Moi!
Mua ihmetyttää aika paljon Daewoon, Hyundain ja Fiatin omistajat. Kerran kysyin eräältä Punton omistajalta, että miten päädyit Fiatiin. Mies vetäs heti herneen nenääsä ja rupes mäkättämään mulle ihmisten ennakkoluuloista... Ja tarkotin kysymystä ihan mielenkiinnon kannalta, koska itse ostan seuraavan auton seuraavasta kolmikosta ja tähän mennessä olen korealaisten kannalla...
No jokatapauksessa sama ilmiö tuntuu vaivaavan esim. Daewoon omistajia, miksi? Täytyykö kaikki kysymykset ottaa aina "v*ttuilun" kannalta.
Pidän itse varsinkin Lacetin muotoilusta, enkä usko että autossa olisi muutakaan valittamista. Laatu on varmasti hyvää =)
Kaipaan lähinnä asiallisia vastauksia ja kertokaa toki autojenne hyvistä puolista myös.
Nykyinen autoni on kyllä kaikkea muuta kuin laadukas!
Miksi otatte kierrosta?
3
870
Vastaukset
- -ah-
Kesällä päätin vaihtaa autoa ja hakusessa oli reilun 20 000€:n hintainen keskikokoinen auto. Mielessä kävi muunmuassa 1.6 litraiset Golf, Focus, Civic, Mazda3, Megane jne. Daewoo ei tullut edes mieleen. Kaikkia edellä mainittuja kävin koeajamassa. Esim. Golf oli hyvä mutta hinta hämmästytti, Civic taas oli meluisa ja todella pikkuautomaisen oloinen.
Eksyinpä sitten paikalliseen Opel-kauppaan jossa oli myös Daewoon myynti. Hieman ennakkoluuloisena lähdin Nubiraa koeajamaan ja sehän tuntui yllättäen oikein hyvältä. Hyvä ajaa, varsin tilava ja laadukkaan oloinen. Ei hävinnyt yhtään kilpailijoille. Liikkeessä katselin hinnastoa ja totesin että autohan maksaa 1.8 koneella (122hv) ja kaikilla herkuilla (CDX-varusteet) alle 22 000€. Takuukin 3-vuotta. Kun vanhasta autosta vielä tarjottiin kohtuullisen hyvä hyvitys, ei valintaa enää tarvinnyt miettiä.
Autolla ajettu nyt melkein 10 000km ja tyytyväinen olen ollut. - Jallu
Olen ostanut uutena elämäni aikana noin 20 autoa. Olen varmasti ammattilainen sanomaan Evandan, ja yleensä Daewoon laadusta. Tämä on paljon paremmin huolitellun tuntuinen, kuin eurooppalainen. Jatkossa seuraan autojen takuu, hinta ym. kehitystä. Jos hintaero ja laatu pysyy samalla tasolla, jatkan varmasti Etelä-Koreassa valmistettujen autojen asiakkaana.
- ei nimi miestä...
(lue juttuni hyundai osastolta) :-)))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433753- 382508
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?342031- 231782
- 171699
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai1001612- 231598
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko991466- 241457
- 221419