Iriitti

Minulla on selkärankareuma ollut muutaman vuoden ja nyt on silmät alkaneet oireilla. Lähinäön kanssa ongelmia ja ei tahdo saada luettua lehtiä ja muutenkin saa siristellä, silmät punoittaa ja ja ovat kuivan tuntuiset. Silmälääkärin vastaanotto olisi varmaan paikallaan nyt.

Miten teillä muilla reumaa potevilla on ollut iriittejä? miten ne on hoidettu?
2289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

tutulta kuulostaa. Itsellä erittäin kuivat silmät,hoitavat tipat käytössä koko ajan. Silmälääkäriin turvauduin vasta kipujen tullessa,eli kipua oli koko ajan,kirkkaat valot etenkin ja punoitus lisääntyi. Määräsi geeliä yöksikin. Meni hyvin jonkin aikaa kun sama uusiksi. Päänsärky otsalla,ohimolla ja silmissä. Nyt tutkittiin keskussairaalassa heti ja diagnoosi oli kovakalvon etuosan tulehdus,antibiootti/kortisonitipat kolmesti päivässä pari viikkoa ja tehosi. Nyt kostutusta normaaliin tapaan. Kipu ja punoitus ei heti ole iriittiä,mutta kannattaa mennä tutkittavaksi jos oireet pahenee. Ei auttanut buranat eikä mikään siihen kipuun. Kuivat silmät on syytä hoitaa,silmänpinta haavautuu herkästi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


iriittti kirjoitti:

Minulla on selkärankareuma ollut muutaman vuoden ja nyt on silmät alkaneet oireilla. Lähinäön kanssa ongelmia ja ei tahdo saada luettua lehtiä ja muutenkin saa siristellä, silmät punoittaa ja ja ovat kuivan tuntuiset. Silmälääkärin vastaanotto olisi varmaan paikallaan nyt.

Miten teillä muilla reumaa potevilla on ollut iriittejä? miten ne on hoidettu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu