Iriitti

iriittti

Minulla on selkärankareuma ollut muutaman vuoden ja nyt on silmät alkaneet oireilla. Lähinäön kanssa ongelmia ja ei tahdo saada luettua lehtiä ja muutenkin saa siristellä, silmät punoittaa ja ja ovat kuivan tuntuiset. Silmälääkärin vastaanotto olisi varmaan paikallaan nyt.

Miten teillä muilla reumaa potevilla on ollut iriittejä? miten ne on hoidettu?

2

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nivelnikamareumaatikko

      tutulta kuulostaa. Itsellä erittäin kuivat silmät,hoitavat tipat käytössä koko ajan. Silmälääkäriin turvauduin vasta kipujen tullessa,eli kipua oli koko ajan,kirkkaat valot etenkin ja punoitus lisääntyi. Määräsi geeliä yöksikin. Meni hyvin jonkin aikaa kun sama uusiksi. Päänsärky otsalla,ohimolla ja silmissä. Nyt tutkittiin keskussairaalassa heti ja diagnoosi oli kovakalvon etuosan tulehdus,antibiootti/kortisonitipat kolmesti päivässä pari viikkoa ja tehosi. Nyt kostutusta normaaliin tapaan. Kipu ja punoitus ei heti ole iriittiä,mutta kannattaa mennä tutkittavaksi jos oireet pahenee. Ei auttanut buranat eikä mikään siihen kipuun. Kuivat silmät on syytä hoitaa,silmänpinta haavautuu herkästi.

    • oma valinta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      94
      3358
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2782
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      110
      2397
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      40
      1794
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      242
      1593
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1547
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      41
      1535
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1330
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1306
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1191
    Aihe