Liikenne osiossa on ihmisiä jotka eivät usko ett esim.MB vitoa ja VW transporteia ei saa linja autoksi . Kertokaa ammattilaiset millä firmoilla on em autoja jota saa ajaa väh. D1 ajokortilla ja on vapaa ajoneuvoverosta ja käyttövoimaverosta.
Pienimmät oikeat linja-autot
.........
4219
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No mutta kysyppä uudelleen sieltä liikenne osiosta. Kyllä täältä SUOLI24 foorumeilta varmasti löydät oikean asiantuntijan joka vastaa kysymykseesi aivan mitä tahansa.
Eihän tuollaiset pikkupakut mitään oikeita linja autoja olekaan. oikean linja auton matkustamosta voisi sylkeä tällaisen pikkupakun päälle jos ikkunat aukeaisivat.
tuollaisen pakun ratissa viitsisi edes kutsua itseään linja-autonkuljettajaksi.
No nyt asiassa onkin pointti se että 1 9 paikkainen linja-auto (mb vito tai vw transporter) tai vastavaan 1 8 paikkaiseen nähden ajoneuvo.. ja käyttövomaverovapaita autoja joihin ei tule koskemaan edes se kaavailtu km.vero.
Nyt pitäisi liikenne otsikoon saada vähän tietoa ko autoista että nämä ei ammattilaisetkin uskoisi asian. Ja hei kevyt KA on myös vapaa ajoneuvo ja km. Veroista ja voi laittaa max 1 8.
KVG. "The Caravelle is only available in SWB or LWB, with a maximum of eleven seats." Eiköhän tuo jo ihan linja-auto ole. Ei kai linja-autosta tarvitse muuten autoveroakaan maksaa. Muistakaa kuljettajat väistää linja-autopysäkiltä lähteviä pieniäkin linja-autoja.