Rakas koukussa pilveen

Julia Lawless

Ollaan oltu yhdessä mieheni kanssa jo pitkä tovi, pian 10 vuotta. Mietin kuitenkin eroamista joka päivä. Kaikki on muuten hyvin, mutta hänellä on toinen rakas, joka menee aina mun edelle. Pilvi. En jaksaisi enää olla kakkonen.

En koe kannabista sinänsä vaaralliseksi päihteeksi tai mitään, käytän sitä itsekin silloin tällöin, kohtuudella. Moni ei käytöstäni tiedä, kun en ole mikään ns. stereotyyppinen käyttäjä, vaan elämässä kaikin puolin hyvin menestyvä nainen. Mutta mulle käyttäminen on ei-niin-pakollinen huvi, otetaan tai sit ei. No big deal. Eikä ole koskaan tullut minkään sortin riippuvuutta.

Miehelle on kuitenkin ongelma esim. lähteä pitkälle kyläreissulle, jossa käyttö ei onnistu. Monien kavereiden kanssa illanvietot viikonloppuisin on jääneet vähemmälle, jos pilvi ei ole heille ok. Kerran tässä taannoin menimme kahdestaan yhteen paikkaan viikonlopuksi, kukat unohtui kotiin keittiön pöydälle... Kun mies tajusi perillä sen, sai kauhean raivokohtauksen, vaikka meillä oli ollut tosi kiva päivä siihen asti. Raivosi mulle, ettei jaksa kuunnella mun mäkätystä ja sanoi lähtevänsä kotoa tunnin matkan päästä hakemaan kukkaa. Sanoin, ettei siinä ole mitään järkeä. Miksei vietettäisi vain kivaa viikonloppua, mihin sitä kukkaa aina tarvitaan?? Ei sitten lähtenyt, mökötti vain eikä mikään huvittanut. En antanut hakea kukkaa, joten koko viikonloppu meni pilalle.

Tänään miehen piti tulla bussilla yhteen kyläpaikkaan, kun menin jo edeltä. Soitin jo hänelle, että olen lähdössä häntä hakemaan asemalta niin ilmoitti, että tuleekin vasta huomenna. Ja tiedän kyllä syyn. Eikä edes voinut aiemmin ilmoittaa. Jos en olisi soittanut, olisin mennyt asemalle turhaan.

Haluaisin kuulla mieluiten pilveä aktiivisesti käyttävien miesten kommentteja aiheesta. Miksi pilvi on niin tärkeää, miksi se menee kaiken muun edelle? Vaikka se on mulle ok päihteenä, en ymmärrä, miksei sitä ilman voi olla kivaa. Rohkaistunko vihdoin ja jätän mieheni? Tuleeko pilvi olemaan hänelle aina ykkössijalla? Vai onko hänet mahdollista saada tajuamaan, että sitä ei aina tarvitse olla, että voi rentoutua?

0

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

        Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
        Suhteet
        32
        6787
      2. Ei tunnu, että välität yhtään

        Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
        Ikävä
        39
        4202
      3. Ketä tietää

        Missä ammuttiin pyssyllä.
        Kotka
        18
        3438
      4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

        Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
        Ikävä
        184
        3420
      5. Näytitpä taas niin hyvältä!

        Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
        Tunteet
        12
        2427
      6. Veikeä Satu

        Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
        Ikävä
        30
        2415
      7. Tietääkö kaivattusi että

        olet häneen ihastunut? 🤠
        Ikävä
        163
        1965
      8. Onko kaipaamallasi

        Naisella silikonit 🤔
        Ikävä
        25
        1962
      9. Oletko nyt

        Onnellinen mies naisesi kanssa?
        Ikävä
        31
        1831
      10. Terveiset kaivatullesi

        kesän aluksi tähän ketjuun.
        Ikävä
        105
        1402
      Aihe