Minkä merkkiset renkaat Daciassa on uutena ostettaessa? Onko laadukkaat?
Mites renkaat ?
osssss
19169
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Lodgyssä ainakin on Continental Premium Contactit.
Ei minkään merkkisiä.vanteet ja renkaat ostetaan dacioihin erikseen.
Mistä sinä kävit karvahatun? Ostitko erikseen?
Tuli AUTON mukana.Haitko purkaamolta daciaan ratin höyhen täytteellä?
Sanderossa Conti Eco Contact. Nastarenkaat: Conti Ice Contact
Niin, kusetus firman renkaat.
Ei kovin huonot, jos rengastestejä uskominen.
Aloittaja saattoi luulla näsäviisaassa aloituksessaan, että Dacialla käytetään jotain halpoja kiinalaisrenkaita ja näin nostaa asian esiin, mutta taisi mennä siinäkin provoyritys metsään. nimittäin kun Dacian alla pyörii tehdasasenteisena testikärki-renkaat - samat kuin kalliimmissakin autoissa. Dacia ei ole lähtenyt Toyotan ja muiden vastaavien tapaan mihinkään halpis Bridgestone - Hankook - Falken linjalle, vaan tarjoaa asiakkailleen rengasmaailman huippumallit.
Olihan continentaalit talvirenkaissa yhdessä testissä vuosia sitten joitakin kertoja testivoittajana, kunnes paljastui että antoivat testeihin normaalia suuremmat kulutuspintaiset renkaat.itsellä suli alle contit vajaassa kahdessa kesässä.
älä nyt poika vanhoja muistele. Renkaiden kesto on kiinni kilometreistä, nopeusluokasta, auton kunnosta ja ajotyylistä yhtä paljon kuin ominaisuuksista.
Contit ovat oikeasti renkaiden parahaasta päästä ja todella myytyjä ympäri maailmaa.
Kyllä kusetukset muistetaan!ei normaali ajolla sula renkaat alle 2 kesässä.
Continentalit ovat huippurenkaita ja ovat edelleen testien kärkirenkaita julkaisuista riippumatta. Hiljaisia, kestäviä ja laadukkaita. Lisäksi eco-sarjaan kuuluvissa continentaleissa vierinvastus on varsin pieni. Ja on muuten monen laatumerkin ensiasennuskumit.
Vanhassa ritsassasi on luultavasti olleet pyöräkulmat aivan viturallaan, jolloin on ihme, että ovat kestäneet edes sen kaksi kesää. Joku muu rengas olisi sulanut puolessa kesässä.
Testirenkaat ainakin kotimaiset lehdet hankkivat anonyymisti, jolloin ei ole edes mahdollista, että valmistaja voisi antaa jotkut tuunatut renkaat vertailuun.
Daciassa on Contit, mikä on sinäänsä erikoista, usein Ranskalaisperäisissä autoissa on Michelinit. Renault-konserni käyttää kuitenkin jostain syystä paljon Continentalia.
Taas tyypillinen dacisti, ei usko kuin omaa paska puhetta.jos renkaat kuluu tasaisesti, miten on aurauskulmat vituillaan?kerroppa se.tekniikanmaailma testasi contit ja totesi kusetuksen kun hakivat liikkeestä vastaavat.
Tänä päivänä merkkirenkaita tehdään osin halpa maissa, tarkkana pitää olla sen suhteen.eivät ole yhtä hyviä kuin orkkis valmistusmaassa.esim.nokiaa venäjällä, goodyear puolassa jne.samalla reseptillä tehdään kyllä, valitettavasti ei laatu ihan täsmää.ne jätetään kauppaan.kummasti contit ei voittanut enää testejä kun renkaat otettiin sattuman varaisesti kaupasta.ei bridgestonet ole halpisrenkaat, michelinitkin ja hankookit merkkirenkaat.vredesteinkin ollut kärkirengas.falkenit, firestonet ym.halpis romuja.
Kyllä Bridgestone on edelleen profiloitu edullisemmksi renkaaksi, on ns. keskihintainen. Ei halparengas mutta ei kallein.
Kaikkia renkaita tehdään ristiin rastiin eri maissa, jopa samoja malleja. Eiköhän se ole ihan yhdentekevää, missä maassa se muottikone niitä renkaita jauhaa. Itseasiassa lienee hankalampaa löytyy jälkimarkkinoilta rengas, joka leimojen mukaan olisi tehty ns. länsimaassa kuin jossain edullisemman työkustannuksen maassa. Suomessa myytävät Nokialaiset ovat harvinainen poikkeus.
Pinnoitetuissa renkaissa niitä laatuheittoja on ymmärrettävästi enemmän, mutta eipä se ole uuden auton ostajalle kovin keskeinen riesa.
Enkä muutenkaan usko, että uuden auton ensiasennusrenkaissa olisi suuria laatuheittoja, jälkimarkkinoilla voi sitten olla enemmän jos ylipäätään on.
Continentalit ovat tuon vuosia sitten tapahtuneen hässäkän jälkeen pärjänneet aivan hyvin myös TM:n rengastesteissä. Tuskin mikään autotehdas edes imagosyistä jatkaqisi yhteistyötä kyseisen rengasvalmistajan kanssa, kjos ongelmia olisi. Kuten sanottua, Continental, Michelin ja Bridgestone lienevät suurimmat ensiasennustoimittajat. Korealaisissa on jonkun verran Hankookia, mutta ainaki Euroopassavalmistetuissa Kiossa ja Hyundai-malleissa on viimevuosina ollut Continentalia ja Micheliniä.
Kyllä, hölynpölyä koko daciat.
Klongswagen siirtyy Silestoneihin ensiasennuksessa.
osssshan käy kuumana Daciaan, onnea "suit you sir"!
Renkaat?
Tupla vauhdissa?
Anteeksi Dacia kauppias Ossss, nyt en ymmärrä.