Miksi otatte kierrosta?

VW Polo Variant

Moi!
Mua ihmetyttää aika paljon Daewoon, Hyundain ja Fiatin omistajat. Kerran kysyin eräältä Punton omistajalta, että miten päädyit Fiatiin. Mies vetäs heti herneen nenääsä ja rupes mäkättämään mulle ihmisten ennakkoluuloista... Ja tarkotin kysymystä ihan mielenkiinnon kannalta, koska itse ostan seuraavan auton seuraavasta kolmikosta ja tähän mennessä olen korealaisten kannalla...
No jokatapauksessa sama ilmiö tuntuu vaivaavan esim. Daewoon omistajia, miksi? Täytyykö kaikki kysymykset ottaa aina "v*ttuilun" kannalta.
Pidän itse varsinkin Lacetin muotoilusta, enkä usko että autossa olisi muutakaan valittamista. Laatu on varmasti hyvää =)
Kaipaan lähinnä asiallisia vastauksia ja kertokaa toki autojenne hyvistä puolista myös.
Nykyinen autoni on kyllä kaikkea muuta kuin laadukas!

3

893

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -ah-

      Kesällä päätin vaihtaa autoa ja hakusessa oli reilun 20 000€:n hintainen keskikokoinen auto. Mielessä kävi muunmuassa 1.6 litraiset Golf, Focus, Civic, Mazda3, Megane jne. Daewoo ei tullut edes mieleen. Kaikkia edellä mainittuja kävin koeajamassa. Esim. Golf oli hyvä mutta hinta hämmästytti, Civic taas oli meluisa ja todella pikkuautomaisen oloinen.

      Eksyinpä sitten paikalliseen Opel-kauppaan jossa oli myös Daewoon myynti. Hieman ennakkoluuloisena lähdin Nubiraa koeajamaan ja sehän tuntui yllättäen oikein hyvältä. Hyvä ajaa, varsin tilava ja laadukkaan oloinen. Ei hävinnyt yhtään kilpailijoille. Liikkeessä katselin hinnastoa ja totesin että autohan maksaa 1.8 koneella (122hv) ja kaikilla herkuilla (CDX-varusteet) alle 22 000€. Takuukin 3-vuotta. Kun vanhasta autosta vielä tarjottiin kohtuullisen hyvä hyvitys, ei valintaa enää tarvinnyt miettiä.

      Autolla ajettu nyt melkein 10 000km ja tyytyväinen olen ollut.

    • Jallu

      Olen ostanut uutena elämäni aikana noin 20 autoa. Olen varmasti ammattilainen sanomaan Evandan, ja yleensä Daewoon laadusta. Tämä on paljon paremmin huolitellun tuntuinen, kuin eurooppalainen. Jatkossa seuraan autojen takuu, hinta ym. kehitystä. Jos hintaero ja laatu pysyy samalla tasolla, jatkan varmasti Etelä-Koreassa valmistettujen autojen asiakkaana.

    • ei nimi miestä...

      (lue juttuni hyundai osastolta) :-)))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2431
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      1412
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe