Hyvä keskusa ja hyvä Sipilä. Edessä on sitten kova urakka seuraavien vaalien jälkeen yrittää paikkailla Kataisen hallituksen tekemiä virheitä. Kertaheitolla ne eivät korjaannu vaan tarvitaan 10 vuoden urakka kuten Sipilä on maininnut. Vihdoinkin äänestäjät alkavat tulla järkiinsä.
Keskustalla valtava urakka,
Kataisen sotkuissa..
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kuin lipposen jäljiltä
Historasta voi ottaa oppia siitä, että kepulaisten porvarihallitusyhteistyön jälkeen Suomen asiat ovat aina kuralla. Pahassa mallissa asiamme olivat Esko Ahon jälkeen ja pahassa mallissa Matti Vanhasen II-hallituksen jälkeen. SDP on aina se hallituspuolue, joka joutuu yleensä kokoomuksen kanssa pistämään maamme ja nyt Euroopankin asiat kuntoon. Pari vuotta tässä on mennyt, mutta nyt mitään "rytkyä" ei olekkaan näköpiirissä ja euro valuuttana ei kaadu. On tässä kepulaisilla nielemistä, mutta onhan heillä taas alasajettavaa, jos seuraava hallitus on taas keskuta/kokoomus-painotteinen.
lipposen leikkauslistat esiin ?
Jyrki Katainenhan on joutunut korjaamaan kepulaisten kahdeksanvuoden hallitusvastuuvuoden tekemää hullujen päivien politiikkaa niin Euroopassa, kuin Suomessakin. Kaksi raskasta vuotta on mennyt Euroopan taloudenkin kimpussa ja nyt sieltä on jo valoa näköpiirissä. Kukaan ei ole esim. tänä vuonna enää tarvinnut hätäapupaketteja ja Kreikkaankin nuo turistit jo tuovat rahaa. Saksa porskuttaa, Italia ja Espanja oikeasti pistävät asioitaan kuntoon ilman apupaketteja.
Eli kyllä tuon Jutta Urpilaisen sisukkuus on nyt palkittu, EUROOPPA NOUSEE. Suomenkin asiat taatusti järjestyvät, kunhan elämme suu säkkiä myösten. Onhan se vaiketa, kun totuimme Matti Vanhasen II-hallituksen aikana tuhlaamaan oikein kunnolla ja tuhlaamaan velkarahalla. Oppirahat ovat maksussa aika monella tästä tuhlaamisesta. Työpaikat ovat kiven allan ja hulppeat velkarahalla pystyyn pistety omakotitalot ovat kaupan ainakin tuolla peräpohjolassa kuningas Juha Sipilän valtakunnassa Oulussa. Kyllähän kepulaiset hallituksen tuonne Ouluunkin syytivät veronmaksajiemme rahoja ja sinne perustettiin niitä teknologiakyliä joka puolelle. Milloin ihminen viisastuu ja ymmärtää sen, että velkarahalla rikastuminen ei aina onnistu? Valtion velallahan se tuo Juha Sipiläkin pani yrityksensä pystyyn, mutta hän osasi myydä se oikeaan aikaan.
Jutan sinikkys on palkittu ylenmmääräisenä lihomisena. Jutta on nyt turboläski. Kaikkien läskien kuninkatar heh heh
Katainen oli edellinen valtiovarainministeri. Sitä ennen taisi olla joku Heinäsuova.
Edellinen valtiovarainministeri teki töitään pääminsteri Matti Vanhasen alaisuudessa ja politiikka oli myös sen näköistä. Takarivin taavina sitä käytiin siellä EU:ssa kuvauttamassa itseään ja mihinkään epäkohtaan ei puututtu. Kaiken annettiin mennä omalla painollaan ja meinihän kaikki päin seiniä. Ei tuo takarivin taavina puhelintolppana seisonut Matti Vanhanen edes tiennyt sitä, että koskeeko lama Suomea vai ei. Häntä ei politiikka kiinostanut, vaan ne naiset ne sekoitti hänen päänsä munaskuitaan myöten.
niin naiset kuin politiikankin mallikkaasti, alamäki alkoi kun hänet saatiin valehtelemalla pois puikoista..