Lääkekriittinen Parkinsonin tautiin saiarstunut

jouni1

Olen 46 vuotias mies . Minulla todettiin Parkinsonin tauti 2003 ja sitä edelti jakso jolloin minulla oli pitkäaikainen krooninen iriitti jakso n 2vuotta.
Oireet joilla minulle tehtiin diagnoosi Parkinsonin taudista olivat lähinnä vasemman käden voimakas vapina johin ei tuntunut tehonnut lääkkeet.
Sifrolin käytön aloitin heti saatuani disgnoosin eldeprylin.
Tätänykyä käytän sifrolia 2,52 mg depot stalevoa eldepryliä.
Mielestäni Sifrol ei tehoa ja samoin stalevokin on mielestäni aika vähän tehoava.
Perusteluina omat n 2-4 vkoa kestävät lääkeannoksen tiputtamis kokeilut. Ihan hyvin pärjäilen 0,52 sifrolillakin ,mutta jos eldebryliä tiputan niin 2 viikon päästä minulla on iriitti.
Kävin viimeviikolla oman olotilani vuoksi lähinnä yleinen heikkous Testoteroni tasoni ja vapaa testosteroni tasoni oli alhainen. Ja tänään minulle pistettiin testoteronia . Samassa yhteydessä urologi jolla kävin sanoi mielestäni viisaasti , kun hän mainitsi varjopuolina mm elimistön oma testorini tuotanto voi laantua kun laitetaan piikillä lisää ... Mieleeni putkahti tietysti, että mitenkäkän käy kun sifrolia käyttää säännöllisesti yli 10 vuotta onkohan kehon oma dopamiinin tuotanto vielä entisestään heikentynyt ?
No nyt piikillä käymisestä on kulunut n 6 tuntia olo tuntuu paljon paremmalta liekö lume vaikutusta .... mutta olo tuntuu paljon paremmalta kuin esim eilen tai yleensä pitkiin aikoihin.

2

789

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aurinkoa.

      Hoidathan itseäsi myös ravinnolla ja korjaamalla ravintoainepuutokset esim. D-vitamiini?

      • Jdjdjdjd

        Dopamiinin tuottaminen riippuu siitä missä vaiheessa tauti dg hetkellä, lääkkeistä ja vitamiineista yms dopamiinin väheneminen etenee ja tamä on yksilöllistä. Sinulla on tehokkaat lääkkeet , sifrol on hyvä koska tarvii vähemmän levodopaa, jos eldepryl ei sovi kysy tilalle azilect

        jos on määrätty sifrol 2.5 mg ja otat vain 0.52mg se varmasti tuntuu jossain, jäykkyytenä, lihaskireytenä ymr jos pärjäät kuitenkin tuolla vähentämällasi lääkityksellä tauti on leppoisaa lajia.

        Minusta järkevintä olisi käyttää malttia ominpäin lääkkeitä vähentäessä. Oletko lääkärille kertonut iriitistä, tuskin sitä eldepryl aiheuttaa! Iriittihän on värikalvon tulehdus mutta lääkevaikutukset
        yksilöllisiä, pyydä vaihtaan sifrol neuproon tai regugpiin ja eldepryt azilectiin. 1
        0 vuoden sairaushistorian jälkeen lääkkeiden teho laskee, onko off jaksoja pakkoliikkeitä


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4653
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      56
      3220
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2883
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2825
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      6
      2420
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      2195
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      23
      1651
    8. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1601
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1548
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1514
    Aihe