
- nyt tuli jo toinen numero peräkkäin, vaikkei koskaan ole sitä tilattu? No ilmoituksiahan näkyy olevan yli puolet sivumäärästä, joten sikälihän se kuuluisikin olla ilmaisjakelulehti. Joskus kirjastossa olen sitä selaillut ja nyt tutkin nämä pari lehteä tarkemmin.
Joka lehdessä on joku sivunen kunnan propagandaa, mutta tilaa ei ole kunnan toimintaa arvosteleville kirjoituksille. Mielenkiintoista nähdä saako yksikään Tampereeseen liittymistä puoltava kirjoittaja palstatilaa nyt, kun asia tulee todella ajankohtaiseksi! Ja mukavahan sitä on toki täällä järven rannalla asustella, mutta pitääkö sitä hetteistä ja petollista kotirantaa jatkuvasti kehua? Kirkonmenotkaan eivät tahdo pysyä oman seurakunnan puitteissa, vaan Urali taitaa olla hurskastelun rajana. Lehdestä päätellen ylöjärveläiset ovat todellisia teatteriharrastajia, mutta miten on todella?
Lehden yksipuolinen propaganda ei edelleenkään sytytä ainakaan maksamaan tilausmaksua. Toisaalta jätepaperiakin kertyy liiaksi, joten pitääkö muutta pois Ylöjärveltä vai riittääkö jos laittaa postiluukkuun kiellon
"Ei lmaisjakeluja eikä Ylöjärven Uutisia"
S-market on tainnut ottaa ilmoitukset pois lehdestä. Luulen levikin laskevan 3-4 prosenttia vuodessa. Mainoksia on paljon, mutta saakohan kaikista edes paperin ja värin hintaa?
Juu eipä ole ollut Ylöjärven S-Marketin mainoksia aikoihin. Ilmaisjakelunakin lehti ei olisi mitään saatika, että siitä pitäisi maksaa vielä melkoinen hinta. Ei ole hääppönen aviisi, mutta varmaan suuri osa ns tilaajista maksaa aina kun lehtilasku tulee -on nääs se kestotilaajan "halvempi" hinta.
Ylöjärven uutisten pääkirjoituksessa aivan hiljan ehdoteltiin ylöjärven yrityspalveluiden toimitusjohtajaa kaupunginjohtajaksi. Tällä viikolla selvisi miksi. Etusivu ja sen kääntöpuoli oli varattu yrityspalveluiden toimitusjohtajan mainokselle. Tässä tulee väistämättä ajatus, että lehti on joutunut hankkimaan uuden sponssorin Kiiverin, Kotirannan ja takavuosien Teboilin pyörittäjän siirryttyä muille foorumeille.
Melko törkeää tuommoinen yrityksen siivellä ratsastaminen. Usein tuommoinen kääntyy enemmin tai myöhemmin yrittäjän vahingoksi.