4D ultrassa käytiin toissapäivänä ja siinähän näkyi terve *piip* vauva :) Tätä olimme salaa toivoneet mutta oikeasti huojentavin tieto oli että vauva on terve! Onko/oliko sinulle tärkeää saada sukupuoli selville etuajassa ja oliko väliä kumpi sieltä on tulossa?
tulevaisi.blogspot.fi
Tyttö vai poika?
8
291
Vastaukset
- Kahden isä
Kyllä siinä iloinen itku pääsi kun kuulin, että poika tulee.
Kyllä miehellä pitää poika olla, jos luoja suo.
Mutta jos kumpikaan lapsi ei ole poika, niin ei se tyttökään paha ole.
Joistakin miehistä vain ei ole miehenmalleja edes tyttölaoselle, mutta silti tehdään 5 lasta ha kaikki tyttöjä. -Kaksi lastahan on se kiintiö!
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/tiede/robotit/?shared=24025-4037c2cf - Ei poikaa meille
Ihanaa, että oma mies toivoi enemmän pientä prinsessaa. Ja niitä saikin useamman. Mikäs sen suloisempi näky kuin isä pienten tyttöjensä kanssa :)
- siä
Ei se sukupuolen etukäteen tietäminen tärkeää ollut, eikä se ultrassa selvinnytkään.
Salaa molemmat toivottiin tyttöä, ja tyttöhän sieltä sitten tulikin.
En tiedä osaisinko ja jaksaisinko poikien juttuja, tyttölasten kanssa olen aina enemmän ollut tekemisissä. Vaikka eihän kaikki pojatkaan ole mitään lätkäfanaatikkoja. - Izuggiii71
Itse toivoin hermafrodiittia eli kaksineuvoista. Olisi tyttö ja poika samassa paketissa.
- isulisu
Odottelimme poikaa mutta 3 ultraa totesikin sen olevan tytto. Aiottu nimi meni heti vaihtoon. Vaimo otti aluksi raskaasti, itselleni olennaista lapsen terveys. Tytto on onneksi helpompi ainakin lapsena. Nyt molemmat iki-ihastuneita pikkuiseen 1,5 kk vanhaan tytsyymme.
- hiukkaskiihtyvä
Hehee, pitkä kokemus puhuu :))) Meillä on tyttö ja poika, molemmat aikuisia. Poika murjotti ja vetelehti koko nuoruusvuotensa, mutta näistä kahdesta tyttö oli se, jonka olisin teini-iän koittaessa halunnut työntää takaisin sinne, mistä se tulikin. Hyvä tytöstäkin tuli. Ne, jotka nalkutusta harrastavat, oppivat sen näemmä nuorena.
Minä olen se heidän äitinsä, luojan kiitos urakka on ohi ;)
Onko muuten niin, että nykyisin ultrassa saa tavallisesti vauvan sukupuolen selville? Kysyykö hoitaja sitä ja vanhemmat saavat päättää, tahtovatko tietää? Ennen se ainakin oli harvinaisempaa.
Kai meistä melkein jokainen toivoo ainakin salaa mielessään tyttöä tai poikaa ja rakentaa tietynlaista mielikuvaa tulevasta lapsesta, jota ohjaavat jotkut stereotypiat. Onneksi käy lopulta niin, että sitten kun lapsi syntyy ja on se oma, niin se on juuri oikea; joko poika tai tyttö.
Pohdiskelee,
Antti-pappi- mukava tietää
Kyllä ultrassa saa sen tiedon, jos haluaa. Ja miksi ei haluaisi? Minä halusin tietää pelkästään uteliaisuudesta, vaikka kumpi tahansa oli yhtä tervetullut. Ei todellakaan ollut mitään toiveita sukupuoleen liittyen, mutta onhan mukava tietää lapsesta edes sen verran jo odotusaikana. Kun muutenkin odottaa malttamattomana. Ja auttaahan tieto myös vähän siihen millä varusteilla varaudutaan etukäteen.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2344002Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232307Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411471
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37920Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62770